MojAndroid

Situácia okolo zdražovania slovenských staníc sa začala meniť rapídne práve tento rok. No nie tak veľkej pozornosti sa teší prípad, ktorý ukazuje, ako si jednotlivé stanice strážia svoj trh a ako je v skutočnosti podelený. Dohody síce nie sú zverejňované, avšak mnohé údaje sa postupne dozvedáme. Teraz je tu Satro, ktoré čelilo sporu s televíziou Joj.

Načo české stanice? Sme tu my

Prídem k operátorovi, vyberiem si balík staníc, ktoré má k dispozícii a uzatvorím k nim zmluvu. Zrejme risknem aj nejakú viazanosť, väčšinou ma ukecajú na akciu, lepšiu cenu alebo niečo podobné. Nič iné, okrem kvality signálu a stálej dostupnosti mojich staníc ma nezaujíma. Spor, ktorý sa postupne odkrýva aj verejne, dostáva však do celého obrazu vzťahu zákazník a jeho operátora aj ďalší subjekt. Ten bol doteraz ako skrytá strana mesiaca, nikto ho nevidel, iba sa tuší, že tam niečo je.

Princíp je triviálny. Televízia Joj má svoju predstavu, ako má vyzerať slovenský trh. A na ten nepatria české stanice, ak nie je ich šírenie dohodnuté so slovenskou konkurenciou alebo ide o šírenie signálu TV stanice, ktorá je pre slovenský trh určená. Znie to síce z pohľadu zákazníka zvláštne, avšak takto je rozdelené panovanie na slovenskom televíznom nebi. Operátor Satro sa však rozhodol, že bude ponúkať české programy v rámci skupiny Prima.

A reakcia prišla na sklonku minulého roka okamžite, Joj sa ozvala a podala návrh na súd, aby tomuto šíreniu zabránila. Satro údajne šíri signál Primy bez súhlasu samotnej stanice. Ako hlavný dopad potom Joj uvádza, že jej investície do vysielacích licencií sa negujú, ak si slovenský zákazník pozrie premiéru filmu na Prime o niekoľko dní skôr, ako ho zaradí Joj. Teda podiel zákazníkov klesá a klesajú aj tržby z reklamy. No Prima má obchodné dohody s Joj a delia si trh a tiež určujú, za akých podmienok dá Prima súhlas na svoje vysielanie nejakému nášmu operátorovi. Všetko s cieľom donútiť zákazníka, aby pozeral výlučne Joj.

Takýchto sporov je viac. Nehovorí sa o nich, no zásahy slovenských vysielateľov voči tým, ktorí bez licencie šíria konkurenciu z Čiech, sú časté.

Satro údajne uspelo

V úvode malo Satro zákaz šíriť signál Primy pre slovenské územie. Joj teda dosiahla svoje a mohla sa tešiť, že slovenský zákazník sa musí pre nový film vydať do jej náručia. Aj keď by sa mi skôr zdalo jednoznačnejšie, aby sa šíreniu bránila Prima, Satro je veľký operátor a ako je vidieť, nenechalo to Joj chladnú a reaguje. Ide predsa o podiel na trhu, ktorý nemôže ničiť česká stanica. V minulosti sú totiž prípady opačného zásahu, napríklad česká Nova zasiahla, keď sa jej signál šíril na Slovensku bez licencie.

Prípad Satro verzus Joj nakoniec ukončuje krajský súd, ktorý podľa vyjadrenia operátora dal za pravdu jemu samotnému a šírenie by sa tým malo povoliť. Aj keď rozhodnutie a jeho bližšie detaily nie sú zatiaľ známe, bolo by dobré poznať ich. Oni sa nakoniec ukážu, tak, ako sa prezradila dohoda medzi Joj a Primou. Iste, používam tvrdšie slová, v podstate ide o licencie.

Napriek tomu však ako zákazník nemám tým možnosť voľby, robí ju namiesto mňa slovenská stanica. Záver príbehu aj tak nebude pozitívny, pretože operátori sa dohodli so svojimi televíznymi partnermi a české stanice limitujú alebo ponúkajú náhrady určené pre náš trh. Ich nevýhodou samozrejme je, že obsahovo a kvalitou vysielania sú na druhej koľaji, čo slovenskej konkurencii vyhovuje. Aj keď konkurencia je v tomto prípade príliš silné slovo.

Licencia ako nástroj na obmedzenie zákazníka?

Licencia na vysielanie, ktorú musí slovenský operátor mať na šírenie signálu, napríklad českej Primy, je otázka vcelku jednoznačná. No v prípade, že slovenská stanica sa dohodne s tou českou a budú práve chýbajúcu licenciu využívať na blokovanie signálu, zákazník už výber nemá. Potom vysielanie českej konkurencie stavia práve zákazníka do polohy, že si nemôže vybrať, čo bude sledovať. Pretože výber za neho urobila slovenská televízia, aj keď pod plášťom ochrany licenčných práv.

29.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+