MojAndroid

Čínske značky OPPO a OnePlus museli ukončiť predaj smartfónov v Nemecku. Podľa portálu TheVerge je dôvodom rozhodnutie súdu na základe patentovej žaloby od spoločnosti Nokia.

Nokia žiadala od OPPO a OnePlus vyššie poplatky za predlženie licencie na 4G technológie

Nokia začala podnikať právne kroky proti týmto čínskym výrobcom kvôli patentom okolo 4G technológií už v júli. Súd vtedy obom stranám sporu poskytol čas na mimosúdne vysporiadanie. K tomu však nedošlo, a preto teraz súd v Nemecku predaj mobilov OPPO a OnePlus zakázal. Dovtedy vlastnili obe značky licencie umožňujúce využívať technológie firmy Nokia, ale ich platnosť už skončila.

Stránky obchodu OnePlus v Nemecku zívajú prázdnotou | Zdroj: TheVerge.com

Hovorca OPPO tvrdí, že hneď deň po tom, čo zmluva o 4G technológii medzi Oppo a Nokiou vypršala, išla Nokia na súd. Predtým od čínskeho výrobcu požadovala neodôvodnene vysoké poplatky za predĺženie licencie. Podobne sa vyjadril hovorca OnePlus, Spenser Blank. Po rozhodnutí súdu sa na nemeckých stránkach obchodov značiek prestali predávať všetky ich smartfóny.

Podľa rozhodnutia súdu by mali obidve značky zaplatiť Nokii 2,5 eura za každý predaný smartfón s touto technológiu. Dokonca sa toto rozhodnutie vzťahuje nielen na zariadenia predané v Nemecku, ale na celom svete. OPPO mal v druhom kvartáli 2022 len 5 % z celkového európskeho trhu  a OnePlus ešte menej. Podobný osud by mohol postihnúť aj ďalšie značky spadajúce pod skupinu BKK Electronics, ako sú vivo alebo Realme.

Náš tip
Samsung Galaxy Z Fold4 vs Huawei Mate Xs 2: Hľadáme najlepší skladací smartfón

12.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+