Ochrana planéty je často témou číslo jedna, a to nie len v Európskej únii, ale aj u nás na Slovensku. Aj pomocou rôznych nariadení a smerníc sa snaží EÚ dosiahnuť to, aby boli spokojní jednak zákazníci, a tiež planéta. Nová smernica má zabezpečiť, že zariadenia vydržia u nás doma dlhšie, informuje iRozhlas.
Cieľom je dosiahnuť to, aby výrobcovia zariadení, ako napríklad smartfóny, umožnili lepšiu opraviteľnosť aj starších modelov. Tie dnes často končia v odpadkových košoch, pretože je pre zákazníka jednoduchšie a výhodnejšie kúpiť si nový model namiesto toho, aby dal opraviť ten starý. V takýchto situáciách vzniká prebytočný odpad, ktorý zahlcuje naše prostredie, no tiež znevýhodňuje zákazníka.
Schválená novinka prináša výrobcom povinnosť odstránenia vzniknutých vád. Tú majú už aj teraz, no len do uplynutia záručnej lehoty. Aj preto nie vždy dávajú zmysel prísľuby niektorých výrobcov k tomu, že zariadenie dostane 7 rokov aktualizácií. Málokomu totiž v dnešnej dobe ten smartfón toľko aj vydrží.
Opravy musia byť vyhotovené za rozumnú cenu a v rozumnom čase
Toto je hlavná zásada novej smernice. Ak by aj mala oprava zaberať z technických príčin viac času, výrobca bude povinný zabezpečiť náhradné zariadenie. Samozrejme len v prípade, že to bude možné. Pri smartfónoch to teda bude oveľa jednoduchšie ako napríklad chladničke či zavlažovacom systéme.
Ak ste výrobca, ktorý ponúka zariadenie ťažko opraviteľné, máte nevýhodu. Teda minimálne vás EÚ znevýhodní voči ostatným. Podľa informácií musíte držať zásoby náhradných dielov aj pre staršie zariadenia. Oplatí sa vám tak prichádzať s ľahko opraviteľnými zariadeniami. Smernica má prísť do platnosti už o dva roky, čo dáva čas na prípravu výrobcom.