MojAndroid

Vojna medzi USA a Huawei neutícha. Najnovšie sa k situácii vyjadril francúzsky operátor Orange, ktorý ma pod krídlami aj slovenský Orange. Operátor chce podľa informácií Reuters znížiť svoju závislosť na technológiách spoločnosti Huawei.

Plán je taký, že v stredne dlhom horizonte sa spoločnosť Orange pomaly odpúta od technológií čínskej spoločnosti, povedal Stéphane Richard, šéf Orangeu. Téme sa už dávnejšie venoval portál zive.aktuality.sk, ktorý informoval konkrétne o slovenskom Orangei. S informáciou o materskej spoločnosti Orangeu vo Francúzsku prišiel Fontech.sk.

Náš tip
Huawei skončila výnimka, staré smartfóny však o aktualizácie neprídu. Doplnené vyjadrenie spoločnosti

Orange podľa najnovších informácií nevyužíva zariadenia od Huawei v domovskom Francúzsku. Avšak v ostatných krajinách Európy je to presne opačne. Tie sú od technológií čínskej spoločnosti závislé. Týka sa to aj Slovenska. Orange má svoje siete aj v Afrike, tam podľa Reuters ale otázka spolupráce s Huawei až taká citlivá nie je.

USA tlačia aj na ostatné krajiny

Spojené štáty chcú, aby po ich vzore aj ostatné krajiny prestali obchodovať s Huawei. Len nedávno sme informovali o tom, že sa doslova vyhrážali Brazílii. “Ak povolíte 5G sieť od Huawei, budete niesť následky.” Nie všetky krajiny s tým súhlasia, napríklad Rusko problém v splupráci s Huawei nevidí.

Náš tip
Veľká aktualizácia Huawei: Tieto smartfóny dostávajú na Slovensku EMUI 10.1

Spolupráca Orange a Nokia už v roku 2017

Slovenský Orange spolupracuje nielen s Huawei, ale v rámci vývoja technológie 5G aj s fínskou Nokiou. Už v našom článku z roku 2017 sa píše, že Nokia a Orange budú úzko spolupracovať na vývoji sietí piatej generácie.

Rozvoj sietí 5G je jedným z najnáročnejších investičných projektov telekomunikačného biznisu celosvetovo, no aj na Slovensku. V rámci Slovenska môžeme hovoriť o investícii presahujúcej stovky miliónov eur.

„Rozvoj sietí piatej generácie je šancou pre Slovensko, pre občanov i firmy u nás a ako jeden z predpokladov rozvoja musí byť súčasťou našej stratégie na upevnenie konkurencieschopnosti celej krajiny. Očakávam, že tieto siete obslúžia tisícnásobne viac zariadení ako dnes. Budem preto spolu s kolegami vo vláde hovoriť o včasnej príprave legislatívy pre zavedenie 5G, aby sa v najbližšom roku vytvoril základ na úspešné komerčné zavedenie tejto technológie.“

Peter Pellegrini, vtedajší podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu

Logicky z toho vyplýva, že slovenský Orange sa viac sústredí na spoluprácu práve s Nokiou, ktorej dá prednosť pred Huawei.

Vyjadrenie Orange Slovensko

Spolu s našou materskou firmou veľmi pozorne sledujeme vývoj a aktuálnu situáciu, keďže bezpečnosť je pre nás dlhodobo jednou z priorít.

V rámci našej stratégie pri výstavbe mobilných sietí dlhodobo spolupracujeme s poprednými európskymi firmami. Podobne, ako v prípade iných operátorov, aj v našej sieti sa nájdu vybrané komponenty od čínskych výrobcov. Tie sú u nás čiastočne nasadené v oblasti 2G a 3G hlasových služieb.

Tieto súčasti postupne migrujeme na technológie od spoločnosti Nokia. V súčasnosti dokončujeme postupnú výmenu mobilnej technológie (RAN) s ohľadom na príchod 5G, pričom aj  v tomto prípade je našim dodávateľom spoločnosť Nokia. Rádiová sieť je dodávaná spoločnosťou Nokia a Orange Slovensko nemá v pláne kombinovať túto sieť s ďalšími dodávateľmi.

Vyjadrneie O2

„Na prevádzku našich sietí 2G, 3G, 4G, či 4,5G používame viacero technológií, pričom všetky zodpovedajú najprísnejším bezpečnostným štandardom. Všetky technológie prechádzajú pred nasadením do reálnej prevádzky dlhodobým testovaním nielen z pohľadu funkčnosti a výkonnosti ale aj bezpečnosti. Zároveň nie sme závislí na technológiách jedného výrobcu a spolupracujeme s viacerými dodávateľmi. Rovnakou optikou sa budeme pozerať aj na výber partnera pre vybudovanie našej 5G siete, ktorá v budúcnosti pokryje stúpajúce nároky na dátovú prevádzku.”

Tereza Molnár, hovorkyňa O2.

Na situáciu okolo sieťovej infraštruktúry v spojení s Huawei sme sa opýtali všetkých našich operátorov, článok doplníme o ich odpovede.

25.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+