OnePlus X patrí po dlhom čase medzi zariadenia, ktoré nás niečim nadchli. Novinka sa odlišuje predovšetkým svojim prémiovým spracovaním, ktoré vynikne nielen pri pohľade na telefón, ale aj pri jeho uchopení do ruky. Okrem toho však ponúka aj zaujímavú hardvérovú špecifikáciu, ktorá, aj napriek použitiu niektorých starších komponentov, na dnešné časy plne postačuje. Prirátajte k tomu operačný systém s minimálnymi zásahmi a dostanete konkurencieschopný smartfón, ktorý sa môže porovnávať s oveľa drahšími kúskami.
Konštrukcia: Prémiové vyhotovenie
OnePlus s predchádzajúcimi modelmi svojich smartfónov nepôsobil práve nejprémiovejším dojmom. Hoci ponúkali rám vyrobený z kovu a kvalitne skonštruované telo, svojim dizajnom, rozmermi a hmotnosťou, patrili skôr do šedého priemeru. To však nie je prípad nového OnePlus X, pri ktorom si výrobca dal skutočne záležať na tom, ako bude výsledný produkt vyzerať. Naozaj, novinka už na prvý pohľad pôsobí veľmi decentne a prémiovo. Tento pocit sa ešte viac umocní pri uchopení do ruky.
Precízne spracované telo má rám, ktorého povrch je jemne textúrovaný. Prednú aj zadnú stranu pokrýva odolné 2,5D sklo, ktoré má hrany mierne zaoblené, čím prispieva ku komfortnému držaniu a ovládaniu. Ovládacie prvky rozmiestnené po bokoch sú tiež vyrobené z kovu a podobne ako rám majú textúrovaný povrch. Na stlačenie reagujú ukážkovo. Samozrejme, tlačidlo pre zapnutie displeja nájdete umiestnené na dosah palca na pravej strane. Hneď nad ním sa nachádza ovládanie hlasitosti. Naľavo je po vzore OnePlus 2 opäť situovaný trojpolohový prepínač, ktorý riadi režimy prioritného vyrušenia, resp. zvukové profily. Tie slúžia na aktiváciu prioritných alebo žiadnych vyrušení, prípadne zapnutie všetkých oznámení. V spodnej časti je samozrejmosťou microUSB konektor a mriežka reproduktora. 3,5 mm audio jack je navrchu.
Predná strana je od výroby osadená ochrannou fóliou, ktorá však nepokrýva celú plochu displeja a zaoblené rohy ostávajú odhalené. Napriek tomu jej použitie vítame. Ak by vám prekážala, mala by sa dať bez akýchkoľvek problémov odlepiť a prípadne aj nahradiť inou. Predná strana sa od iných smartfónov veľmi neodlišuje a osadené sú v nej tradične komponenty, vrátane prednej kamery, telefónneho reproduktora, viacfarebnej notifikačnej LED diódy a senzorov. Pod displejom nechýbajú programovateľné kapacitné ovládacie prvky. Tým môže používateľ definovať akcie pre dlhé alebo dvojité kliknutie, či vymeniť funkcie pravého a ľavého talčidla. Na výber je aj možnosť ich úplne vypnúť a nahradiť ich za softvérové tlačidlá na obrazovke. Čo nám tu chýba, je akýkoľvek snímač odtlačkov prstov, ktorý sa stáva bežnou súčasťou už aj lacnejších zariadení – viď. Honor 7, Lenovo Vibe P1 alebo nový Xiaomi Redmi Note 3.
Zadná stena je pokrytá rovnakým odolným 2,5D sklom ako v prípade prednej strany. V podstate nás na nej nič neprekvapilo. Nájdete na nej šošovku fotoaparátu s LED bleskom, ako aj logo spoločnosti OnePlus. Čo sme si však počas testovania všimli, je to, že mobil sa s obľubou kĺže. Pri položení na nerovné plochy vám môže doslova odplávať preč.
Ako sme už v úvode naznačili, nový OnePlus X je skutočne precízny smartfón. Teda minimálne čo sa jeho dizajnu a konštrukčného spracovania týka. Naozaj, novinka na nás veľmi zapôsobila a zaujala, a to je v dnešnom mobilnom svete veľké pozitívum.
Displej: Výborný AMOLED
Ako zobrazovací panel použil OnePlus AMOLED displej s rozlíšením Full HD. Pri 5-palcovej uhlopriečke to predstavuje hustotu 441 ppi, čo je viac než dostatočná hodnota. Navyše, displej sa môže pochváliť aj výbornými farbami, pozorovacími uhlami, ako aj peknou (aj keď trochu do modra tónovanou) bielou, či dokonalou čiernou farbou. Jas displeja je pomerne vysoký, vďaka čomu je dobre čitateľný aj na priamom slnku. V sumári nemáme displeju čo vytknúť, možno len trochu vyššií kontrast, ktorý zvýrazňuje niektoré farby. Presne to však niektorým používateľom vyhovuje.
OnePlus X neponúka žiadne podrobnejšie nastavenia obrazovky. Na rozdiel od niektorých smartfónov tu teda nenájdete možnosť nastavenia vyváženia bielej farby, či sýtosti. Zapnúť môžete nanajvýš automatické prispôsobenie jasu. To však niekedy fungovalo nepredvídateľne a stretli sme sa so situáciami, kedy X-ko nastavilo minimálny jas aj v prípade, keď sa to nehodilo.
Výkon a pamäť: Staré železo
OnePlus sa rozhodol v prípade modelu X použiť staršie, no stále výkonne komponenty. Procesor Snapdragon 801 patril medzi špičku v roku 2014, dnes ho nahradili výkonnejšie varianty ako Snapdragon 810 alebo Exynos 7420. Samozrejme, tie by sme v tejto cenovej kategórii ani nečakali a voľba staršieho vlajkového procesoru podľa nás nebola vôbec zlá. Aj napriek svojmu veku má totižto stále čo ponúknuť. So Snapdragonom 801 sme na OnePlus X v benchmarkoch AnTuTu a GeekBench namerali 40-tisíc a 1614 bodov (Multi-core Score). To postačuje pre zabezpečenie rýchlych reakcií operačného systému, ako aj bezproblémové spúšťanie Full HD videí, prehliadanie webových stránok a plynulý chod aplikácií. Práca s telefónom je naozaj radosťou a svojou rýchlosťou sa bez akýchkoľvek pochybností vyrovná aj oveľa drahším modelom. Zdá sa, že problém nebude ani s prehrievaním. Zvýšenú teplotu sme postrehli len pri náročnejšom používaní, ako je napríklad hranie hier.
Grafický čip Adreno 330 ponúka výkon, ktorý zabezpečí plynulý chod aj náročnejších hier. Vyskúšali sme si napríklad Modern Combat 5 alebo populárne automobilové preteky Asphalt 8: Airborne. Obidva tituly fungovali dobre, no nie úplne bezproblémovo. Konkrétne pri hraní Modern Combat 5 sme postrehli občas pokles FPS a mierne sekanie. Teplota zariadenia sa po 10 minútách hrania zastavila niekde na 33 stupňoch, čo je podľa nás veľmi dobrá hodnota.
Interná pamäť má kapacitu 16 GB, pre používateľa je z nej však dostupných len niečo cez 11,5 GB. Nie je to nič prekvapujúce, keďže časť vnútornej pamäte zaberá práve operačný systém s predinštalovanými aplikáciami. Dobrou správou však je, že internú pamäť je možné rozšíriť o pamäťové karty microSD s kapacitou do 128 GB. Tou zlou ale je, že pre ich použitie musíte využiť jedno z miest v hybridnom slote pre SIM karty. Tým strácate možnosť používať OnePlus X s dvoma SIM kartami. Navyše, podporované nie sú ani externé USB flash disky alebo iné príslušenstvo, ktoré sa pripája práve pomocou microUSB portu – napríklad myšky alebo klávesnice.
Multimédiá: Hlasný reproduktor
OnePlus X sa môže pochváliť hlasným reproduktorom, ktorý sa nachádza za jednou z mriežok v spodnej hrane. Je dostatočne hlasný, no kvalitatívne priemerný. Pri vyšších hlasitostiach zvykne už skresľovať a jednotlivé hudobné nástroje sa poslucháčovi už budú zlievať. Najviac to je počuteľné napríklad pri prehrávaní rockových skladieb. Počúvanie cez 3,5 mm audio jack sa nevymyká štandardu. Zvukový výstup je výkonný a aj bez ďalších nastavení ponúka veľmi decentný zvukový prednes. Zo subjektívneho hľadiska by sme však uvítali vyváženejšiu výstupnú zvukovú charakteristiku. Basy sa nám v prípade OnePlus X zdali byť trochu prisilné. To však nemusí byť vždy na škodu, keďže veľa používateľov vyhľadáva práve silné basy. Ekvalizér, ani ďalšie efekty, zariadenie nepodporuje. Dajú sa však doplniť pomocou aplikácií tretích strán. Spoločnosť so smartfónom nedodáva žiadne vlastné multimediálne aplikácie a spolieha sa na funkcie natívneho Androidu. Galériu teda zastrešuje aplikácia Fotky, hudobný prehrávač zas Hudba Play. Jednou z nevýhod umiestnenia reproduktoru je tiež jeho stlmenie pri chytení zariadenia na šírku. Pri hraní sa nám dosť často stávalo, že sme ho zakryli a zvuk sa takmer úplne stíšil. Treba si preto dávať pozor ako budete telefón držať.
Operačný systém: Oxygen OS
Novinka disponuje rovnakou používateľskou nadstavbou ako vybavenejší súrodenec OnePlus 2. Oxygen OS z väčšej časti pripomína čistý Android, a to nielen vzhľadom, ale aj funkciami. Samozrejme, OnePlus pridal niekoľko vlastných vychytávok a funkcií. Nenájdete tu ale žiadne zbytočnosti.
Okrem už spomínaných programovateľných kapacitných tlačidiel pribudlo v systéme tiež ovládanie pomocou gest. Obrazovku prebudíte napríklad dvojitým poklepaním na displej, nakreslením O otvoríte kameru, písmenom V zas aktivujete baterku. Vhod príde aj ovládanie hudby priamo z vypnutej obrazovky. Potiahnutím dvoch prstov prehrávanie pozastavíte, gestom v tvare šípky sa môžete zas prepínať medzi skladbami.
V operačnom systéme nechýba ani podpora používateľských účtov, vďaka ktorým môže telefón používať viac používateľov, a to bez narušenia súkromia vlastníka zariadenia. Výhodou je možnosť prepnúť vzhľad prostredia na tmavý režim, ktorý v prípade AMOLED displeja šetrí aj batériu. Tým, čo si potrpia na bezpečnosť, príde zas vhod funkcia správy povolenia aplikácií. Pomocou nej môžete aplikáciám zakázať napríklad pristupovať ku kontaktom, SMS správam, k funkciám telefónnych hovorov a iným službám.
V softvérovej výbave nájdete aj funkciu Ambient display, ktorá prebudí obrazovku keď dostanete upozornenie. Nerozsvieti sa však celý displej, ale len časť potrebná na zobrazenie aktuálneho času, dátumu a notifikácií. Ambient obrazovku môžete aktivovať aj prejdením ruky nad proximity senzorom (nachádza sa nad displejom), čo oceníte v prípadoch, kedy nechcete smartfón brať do ruky a chcete len skontrolovať aktuálny čas, prípadne aktuálne upozornenia z aplikácií.
OnePlus v launcheri používa samostatné menu s aplikáciami a dopĺňa ho o vlastnú domovskú obrazovku. Tá obsahuje najčastejšie používané aplikácie kontakty a doplniť sa dá aj o vlastné widgety.
Celkovo hodnotíme prácu s Oxygen OS pozitívne. Páči sa nám najmä rýchlosť reakcií a to, že výrobca nezaťažuje používateľa zbytočnými funkciami, ktoré by vo väčšine prípadov aj tak nevyužil. Užitočným je Ambient display, odomknutie poklepaním, či ovládanie pomocou gest. Všetky menované funkcie fungovali bez problémov a presne podľa našich očakávaní.
Fotoaparát: Priemer svojej triedy
Fotoaparát mohol byť naozaj lepší, aj keď treba uznať, že za cenu 269 eur, za ktorú tento smartfón predáva spoločnosť OnePlus, sme neočakávali veľké zázraky. Výrobca musel niekde šetriť a v tomto prípade si to vybralo daň na fotoaparáte. Snímač s rozlíšením 13 Mpix tak ponúka skôr priemerné výkony, a hoci počas dobrých svetelných podmienok dokáže zachytiť dostatok detailov a hodnoverné farby, s ubúdajúcim svetlom pribúdajú problémy. Na fotografiách je viditeľný šum, zaostrovanie je pomalšie a výsledné fotografie častokrát rozmazané. Video vie natáčať v maximálke 1080p. Jeho kvalita je počas dňa rovnako priemerná ako fotografie. V noci sa navyše stretnete s problémom znižujúceho sa FPS, čo spôsobuje spomalenie videa. Na výber máte aj natáčanie zrýchleného alebo spomaleného videa, a to s rýchlosťou 120 FPS.
Konektivita: Bez 5 GHz WiFi a NFC
OnePlus X nie je high-end smartfón a tomu odpovedá aj hardvérová výbava. Tá sa dočkala niekoľkých obmedzení aj po stránke konektivity. Na zariadení konkrétne chýba 5 GHz Wi-Fi, NFC, či digitálny kompas. Čo nechýba, je podpora LTE na frekvenciách 2100, 1800, 850, 2600, 900,800, 2600 a 2300 MHz. Samozrejmosťou je aj GPS, ktoré je presné a rýchle. Telefonovanie je vďaka hlasnému a kvalitnému telefónnemu reproduktoru pohodlné aj v hlučnejšom prostredí. Hlasitosťou a čistotou prednesu by sme ho mohli prirovnať aj k drahším modelom. Vhod príde samozrejme podpora dvoch SIM kariet, ktorých presné funkcie nastavíte v správe SIM kariet.
Výdrž batérie: Neprekvapí
Aj napriek pomerne dostačujúcej kapacite batérie 2520 mAh, je výdrž na jedno nabitie skôr priemerná. Oproti zariadeniam, ako je Sony Xperia Z3 alebo Z3 Compact, sa nemôže ani porovnávať. Bežne však batéria vydrží 24 a viac hodín, a to s displejom zapnutým po dobu minimálne 2,5 hodiny. Nie je to veľa, no pre bežného používateľa to postačuje. My sme telefón bežne používali na e-mailovú komunikáciu, fotenie, natáčanie videa, synchronizáciu dvoch Google účtov a samozrejme prehliadanie webových stránok a čítanie správ cez RSS čítačku. Väčšinu času sme ostávali pripojení cez Wi-Fi, približne 30% času išla komunikácia cez mobilnú sieť. Nabíjanie trvá pomerne dlho, a to až 2,5 hodiny.
Záverečné hodnotenie
Nový OnePlus X nás v redakcii skutočne zaujal. Najviac však asi svojim dizajnom a precíznym konštrukčným spracovaním, ktoré sa môže rovnať aj oveľa drahším kúskom. Potešil nás aj jasným AMOLED displejom, jednoduchou a spoľahlivou nadstavbou Oxygen OS, rýchlymi reakciami a dostatočným výkonom aj pre hranie náročných hier. Samozrejme, výrobca aj tu musel kvôli cene urobiť niekoľko kompromisov. Tým najviditeľnejším je použitý fotoaparát, ktorý podáva skôr len priemerne výsledky, či absencia 5GHz Wi-Fi alebo NFC. Za smartfón, ktorý priamo od výrobcu kúpite už od 269 eur (bez poštovného a cla), to však vôbec nie je zlé a zmieňované nedostatky tak môžete pokojne oželieť. OnePlus X kúpite aj na Slovensku, a to za sumu, ktorá sa pohybuje na úrovni 329 eur.
Plusy
- Prémiové konštrukčné spracovanie
- Jasný AMOLED displej
- Rýchle reakcie
- Cena
Mínusy
- Priemerný fotoaparát
- Chýba snímač odtlačkov
Za zapožičanie OnePlus X ďakujeme e-shopu SmartZero.sk