MojAndroid

Spoločnosť OPPO na akcii INNO DAY 2021 oficiálne predstavila inteligentné okuliare OPPO Air Glass. Okuliare slúžia ako zariadenie pre asistovanú realitu (aR – assisted Reality), ktoré je vybavené projektorom Spark, vyvinutým spoločnosťou OPPO, Micro LED a na mieru vyrobeným difrakčným displejom s optickým vlnovodom, podporuje štyri rôzne spôsoby interakcie používateľa prostredníctvom dotyku, hlasu, pohybu hlavy a ruky, čo používateľom poskytuje rýchlejší a jednoduchší prístup k potrebným informáciám.

„OPPO už dlho skúma možnosti rozšírenej reality (Extended Reality – XR) a vďaka Air Glass sme konečne vytvorili inteligentné okuliare, ktoré sú skutočne na dosah spotrebiteľom,“ povedal Levin Liu, viceprezident spoločnosti OPPO a vedúci výskumného ústavu OPPO. „Ako ich futuristický dizajn napovedá, OPPO Air Glass majú priniesť revolúciu v spôsobe, akým si prezeráme a konzumujeme informácie. Ich jednoducho ovládateľný displej dokáže prezentovať najdôležitejšie správy, ktoré potrebujeme, priamo pred našimi očami. S OPPO Air Glass už svet nikdy nebude vyzerať rovnako.“

Priekopnícka forma: tenký a ľahký dizajn inšpirovaný prírodou

Okuliare OPPO Air Glass sú postavené na priekopníckej konštrukcii monoklového vlnovodu. Air Glass vychádzajú z charakteristickej filozofie dizajnu značky OPPO a vyznačujú sa voľne splývajúcimi krivkami, ktoré dávajú vzniknúť ich ľahkému a minimalistickému vzhľadu. S celkovou hmotnosťou približne 30 g sú OPPO Air Glass jedným z najľahších zariadení s monoklovým vlnovodom a možno ich nosiť podobne ako bežné okuliare.

Dizajn tela okuliarov sa inšpiruje v perí – je ľahký, elegantný a zakrivený, s dotykovým panelom, ktorý pripomína elegantné brko pierka. Dizajn monokulárnej vlnovodnej šošovky je zasa inšpirovaný krídlami cikády a vymyká sa tak konvenčným obmedzeniam guľatých alebo zaoblených obdĺžnikových šošoviek okuliarov. Šošovka je upevnená v ľahkom a tenkom rámčeku, v ktorom sú umiestnené všetky komponenty vrátane platformy Qualcomm Snapdragon Wear 4100.

Rámček okuliarov OPPO Air Glass je vyrobený technikou CNC, ktorá prepožičiava dizajnu nádych vycibrenosti a presnosti. Jedinečný a pútavý dizajn okuliarov OPPO Air Glass z nich robí štýlový technologický doplnok pre každodenné nosenie, aj keď ich zrovna nepoužívate. 

Mikroprojektor Spark vyvinutý v OPPO, so špičkovou Micro LED a piatimi sklenenými šošovkami s vysokou priehľadnosťou, prináša avantgardný zážitok z aR 

Vďaka integrácii vlastného mikroprojektora od spoločnosti OPPO, pokročilej Micro LED a vlastnej technológie vlnovodu poskytujú OPPO Air Glass jasný a ostrý obsah bez ohľadu na to, či sa nosia vnútri alebo vonku a zaručujú tak vždy vynikajúci zážitok z aR.

Srdcom zobrazovacieho systému OPPO Air Glass je mikroprojektor Spark vyvinutý v OPPO – jeden z najkompaktnejších projekčných systémov v obore, ktorý má objem len 0,5 cm3, teda zhruba veľkosť kávového zrnka. Projektor je vybavený kovovým krytom, vyrobeným na CNC, so skleneným modulom šošovky, ktorý zaisťuje lepší rozptyl tepla a stabilitu. Projektor je osadený špičkovou Micro LED, ktorá má jas až 3 milióny nitov.

OPPO Air Glass využívajú na mieru vytvorený optický difrakčný vlnovod, ktorý podporuje dva režimy zobrazenia – 16úrovňové stupne sivej a 256úrovňové stupne sivej – a dokáže poskytnúť priemerný jas až 1 400 nitov, čo zaisťuje živé a ostré zobrazenie v rôznych svetelných podmienkach. Okrem toho sú k obojstrannému krytiu vlnovodu použité dve vrstvy zafírového skla, ktoré zaisťujú ochranu s lepšou priehľadnosťou. 

OPPO Air Glass sú navrhnuté tak, aby boli prístupné čo najväčšiemu počtu ľudí, vrátane používateľov s refrakčnými vadami, ako je krátkozrakosť a hypermetrópia. Okuliare sú k dispozícii s dvoma rôznymi typmi obrúčok – striebornými polorámovými a čiernymi celorámovými –, ktoré sa môžu lepšie prispôsobiť používateľom vyžadujúcim korekčné okuliare. Obe farby sú k dispozícii v dvoch veľkostiach. 

Neobmedzený pocit kontroly so štyrmi spôsobmi interakcie

Okuliare OPPO Air Glass možno ovládať pomocou aplikácie Smart Glass v hodinkách OPPO Watch 2 a v akomkoľvek inteligentnom telefóne OPPO s nainštalovaným systémom ColorOS 11 alebo vyššou verziou. Podporujú taktiež štyri intuitívne metódy interakcie – dotyk, hlas, pohyby rúk a pohyby hlavy.

Po spárovaní Air Glass s hodinkami OPPO Watch 2 možu používatelia používať pohyby rúk taktiež k potvrdzovaniu, rušeniu a prepínaniu kariet aplikácií. Pre celkom nový spôsob interakcie môžu naviac Air Glass rozpoznávať pohyby hlavy. Napríklad jemným kývnutím alebo zatrasením hlavy možno otvárať, respektíve zatvárať oznámenia.

Vývoj rozmanitých aplikácií spoločne s partnermi z oboru 

V okuliaroch OPPO Air Glass je nainštalovaný celý rad aplikácií, vrátane tých, ktoré vyvinula spoločnosť OPPO. Patria medzi nich napríklad počasie, kalendár, zdravie, čítacie zariadenie, prekladač a navigácia.

Funkcia prekladača je skvelým pomocníkom pri medzikultúrnej komunikácii. Po spárovaní sa hlasový vstup jedného používateľa automaticky preloží do textov v cieľovom jazyku, ktorý sa potom okamžite zobrazí na Air Glass druhého používateľa. Air Glass teraz podporujú obojsmerný preklad mandarínskej čínštiny do angličtiny a v budúcnosti budú ponúkané kombinácie mandarínska čínština-japončina a mandarínska čínština-kórejčina. 

Ďalšou inovatívnou aplikáciou Air Glass je čítacie zariadenie (teleprompter), ktoré umožňuje adaptívne zobrazenie textu, s ktorým bude vaša prezentácia v práci alebo na verejnosti hračkou. 

OPPO taktiež úzko spolupracuje so spoločnosťou Baidu na prispôsobení aplikácií, ako sú Baidu Walk & Bike Navigation a Explore Nearby, pre OPPO Air Glass. Prostredníctvom navigácie môžu používatelia získať pokyny pre cestovanie pešky alebo na bicykli, zatiaľ čo aplikácia Explore Nearby dokáže zobraziť informácie o okolitých obchodoch a ďalších zaujímavostiach na základe polohy a orientácie používateľa.

Dostupnosť

Okuliare OPPO Air Glass by mali byť na trh uvedené v Číne a to v 1. štvrťroku roka 2022. Zariadenie bude k dispozícii v dvoch farbách, čiernej alebo bielej, spolu s dvoma vlastnými doplnkami v podobe obrúčok.

14.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+