MojAndroid

Rozmach technológií, najmä internetu, nám priniesol neskutočné možnosti. To, čo bolo niekedy vidinou tvorcov sci-fi filmov, sa postupne stalo úplnou samozrejmosťou našich životov. Pritom si to často ani neuvedomujeme. Veci sa totiž vpred posúvajú čiastkovo, a až keď sa na niečo pozrieme s odstupom, zistíme, že keď sa všetky tieto drobné veci spočítajú, tak je posun skutočne badateľný.

Veľmi dobrým príkladom je finančný sektor. Banky, investičné platformy či poisťovne. Nie je to tak dávno, čo na vykonanie prakticky akéhokoľvek úkonu bolo nutné osobne navštíviť pobočku. Dnes? Už takmer všetko dokážeme vybaviť z pohodlia domova alebo cez krátku prestávku v práci. Počítač, tablet, smartfón. To sú miesta, ktoré dnes využívame na takmer všetky potrebné úkony namiesto pobočiek.

Nemusíme nikam cestovať a riadiť sa otváracími hodinami. Na to, aby sme sa dostali ku všetkému potrebnému, stačí niekoľko kliknutí. Inštitúcie jednoducho chápu silu digitalizácie a klientom sa všetko snažia zjednodušiť v čo najväčšej možnej miere. 

Poisťovníctvo nie je výnimkou. Pracuje sa tu s citlivými osobnými údajmi a financiami podobne ako pri bankách, no neexistuje dôvod, prečo by sa veci nemohli posúvať do online sveta. Áno, sú situácie, kedy je osobný kontakt dôležitý, no pri vykonávaní tradičných úkonov je pohodlie online sveta na nezaplatenie.

Poisťovne na tento účel prevádzkujú prostredie, ktoré sa volá klientský portál. Už toto označenie samo o sebe prezrádza mnohé. Je to miesto, ktoré sústreďuje všetky veci kľúčové pre klienta. Ako príklad si môžeme uviesť klientský portál eKooperativa. Vo svojej podstate je to bežná webová stránka, čo znamená, že dostupná je nepretržite. Lopta je vďaka tomu takpovediac na strane klienta poisťovne. Služby môže využívať kedykoľvek mu to napadne, 24 hodín denne, 7 dní v týždni. 

Foto: Miroslav Schwamberg

Ďalšou dobrou správou, tentokrát z používateľského hľadiska, je to, že väčšina moderných webov, vrátane klientského portálu eKooperativa, je dizajnovo responzívna. To znamená, že vykreslenie webu sa plne prispôsobuje typu zariadenia, z ktorého používateľ pristupuje. Bez ohľadu na to, či si web otvoríte na mobile, počítači alebo tablete, dostanete sa ku všetkému jeho obsahu. To je dôležité, pretože niekedy je potrebné improvizovať a využiť to, čo je momentálne po ruke. Súčasne to posúva dostupnosť do úplne inej roviny. Ku všetkému sa dostaneme kedykoľvek a kdekoľvek.

Foto: Miroslav Schwamberg

Nejde pritom o žiadne drobnosti. Cez online portál eKooperativa je možné napríklad hlásiť škody a dokladať dokumenty, uzatvoriť si poistenie, ale aj meniť svoje osobné údaje či zadať požiadavku k zmene, zrušeniu či k vypovedaniu zmluvy. Samozrejmosťou je praktický prehľad všetkých poistiek, prehľad o platbách či možnosti pre uhrádzanie platieb. Dnes je už úplne jedno, či ide o právnickú osobu alebo bežného človeka. Žiadnu deliacu čiaru tu nenájdeme. Toto sú možnosti, ktoré sú pre staršie ročníky skoro neuveriteľné. Pre súčasnú dobu sú ale prirodzené.

Foto: Miroslav Schwamberg

Všetko nám to proste priniesli technológie, ktoré považujeme za úplnú samozrejmosť. Svet sa postupne posúva vpred. Prístup k informáciám a službám je jednoduchší než kedykoľvek predtým. Možnosti sú jednoducho tam, len si to treba uvedomiť a začať ich naplno využívať.

Foto: Miroslav Schwamberg
Náš tip
KOOPERATIVA v mobile: Riešenie škodových udalostí bez zbytočného stresu
23.9.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+