MojAndroid

Ďalším výrobcom smartfónov, ktorý predstavuje svoj vlastný čipset, je spoločnosť OPPO. OPPO MariSilicon X je jej prvý obrazový procesor typu NPU (Neural Processing Unit – procesor pre strojové učenie). Komerčne dostupný bude s radom Find X v 1. štvrťroku roka 2022.

OPPO MariSilicon X  využije výkonný ISP procesor a režim RGBW Pro

MariSilicon X, ktorý bol vyrobený 6 nm výrobnou technológiou, kombinuje pokročilý NPU, ISP (Image Signal Processor) a viacúrovňovú pamäťovú architektúru. Jeho zameraním je hlavne spracovanie obrazu, čo sa hodí pri snímaní fotografií a videí. Podľa výrobcu ponúka najlepšiu energetickú účinnosť vo svojej triede, spracovanie RAW dát v reálnom čase a režim Enhanced RGBW Pro.

OPPO MariSilicon X : Zdroj: OPPO

Umožňuje tvoriť vysoko kvalitné nočné videá v rozlíšení 4K, s živým náhľadom vylepšení technológií umelej inteligencie. Postará sa o to výkonný ISP (Image Signal Processor), ktorý dokáže zachytiť snímky s  20-bitovým a 120 db dynamickým rozsahom. Vďaka tomu majú snímky medzi najsvetlejšími a najtmavšími oblasťami obrazu kontrastný pomer 1 000 000:1, čo lepšie zachováva vernosť snímok.

Pomocou dizajnu Dual Image Pipeline a dvojnásobného supervzorkovania surových obrazových dát uvoľňuje MariSilicon X plný potenciál snímača OPPO RGBW: Podporuje oddelenie a zlúčenie signálov RGB a bielej farby a poskytuje 8,6 dB zlepšenie odstupu signálu od šumu a 1,7-násobné zlepšenie kvality textúr, vďaka čomu sú fotografie aj videá expresívnejšie.

Vysoký výkon pri nízkej energetickej náročnosti

Výkon MariSilicon X dosahuje  18 biliónov operácií za sekundu (TOPS), čo je viac než dostatočný výpočtový výkon pre podporu  algoritmov umelej inteligencie. Vďaka energetickej účinnosti 11,6 TOPS na watt poskytuje NPU špičkový výkon bez toho, aby výrazne vybíjal batériu. MariSilicon X má vyhradenú pamäť typu DDR s dodatočnou šírkou pásma až 8,5 GB/s.

Viacúrovňová pamäťová architektúra minimalizuje meškania a znižuje spotrebu energie, spôsobenú zbytočnými opakovanými cyklami čítania a zápisu. Nový NPU je taktiež vybavený dedikovaným pamäťovým subsystémom tera-bps, ktorý umožňuje  po celý čas naplno využívať výpočtový výkon NPU bez toho, aby bol obmedzený pamäťou, čo výrazne skracuje čas potrebný ku kopírovaniu dát medzi úložiskom a výpočtovými jednotkami.

Náš tip
Poznáme desiateho výhercu! Adventný kalendár pokračuje až do Vianoc | SÚŤAŽ
15.12.2021
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+