MojAndroid

Po tom, ako sa vývojári známej aplikácie GeekBench dozvedeli o úmyselnom redukovaní výkonu smartfónov značky OnePlus, rozhodli sa model OnePlus 9 Pro odstrániť so svojej databázy. Informáciu hlási webový portál GizmoChina.

Výsledok v teste výkonu tak rozhodne nie je adekvátny, keďže v skoro všetkých aplikáciách tieto hodnoty do reálneho sveta neprenesiete. Iba zistíte, aký je maximálny potenciál telefónu, ktorý inak v praxi ani nemôžete využívať.

OnePlus 9 novinky
Foto: Redakcia

Benchmarkovej platforme sa tento prístup od výrobcu nepáči a rozhodla sa konať jasne a tvrdo. Nuž, povedzme si úprimne, implementovaný čipset Qualcomm Snapdragon 888 je dostatočne výkonný, aj keby mu bolo z výkonu trochu umelo odobrané. Na koncového používateľa by to dopad mať nemalo, no aj napriek tomu ide o celkom škandalóznu situáciu, do ktorej sa OnePlus dostal.

Pôvodný článok: OnePlus aplikáciám umelo obmedzuje prístup k plnému výkonu telefónu

7.7.2021

Spoločnosť OnePlus takmer stále využívala vo svojich smartfónoch tie top komponenty, ktoré v daný čas existovali. Reč je predovšetkým o použitých procesoroch. Dni “zabijaka vlajkových lodí” už však nanešťastie pominuli, no pre svoj hlavný modelový rad výrobca stále používa najnovšie a najlepšie čipsety Snapdragon z dielne amerického giganta Qualcomm. Výkon ale nie je vždy využívaný naplno, a to ani v momentoch, kedy by mal byť. Informáciu hlási webový portál Android Police.

Náš tip
Samsung Galaxy Buds 2: Všetky informácie na jednom mieste

Ide o ozajstný škandál, kedy používateľ nemá prístup k plnému potenciálu smartfónu?

Po teoretickej stránke sú modely OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro jednými z najrýchlejších mobilných telefónov, ktoré je možné dnes zakúpiť. Napohľad vám to tak aj prísť môže, no zaujímavým zistením je, že aplikácie nemajú prístup k plnému potenciálu procesora.

oneplus 9 pro umelé podtaktovanie procesora a nižší výkon graf
Foto: Android Police

Nadstavba OxygenOS síce povoľuje benchmarkovým aplikáciám využívať plný výkon, ostatné aplikácie z Obchodu Play sú ale limitované. Počas ich používania sa procesor jednoducho podtaktuje a nebude umožnený prístup k plnému výkonu zariadenia.

OnePlus chce zrejme znížiť mieru vybíjania batérie

Jediným rozumným vysvetlením je snaha firmy znížiť energetickú spotrebu a predĺžiť tak výdrž batérie, no ani tá nie je ničím extra a dosahuje iba priemerné hodnoty. Pokiaľ ide o zoznam aplikácií, ktoré sú OnePlusom do istej mieri obmedzené, ide o veľmi široký zoznam titulov.

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro | Foto: Redakcia

Obmedzenými sa zdajú byť aplikácie, siahajúce od kancelárskych apiek, ako Microsoft Office, až po rôzne internetové prehliadače tretích strán. Na naše počudovanie aj vstavané aplikácie majú isté limity k prístupu ku plnému výkonu smartfónu.

V skratke takmer všetky aplikácie, ktoré poznáte už len podľa názvu, budú zrejme limitované. Samozrejme, na druhú stranu je možné nájsť aj nejaké výnimky. Tou je napríklad internetový prehliadač Vivaldi alebo hra Genshin Impact.

OnePlus 9 Pro


Benchmarkové aplikácie nám neukážu pravý výkon zariadenia

Čo nám z toho všetkého nakoniec vyplýva? Nuž to, že benchmarkové aplikácie nám ukážu len hrubý výkon zariadenia, pričom realita môže byť niekde inde. Veľa robí práve softvér, ktorý môže byť buď zle optimalizovaný, alebo sa môže “pochváliť” niečim takým, ako je umelé limitovanie maximálneho výkonu procesoru.

OnePlus 9 Pro
Foto: Redakcia

Najznámejší je v tomto asi Apple, ktorý umelo spomaľoval (a možno ešte stále spomaľuje) svoje staré modely. Na druhú stranu je možné, že žiadna aplikácia nepotrebuje využívať plný potenciál čipsetu Qualcomm Snapdragon 888, ktorý je bez pochýb extrémne výkonný.

Náš tip
Nadstavba MIUI dostáva ďalšie vylepšenia
8.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+