MojAndroid

Vojnový konflikt na Ukrajine donútil milióny ľudí opustiť svoju domovskú krajinu. Do susedných krajín či iných členských štátov EÚ zatiaľ utieklo vyše 4,2 milióna Ukrajincov. Ako informuje portál Teraz, operátori z Ukrajiny aj EÚ sa zaviazali týmto ľuďom pomôcť zostať v kontakte so svojimi blízkymi.

Operátori spojili sily

Podpísali spoločné vyhlásenie, ktoré utečencom zabezpečí cenovo dostupný alebo bezplatný roaming a medzinárodné volania medzi EÚ a Ukrajinou. Dohoda bude platiť zatiaľ tri mesiace a potom sa na základe aktuálnej situácie prehodnotí.

Telekomunikační operátori sa zaviazali, že Ukrajincom budú pomáhať aj naďalej. Ako pripomína portál Teraz, mať v tejto situácií prístup k stabilnému pripojeniu je dôležité nie len kvôli možnosti kontaktovať rodinu či priateľov, ale aj kvôli prístupu k spoľahlivým informáciám.

Prevádzkovatelia fungovanie tejto dohody zabezpečia znížením veľkoobchodných poplatkov za roaming alebo iných poplatkov, ktoré si navzájom účtujú. Tým zabezpečia, že operátori budú vedieť pokryť dodatočné výdavky po dobu platnosti vyhlásenia.

Ukrajine pomáhajú aj technologickí giganti

Slovenskí operátori na aktuálnu situáciu zareagovali už minulý mesiac a rozhodli sa utečencom ponúknuť viaceré formy pomoci, napríklad zníženia poplatkov za volania či esemeskovanie. Pomôcť sa snažia aj technologickí giganti, vrátane Googlu, ktorý prostredníctvom systému Android Ukrajincov varuje pred náletmi ruskej armády.

Medzitým každým dňom pribúdajú spoločnosti, ktoré sa rozhodli stiahnuť svoje produkty a služby z ruského trhu. Medzi ne patrí napríklad Apple, Samsung, Microsoft a po novom aj Huawei.

Náš tip
Hackeri využívajú obľúbený VLC prehrávač na šírenie nebezpečného malvéru

11.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+