MojAndroid

Rozlíšenie displejov smartfónov sa v posledných rokoch rapídne zvýšilo. Len nedávno sme žasli nad HD displejmi, v dnešnej dobe to už neplatí. Štandardom je už FullHD rozlíšenie, v aktuálnych zariadeniach je toto Full HD dokonca natiahnuté. Môžu za to panely, ktoré nemajú štandardný pomer strán 16:9, na ktorý sme boli dlhé roky zvyknutí. Tie najlepšie smartfóny a vlajkové lode najväčších výrobcov disponujú až QHD rozlíšením, Sony dokonca dlhšie experimentuje so 4K displejmi.

Xperia XZ2 od Sony so 4K displejom

Pravdou je, že FullHD rozlíšenie pri paneloch s uhlopriečkou okolo 6″ je plne dostatočné. Pixely na displejoch s týmto rozlíšením a uhlopriečkou jednoducho nemáte šancu vidieť voľným okom. Obraz je ostrý a hladký.

Používateľ má na výber

Napríklad Samsungy, ktoré ponúkajú displeje práve s QHD rozlíšením, obsahujú jednu veľmi zaujímavú možnosť, a to zmenu tohto rozlíšenia na nižšie. Dokonca FullHD rozlíšenie je pri nich prednastavené. Prečo je tomu tak? Pravdepodobne je to kvôli nižšej náročnosti na grafický výkon a s tým plynulejšími reakciami. Vzhľadom na to, že vlajkové modely ponúkajú vysoký výkon, rozdiel v rýchlosti nemáte šancu rozoznať. Zároveň to má vplyv aj na výdrž batérie. Žiadny markantný rozdiel to ale nie je, výdrž sa znížením rozlíšenia predĺži len minimálne, väčšinou o pár minút. V konečnom dôsledku je tak jedno, aké rozlíšenie máte nastavené.

Samsung Galaxy S10+ s QHD+ displejom

Najviac otázok našich čitateľov ohľadom rozlíšenia dostávame práve v súvislosti so smartfónmi od Samsungu, v ktorých je možné zmeniť rozlíšenie.

Vlajkové lode od Samsungu ponúkajú tieto možnosti nastavenia rozlíšenia displeja:

  • QHD
  • FullHD
  • HD

Nad HD rozlíšením by sme určite nerozmýšľali. Ak si ho zvolíte, stratíte akýkoľvek potenciál krásneho ostrého displeja. HD rozlíšenie je už pri uhlopriečkach dnešných smartfónov viditeľné a kvalita obrazu je oproti QHD výrazne nižšia. Rozoznať FullHD a QHD je už náročnejšie.

Aké nastavenie by sme zvolili my

My by sme sa priklonili k nastaveniu maximálneho možného rozlíšenia. Používateľ tým vyťaží z kvalít displeja maximum, pričom na výdrži batérie to nie je poznať. Pri dnešných výkonných procesoroch, ktoré vlajkové lode obsahujú, nepocítite absolútne žiadne nedostatky týkajúce sa výkonu či plynulosti zariadenia.

Aký je váš názor? Stačí vám FullHD rozlíšenie alebo radšej využívate QHD? Vidíte v tom rozdiel? O svoje názory sa s nami môžete podeliť v diskusii pod článkom.

Aké rozlíšenie máte nastavené na vašom Samsungu s displejom s QHD rozlíšením?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

25.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+