MojAndroid

Výstava MWC 2018 v Barcelone nebola iba o nových smartfónoch. Ako sme už viackrát spomínali, jednou z ústredných tém boli moderné 5G siete. Hoci o tých sa hovorilo už aj vlani, tentokrát sme sa dočkali veľkého množstva špecifickejších informácií, ako aj konkrétnych zariadení pre firemných, ale aj súkromných používateľov. Orange, ako jeden z lídrov na trhu s operátormi, ukázal svoju vlastnú víziu pripojeného sveta.

Náš tip
MWC 2018: Čo priniesla výstava v Barcelone? | VIDEO

5G siete sú už takmer tu

Stánok spoločnosti Orange bol tak zameraný najmä na demonštráciu toho, čo bude možné dosiahnuť s 5G sieťami. Technologickí lídri si už dávno uvedomili, že ďalšia generácia sietí nemá priniesť iba nárast rýchlostí. Ešte dôležitejšie bude, aby siete zvládli množstvo zariadení, ktoré sa k nim budú pripájať. Okrem počítačov či smartfónov totiž k internetu pripájame množstvo ďalších zariadení, pre ktoré často nie je až tak dôležitá rýchlosť, ale skôr kvalita a stabilita pripojenia. Práve toto bude jednou z najväčších zmien v porovnaní so súčasnou generáciou mobilného internetového pripojenia.

Samozrejme, od 5G sietí sa očakáva aj zvýšenie rýchlostí pripojenia, čo Orange demonštroval napríklad na možnosti živého streamovania 360° videí. Vďaka 5G sieťam to bude možné aj pri pripojení k mobilnému internetu, a to práve vďaka vyšším rýchlostiam, ktoré nová generácia sietí prinesie.

Orange je členom aliancie ORAN

Svoje predsavzatie priniesť čo najstabilnejšiu 5G sieť pre zákazníkov Orange demonštroval aj pripojením sa do aliancie ORAN. Tá spája lídrov na trhu s mobilnými operátormi, keď okrem Orange do nej patria aj AT&T, China mobile, Deutsche Telekom a NTT DOCOMO. Ide o celosvetové úsilie vytvoriť otvorenejší prístup k rádiovým sieťam ďalšej generácie. Ide tiež o kombináciu úsilia aliancie C-RAN a fóra xRAN do jedného projektu.

Spojené úsilie najväčších predstaviteľov medzi operátormi by malo priniesť otvorený systém zavádzania novej generácie sietí, efektívne využívanie štandardného hardvéru a minimalizáciu používania proprietárneho hardvéru a zavádzanie API a štandardov, ktoré majú priniesť jednotný a univerzálny systém. Výsledkom by mal byť modulárny a flexibilný systém, ktorý umožní rýchlejšie zavádzanie sietí novej generácie. Vďaka tomu by mali byť 5G siete prístupné pre bežného človeka oveľa rýchlejšie ako to bolo v prípade 4G, keď sa novší štandard vo svete šíril iba veľmi pomaly.

Operátor naplní rastúce požiadavky Internetu vecí

Je teda zrejmé, že Orange ide v ústrety novým výzvam a snaží sa priniesť pre svojich zákazníkov modernejšie spôsoby pripojenia čo najrýchlejšie. Zároveň ale dbá o to, aby boli moderné siete dostatočne flexibilné na to, aby vydržali modernizáciu v ďalších rokoch. Operátor sa okrem iného aktívne zapája aj do sprístupňovania moderných nízkozáťažových sietí špeciálne určených pre zariadenia Internetu vecí (IoT). Odhaduje sa, že do roku 2025 bude do týchto sietí pripojených až 3,1 miliardy zariadení Internetu vecí. Hoci v súčasnosti je takto sprístupnených už 41 mobilných sietí, práve teraz nastáva čas pre najväčší rast v tomto segmente a Orange má všetko pripravené pre to, aby mohol ponúknuť plnohodnotné služby pre svojich zákazníkov.

Za pozvanie na výstavu MWC 2018 ďakujeme spoločnostiam Orange a Samsung.

12.3.2018
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+