MojAndroid

Pred niekoľkými mesiacmi integrovala Opera VPN do svojho prehliadača. Takmer určite ide o riešenie spoločnosti SurfEasy, ktorú Opera kúpila pred viac ako rokom. Používatelia však vyjadrili potrebu samostatnej VPN aplikácie, a tá vznikla v máji, aj keď len na iOS. Len pred pár hodinami však opera zverejnila svoju VPN aplikáciu aj v obchode Play a zadarmo ju tak môže používať každý majiteľ (kompatibilného) Android zariadenia. Všetky ostatné VPN služby, ktoré ponúkajú podobnú funkcionalitu, sú ale dostupné za poplatok. Kde je teda háčik a prečo je Opera VPN dostupná zadarmo?

VPN je ako služba finančne náročná. Jej poskytovateľ musí prevádzkovať vlastné servery, ktoré vykonávajú samotnú virtualizáciu pripojenia, čo určite nie je lacná záležitosť. Do popredia sa tak dostávajú otázky o predaji súkromných dát používateľov, či o ukladaní dát z ich prehliadania. SurfEasy, v tomto prípade poskytovateľ VPN riešenia, navyše spadá pod jurisdikciu Kanady, ktorá sa k ochrane súkromia používateľov v prípade používania VPN stavia veľmi vlažne. Navyše, aj samotnú Operu odkúpila čínska spoločnosť a ako sami viete, čínske spoločnosti s obľubou zasahujú do súkromia používateľov. Reálne tak môžu nastať dva scenáre.

Prvou možnosťou je, že používanie Opera VPN bude podmienené predajom súkromných dát používateľov spoločnostiam tretej strany. Druhou možnosťou je, že Opera VPN je dostupná bezplatne, aby získala väčšie množstvo používateľov a neskôr sa z nej stane platená služba. Opera tiež v podmienkach používania hovorí o tom, že ich VPN nie je nepriestrelná, avšak je najmä bezplatná a jednoduchá na používanie. Je tak len na vás, či a vôbec ako budete túto VPN používať. Ak si ju chcete aspoň vyskúšať, stiahnite si ju pomocou odkazu nižšie. Bezplatne môžete svoje pripojenie presmerovať do USA, Kanady, Nemecka alebo Holandska a priamo v aplikácii sa cez VPN môžete chrániť aj pred zobrazovaním reklám.

Verzia: 1.4.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.4.1
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: AndroidPolice

24.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+