OpenAI predstavuje sériu nových AI modelov, ktoré sú špeciálne navrhnuté na riešenie náročných úloh a hlbšiu analýzu danej problematiky. Pred odpoveďou na vstup od používateľa si modely ponechajú viac času na analýzu problému a tému preberú do hĺbky. Vylepšenia nastali vo viacerých oblastiach. Ide o úplne nový druh AI modelov určený pre špecifický typ zadaní. Prvá generácia je pomenovaná je ako OpenAI o1.
OpenAI o1 je významným pokrokom. Toto dokáže
Modely z novej série boli natrénované tak, aby pred odpoveďou venovali viac času na “premýšľanie”. Fungujú podobne, ako človek, ktorý rieši komplexné problémy. Počas toho sa samozrejme aj učia, získavajú nové poznatky a taktiež zrýchľujú proces “uvažovania”. Testy ukázali, že modely dosahujú podobné výkony, ako doktorandskí študenti. Preukazujú to v náročných úlohách z rozličných oblastí, ako napríklad z fyziky, chémie či biológie.
Zaujímavý bol test z matematiky, ktorý bol inšpirovaný matematickou olympiádou. Zatiaľ čo model GPT-4o vyriešil správne len 13 % problémov, ten nový dosiahol pomerne vysokú úspešnosť na úrovni 83 %. Otestovaný bol aj v oblasti kódovania a v testoch z platformy Codeforces dosiahol 89 % úspešnosť. Ide o model, ktorý je momentálne výhradne určený na zložité úlohy zamerané na logické uvažovanie. Chýbajú mu totiž obľúbené funkcie z tradičného GPT-4o, ako napríklad možnosť prehliadania webu či nahrávanie súborov a obrázkov.
Mohlo by vás zaujímať:
- WhatsApp umožní rýchlejšie pridávanie kontaktov
- iRobot Roomba Combo 10 Max: inteligentnejší a samostatnejší robotický vysávač
- Obchod Galaxy Store čaká zmena. Nie každý bude môcť sťahovať aplikácie
Vylepšená bola aj bezpečnosť. Nové modely prinášajú lepšie aplikácie bezpečnostných a etických pravidiel. V testoch, kde sa hodnotilo obchádzanie bezpečnostných pravidiel, GPT-4o získalo skóre 22 zo 100, zatiaľ čo OpenAI o1-preview dosiahol až 84 bodov. Na zvýšení bezpečnosti firma OpenAI spolupracuje s vládami USA aj Veľkej Británie. Súčasťou tejto spolupráce bolo aj poskytnutie skorého prístupu k “preview” verzii tohto modelu inštitútom určeným pre bezpečnosť AI.
Pre koho bude model určený?
Nový AI model o1 je mimoriadne užitočný pre riešenie zložitých problémov z oblasti vedy, kódovania, matematiky a v podobných disciplínach. Využívať ho podľa slov OpenAI môžu napríklad výskumníci v zdravotníctve, fyzici ho zas môžu použiť na tvorbu zložitých matematických vzorcov.
Zabudnúť nesmieme ani na softvérových inžinierov, ktorých poteší jeho schopnosť programovať. Jeho šikovnosť sme si overili aj my a pomerne náročnú programovaciu úlohu určenú pre vysokoškolákov zvládol prekvapivo dobre aj s objasnením jednotlivých krokov. Oproti klasickému GPT-4o ide o veľmi významný posun vpred.
Kto môže OpenAI o1 používať?
Ak ste predplatiteľmi ChatGPT Plus a Team, nový model už máte k dispozícii a môžete ho používať. Vybrať si môžete o1-preview, teda model s plným potenciálom, ktorý je v štádiu vývoja, alebo o1-mini, ktorý je rýchlejší, avšak menej pokročilý. Pozor si dajte však na týždenné obmedzenie v počte odoslaných správ. Modelu o1-preview môžete za týždeň napísať 30 správ (promptov) a modelu o1-mini zas 50 správ. Ak ste súčasťou programov ChatGPT Enterprise a Edu, modely vám budú k dispozícii o niekoľko dní. Malo by sa tak stať už začiatkom tohto týždňa.