MojAndroid

Publikovali sme túto tému v polovici minulého roka. Už vtedy sme naznačovali zjednotenie služieb a tovaru, pričom rôzne prekážky, ktoré obmedzujú kupujúceho mali padnúť. Dnes, po viacerých mesiacoch čakania máme túto realitu schválenú aj Európskym parlamentom. Bude sa nám teda ľahšie nakupovať naprieč Európskou úniou?

Nové pravidlá už od januára 2018

Najskôr si vybavíme formality. Sú však dôležité, aby sme pri nakupovaní, napríklad dnes vedeli, či náš predajca stále zavádza obmedzenia alebo už tieto stihol zrušiť. Takže od 13. januára 2018 sú všetky zmeny a novinky vo využívaní služieb a v nakupovaní už účinné.

A zmeny? Použijeme citáciu z oficiálneho zdroja, ktorým je zastúpenie Európskej únie na Slovensku, kde sa dočítame o nasledovných nových pravidlách:

„Zakážu sa príplatky za platby spotrebiteľskými kreditnými alebo debetnými kartami v kamenných obchodoch alebo online. Platobný trh EÚ sa otvorí pre poskytovateľov služieb, ktorí ponúkajú platobné služby na ich základe získavajú prístup k informáciám o platobnom účte. Zavedú sa prísne bezpečnostné požiadavky na elektronické platby a ochranu finančných dát spotrebiteľov. Posilnia sa práva spotrebiteľov vo viacerých oblastiach. Napríklad sa zníži ich spoluzodpovednosť za neautorizované platobné transakcie a zavedie sa bezpodmienečné právo („bez akýchkoľvek otázok“) na vrátenie finančných prostriedkov pri inkasách v eurách.“

Kompletné znenie revidovaného textu Smernice, je možné nájsť (v anglickom jazyku), priamo na stránkach Európskej únie.

Ako sa nás to vlastne dotkne pri nakupovaní?

A teraz to spresníme, aby sme vedeli, čo to pre nás, ak napríklad nakupujeme v Nemecku telefón, znamená. Doteraz bolo vcelku bežné, že nás predajca pri nákupe zrušil, nedovolil nám kúpiť telefón, pretože dôvodil, že sú jeho výrobky určené iba pre zákazníkov z Nemecka. Mnohé obmedzenia, s ktorými som v minulosti osobne zápasil pri kúpe Google smartfónu si pamätajú tiež viacerí. Priamo cez Google stránku ste proste ich telefón nedokázali nakúpiť, bol určený napríklad iba pre nemecký trh. A práve takéto praktiky už možné nebudú. Nájdem si tovar, v rámci iného členského štátu, nakúpim a tovar sa musí dať kúpiť zo Slovenska, slovenskou kartou a mojou slovenskou IP adresou.

Identicky budeme mať zabezpečený prístup aj k službám. Napríklad sledovanie on-line filmov, ktoré je dnes striktne regionálne nastavené a jednotlivé krajiny majú rôzny obsah. Aj keď tu bude podľa mňa situácia bezo zmeny, pretože nová úprava počíta s ochranou autorského práva. Ak teda autor, zrejme aj na nátlak distribútora obmedzí svoje dielo (film) na vysielanie výlučne na území Nemecka, zo Slovenska si ho proste nepozriem. Otázka však je, či sa tomuto dalo zabrániť a ako moc sa to v praxi bude využívať? Služby kde však nie je prekážka autorských pav budú musieť byť zo Slovenska v inej krajine EÚ plne dostupné.

Dôležité však je, že akonáhle obchodník uvidí platobnú kartu vydanú na Slovensku, nesmie kvôli destinácii zákazníka, tohto obmedziť na prístupe k službám alebo tovaru. Uvidíme za pol roka napríklad, kedy by sme už mali mať k dispozícii aj report zo strany Únie, ako sa nové pravidlá vžili do praxe a najmä, ako sa dodržiavajú.

11.2.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+