MojAndroid

O Opere Max sme vás prvýkrát informovali v decembri minulého roka. Jednalo sa o betaverziu novej služby spoločnosti Opera Software, ktorej hlavnou úlohou je znížiť dátovú spotrebu na zariadeniach s operačným systémom Android komprimáciou všetkých nezašifrovaných dát. Vtedy bola určená na testovanie len úzkemu okruhu prvých testerov z USA. Od 19. februára je však aplikácia dostupná oveľa širšiemu počtu záujemcov o testovanie a šancu majú aj Európania.

Náš tip
Opera spustila novú službu Max. Komprimuje dáta z aplikácií, vrátane videa a obrázkov

Opera Max

Opera už roky disponuje funkciou Turbo, ktorá je implementovaná vo webových prehliadačoch tejto spoločnosti. Po jej aktivovaní prehliadač nesťahuje dáta priamo z webových stránok, ale zo svojich vlastných serverov, kde ich vopred načíta a zníži ich objem kompresiou. Takto komprimované dáta sú potom odosielané na zariadenia používateľov, čoho výsledkom je výrazná úspora dát oproti bežnému surfovaniu. Obdobné riešenie nedávno sprístupnil aj Google pre Android verziu svojho prehliadača Chrome.

Na rozdiel od Chromu a Opery Turbo však Max nekomprimuje len dátovú premávku v prehliadači, ale dáta sa komprimujú aj z ostatných Android aplikácií, ako je napríklad Google Play, Instagram, Youtube a iné. Výnimkou sú len aplikácie, ktoré prijímajú a odosielajú zašifrované dáta, napríklad Facebook.

Opera Max b Opera Max a

Zatiaľ nie je jasné, či služba Opera Max zostane bezplatnou, alebo ju neskôr spoločnosť spoplatní. Rovnako otázna zostáva aj bezpečnosť a možnosť zneužitia citlivých údajov, keďže všetky nezašifrované dáta zo zariadenia budú prúdiť cez servery Opery. Ak sa toho neobávate, stačí, ak si z Google Play stiahnete betaverziu aplikácie Opera Max a tým sa zaradíte do zoznamu čakateľov na testovanie. Podľa tvrdenia vývojárov by mali začať udeľovať prístupy na testovanie v priebehu nasledujúcich dní.

Zdroj: androidauthority.com

19.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+