MojAndroid

Minulý rok bol na Slovensku bohatý najmä na novinky v oblasti LTE sietí. Svoje služby v tejto oblasti priniesli zákazníkom všetci väčší operátori vrátane Telekomu, Orangeu a O2. Inak bol ale rok 2014 v operátorských vodách pomerne pokojný a až na niektoré výnimky sa žiadne veľké novinky neudiali.

Telekom s najväčšou sieťou 4G

Rok LTE sietí na Slovensku odštartoval Telekom ešte koncom roka 2013, kedy bezplatne spustil prvú komerčne dostupnú sieť v Trnave, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici a Prešove. Tá bola neskôr vo februári roku 2014 spoplatnená cenníkom, ktorý Telekom predstavil verejnosti 12. februára.  Operátor pokračoval v rozširovaní pokrytia a počas roka pribudli do zoznamu pokrytých miest ďalšie obce.  Do konca roka pokryl asi 47 percent obyvateľstva, čo je najviac zo všetkých mobilných operátorov na Slovensku. Zároveň aj ako prví demonštroval budúcnosť LTE, keď v Bratislave ukázal budúcu generáciu sietí s prenosovou rýchlosťou na úrovni 300 Mbps. Po vzore Orangeu tiež počas leta zrušil mesačný poplatok 4,99 eura u paušálov a 9,99 eura u dátových balíkov, ktorý doteraz vyžadoval za možnosť využívania LTE siete (bez viazanosti bola výška týchto poplatkov dokonca dvojnásobná).

Náš tip
TEST LTE – odmerali sme rýchlosť 4G siete operátora Telekom

Mapa_pokrytia_-_Telekom

Orange spustil 4G zadarmo

Do boja o zákazníka sa v roku 2014 poriadne pustil aj Orange. Pri spúšťaní vlastnej LTE siete predbehol Telekom najmä tým, že rýchly mobilný internet sprístupnil všetkým svojím zákazníkom zadarmo a ani v priebehu roka ho nespoplatnil. Orange spustil komerčnú prevádzku svojej 4G/LTE siete 7. júla 2014. Dôležitou a potešiteľnou správou bolo pre zákazníkov aj to, že Orange zvýšil objem dát v jednotlivých paušáloch, bez akéhokoľvek poplatku, zmeny ceny či aktivácie, automaticky, “len tak”. Orange do konca roka 2014 pokryl 4G signálom približne štvrtinu populácie.

Náš tip
Orange – Test rýchlosti 4G/LTE siete

Náš tip
Orange predstavil detaily svojej 4G/LTE ponuky, poskytne zvýšenie objemu dát zadarmo, “len tak”

orange-LTE-cover

4G od O2 pokrýva Košice a Bratislavu

Ako posledný spustil v minulom roku vlastnú LTE sieť modrý mobilný operátor O2. Hoci v obmedzenej prevádzke testoval LTE O2 už od roku 2012, komerčne dostupné služby sprístupnil až v decembri 2014. 4G signálom pokryl zatiaľ iba dve najväčšie mestá, Košice a Bratislavu. O2 sa prioritne angažuje najmä v rozširovaní pokrytia 3G siete, ktorá má u tohto operátora ešte výrazné medzery. Do apríla tohto roku chce 3G konektivitu zabezpečiť pre 65% obyvateľstva. V rozširovaní svojich 3G sieti pokračovali aj ostatní operátori Orange a Telekom.

Náš tip
Všetko o 4G/LTE: história vo svete a príchod na Slovensko

O2-LTE2

Nováčik SWAN

V roku 2014 prišiel na trh aj štvrtý mobilný operátor Swan, ktorý v tendri získal frekvencie 2 x 15 MHz v pásme 1800 MHz, čo mu malo umožniť výstavbu siete na prenos dát vysokou rýchlosťou a vstup medzi trojku operátorov s plnohodnotnými mobilnými službami na Slovensku. To sa mu po mesiacoch čakania zo strany zákazníkov aj podarilo, no zatiaľ len v pomerne obmedzenej podobe. Swan mal problémy najmä s dohodnutím národného roamingu s niektorým z veľkých operátorov, ktorý by mu poskytol dostatočne pokrytie pre poskytovanie mobilných služieb. To sa však štvrtému operátorovi ani po splnení podmienok (20% pokrytie) nepodarilo a svoje internetové služby spustil len v obmedzenej podobe v meste Trnava. Operátor tu zatiaľ ponúka aspoň rýchly mobilný internet s rýchlosťou 50/10 Mbps a s neobmedzenými dátami v sume 5 eur na mesiac.

Náš tip
LTE od Swanu s neobmedzenými dátami len za 5 eur, zatiaľ len v Trnave

SWAN_4G

Novinky: Regulácia v roamingu, Navzájom zadarmo a Deezer

V roku 2014 sme sa dočkali tiež predstavenia niekoľkých noviniek a zmeny sa udiali aj na poli roamingu. Jednu z najzaujímavejších služieb predstavil v minulom roku Orange. Služba Navzájom zadarmo umožňuje bezplatne navzájom telefonovať až 5 členom ľubovoľnej skupiny, ktorú si zákazníci vytvoria. Nie je potrebné meniť paušál, ani podpisovať dodatok k zmluve, či objednávať nejaký balíček alebo platiť ďalší poplatok. Novinka od Orangeu je určená predovšetkým rodinám, využiť ju však môže aj akákoľvek iná skupina zákazníkov. Zákazníci Orangeu je využívali vo veľkom a už po dvoch mesiacoch od spustenia zaznamenala viac ako 300-tisíc zákazníkov. Svoje volania zadarmo uviedlo aj O2, v službe O2 Môjmu najbližšiemu priniesol svojim zákazníkom neobmedzené volania na jedno číslo za 3 eurá.

Od júla sa tiež menili podmienky roamingu, ktorý aj vďaka nariadeniam EÚ zlacnel. Ceny roamingu v Európskej únii (tzv. eurotarifa) začiatkom leta opäť výrazne klesali, v prípade dát to bolo dokonca o viac než 55%. K nečakanému, ale pre zákazníka veľmi výhodnému, kroku pristúpilo O2, ktoré zaviedlo nové podmienky, fakticky rušiace roaming O2 v Čechách. Tie sa týkali všetkých zákazníkov tohto operátora. V roku 2014 boli samozrejmosťou aj rôzne bonusy za prenosy čísel, či iné akcie, o ktorých sme na MôjAndroid.sk písali. Všetky správy o operátoroch nájdete pomocou tagu slovenskí operátori.

Náš tip
V roamingu budeme opäť telefonovať lacnejšie, dnes sa mení eurotarifa

Telekom sa minulý rok pochválil aj spustením hudobnej služby Deezer,  ktorá zákazníkovi ponúka za mesačný poplatok prístup k viac ako 30 miliónom hudobných skladieb.

Čísla na záver

K 30. 9. 2014 evidoval Orange spolu 2,814 milióna zákazníkov mobilných služieb, o 2% viac ako pred rokom. Telekom ku koncu roka disponoval 2,132 miliónovou zákazníckou základňou. Počet zákazníkov O2  medziročne vzrástol o 11,3 %  na 1,638 milióna.

Anketa

Služby, ktorého mobilného operátora ste využívali ku koncu roka 2014?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
20.1.2015
  • Tomas JuaNex Grman

    Internetove balicky su zalostne. Telekom este ako tak, ale u ostatnych je to bieda. A O2 zatial ani poriadny 3G nema…

+