MojAndroid

Je známy fakt, že najrozšírenejším mobilným operačným systémom v súčasnosti je Android OS od spoločnosti Google. Ten má momentálne 85 % podiel na trhu. Za ním nasleduje s veľkým odstupom iOS od konkurenčného amerického giganta Apple. Jeho podiel na trhu je momentálne 10 %. Nie vždy tomu ale bolo tak. Server AndroidPolice publikoval video, ktoré ukazuje vývoj podielu mobilných operačných systémov v posledných 20 rokoch. Väčšina z nich už dokonca zanikla.

Zlatá éra Nokie a jej operačného systému Nokia

Video publikované Youtube kanálom Data Is Beautiful začína v roku 1999, kedy bol najpoužívanejším mobilným operačným systémom Palm OS s takmer 75 % podielom. Nasledoval ho Windows Mobile s 15 % podielom a až za ním sa krčil mladý systém Symbian. Stali za ním spoločnosti Ericsson, Motorola a Nokia. A práve posledná menovaná fínska značka ho svojimi smartfónmi v nasledujúcich rokoch dostala na vrchol.

Jej kvalitné, dobré vybavené a dizajnom jedinečné mobily so skvelými fotoaparátmi urobili zo Symbianu jednotku už v polovici roku 2003. Začiatkom roka 2007 mala dokonca 61 % podiel na trhu. V tomto roku sa objavil revolučný iOs od spoločnosti Apple, ktorý ale prvé miesto Symbianu neohrozil. Dokonca dlhší čas nestačil ani na kanadský BlackBerry OS, ktorý sa pýšil vysokou mierou zabezpečenia.

Vzostup súčasného kráľa

V roku 2008 sa na trhu objavil otvorený systém Android OS od spoločnosti Google. Napriek tomu, že v prvých verziách nebol vizuálne príťažlivý, ergonomický a dobre optimalizovaný ako iOs s obrovským množstvom skvelých aplikácií, tak si ho rýchlo adoptovalo viacero výrobcov. Vďaka tomu už na začiatku roku 2010 predbehol iOs, o necelý štvrťrok aj BlackBerry OS a na konci roka zosadil Symbian z prvého miesta. Následne už jeho podiel len stúpal k súčasným 85 %.

Symbian po odkúpení značky Nokia pochovala spoločnosť Microsoft, ktorá ho v jej smartfónoch nahradila novým systémom Windows Phone. Išlo ale o najväčšie fiasko tejto americkej softvérovej spoločnosti. Podobné ako Blackberry OS alebo Palm OS je dnes už Windows Phone (Windows Mobile) neexistujúci systém. Za Android OS a iOS sa krčí jednoduchý KaiOS, ktorý je určený pre najlacnejšie mobilné telefóny.

Náš tip
Google Pixelbook Go zachytený na podrobnom videu, predstavený bude čoskoro
15.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+