MojAndroid

Oficiálne len nedávno uzrela svetlo sveta dvojica zariadení od OnePlus. Ide o smartfóny OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro. Ponúkajú tie najlepšie komponenty na trhu a sú pripravené dobyť svet. Poďme si ich predstaviť postupne. Informuje OnePlus prostredníctvom oficiálnej tlačovej správy.

Séria OnePlus 9

Deviata séria od známeho výrobcu OnePlus sa pýši silnými vylepšeniami v oblasti displeja, fotoaparátov a výkonu. Najvýraznejšou z nich je partnerstvo firmy OnePlus so svetoznámym výrobcom fotoaparátov Hasselblad. Kamery tohto výrobcu stáli pri prvých krokoch človeka na mesiaci, preto OnePlus vo svojich propagačných materiálov používal fotku Zeme z Mesiaca.

„Séria OnePlus 9 predstavuje kľúčový míľnik pre vlajkové lode smartfónov OnePlus. Fotoaparát vyvinutý v spolupráci s firmou Hasselblad, umožní používateľom zachytiť ich vlastné ikonické okamihy s presnejšími farbami a špičkovou kvalitou obrazu, “ uviedol Pete Lau, zakladateľ, výkonný riaditeľ a hlavný produktový riaditeľ spoločnosti OnePlus.

Čo vlastne toto partnerstvo pre nás znamená? V prvom rade to, že Hasselblad stojí za softvérovými úpravami fotografií zo zariadení OnePlus 9. Táto funkcia sa nazýva Natural Color Calibration (na oficiálny preklad si musíme ešte chvíľu počkať) a vo výsledku by sme sa mali dočkať prirodzenejších farieb.

Skvelou novinkou tejto série je aj najnovší procesor Snapdragon 888, ktorý nájdeme v oboch modeloch tejto série. Zaujme aj špičkový displej Fluid AMOLED, ktorý dostal od známeho testovacieho portálu DisplayMate hodnotenie A+ pri modeli OnePlus 8T. Spomenutý displej sa nachádza na nižšom modeli OnePlus 9, kým OnePlus 9 Pro sa pýši už druhou generáciou tohto displeja. Ten ponúkne až QHD+ rozlíšenie a 120 Hz frekvenciu, ale k tomu sa ešte vrátime.

Poteší aj prítomnosť Warp Charge 65T, čo je označenie pre rýchle nabíjanie s výkonom 65 W (poznáte z OnePlus 8T). Novinkou je bezdrôtové nabíjanie pri nižšom modeli – OnePlus 9 dostane 15 W Qi nabíjanie, kým OnePlus 9 Pro až 50 W bezdrôtové nabíjanie (nazývajú ho Warp Charge 50 Wireless).

OnePlus 9 Pro

Začnime asi najvýraznejšou novinkou – snímačom Hasselblad. OnePlus chcel priniesť ich tradičnú kvalitu farieb do smartfónov. Spomínajú, že to bola veľká výzva pre obe spoločnosti, nakoľko smartfónové snímače fungujú inak ako tradičné fotoaparáty. Hasselblad má navyše vysoké požiadavky na výslednú kvalitu farieb a na spracovanie obrazu. Spoločne kalibrovali snímače smartfónov OnePlus 9 a 9 Pro v ich laboratóriách, až kým nedosiahli požadovaných výsledkov.

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro | Zdroj: OnePlus

Výsledkom procesu optimalizácie je nový štandard kalibrácie farieb – spomínaný Natural Color Calibration. Mal by priniesť presné a prirodzené farby. Spolu na tomto režime pracovali celé mesiace.

Snímače

OnePlus 9 Pro prináša 48 MP hlavný snímač, vytvorený v spolupráci so Sony. Ide o IMX789 s veľkosťou až 1/1.4”. Výsledkom by mali byť výnimočné detaily, za čo vďačíme 2×2 šošovke, ktorá sa nachádza priamo na čipe (OCL). Snímač podporuje aj 12 bitový RAW formát, duálne natívne ISO a DOL-HDR. Snímač v praxi ponúka rýchlejšie zaostrovanie, až 4-krát viac informácií o farbách, čo zvyšuje presnosť farieb obrázku, krajšie denné a nočné fotky a znížené rozmazanie vo videách.

Nasleduje až 50 MP širokouhlý snímač, ktorý používa 1/1.56” objektív Sony IMX766. Využíva tzv. voľný objektív (Freeform lens), ktorý dokáže znížiť rozostrenie okrajov fotiek až k 1 %, ktoré poznáme z bežných širokouhlých snímačov.  Navyše, tento snímač vám poslúži aj ako makro objektív, dokáže totiž fotiť subjekty zo vzdialenosti 4 cm.

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nechýba ani teleobjektív, ide o 8 MP snímač, ktorý ponúka až 3,3x optický zoom. Samozrejmosťou je aj OIS, aby vaše fotky neboli rozmazané. Snímač dokáže vytvoriť snímky s digitálnym zoomom 30x.

OnePlus 9 Pro má aj 2 MP hĺbkový snímač, ktorý vám po novom umožní vytvoriť aj tzv. efekt posunu naklonenia (tilt-shift). Vďaka tejto funkcii dokážete vytvoriť fotky, ktoré vyzerajú ako miniatúry skutočných scenérií.

Čo sa týka videa, OnePlus 9 Pro vám umožní natáčať videá pri rozlíšení 4K a až 120 snímkoch za sekundu. Funkcia DOL-HDR vám umožní zlepšiť viditeľnosť subjektu, ktorý práve natáčate.

Nakoniec tu máme ešte Hasselblad Pro Mode, ktorý vytvára skvelý základ na dodatočnú úpravu fotografií. To vďaka vylepšenému až 12 bitovému formátu RAW (bežné smartfóny podporujú len 10 bitový formát RAW).

Fluid Displej 2.0

OnePlus 9 Pro využíva LTPO AMOLED displej s vysokou dotykovou frekvenciou až 360 Hz. Obnovovacia frekvencia displeja je na úrovni 120 Hz, ale podľa potreby sa vie znížiť až na 1 Hz. To umožní nižšiu spotrebu batérie, než pri klasických 120 Hz displejoch.

Displej prináša QHD+ rozlíšenie, vrcholový jas až na úrovni 1300 nitov, 10-bitový formát farieb, HDR10+ a najnižšiu povšimnuteľnú odchýlku len 1.0. Podľa vlastných slov OnePlus, ide o displej, ktorý prekonáva aj profesionálne monitory.

Výkon

O výkon sa stará najnovší Snapdragon 888, ktorý prináša až o 25 % vyšší výkon procesora a až o 35 % rýchlejšie časy renderovania a 5 nm proces výroby. Vďaka tomu ponúka výraznú úsporu batérie, čo zvyšuje dobu používania na jedno nabitie.

OnePlus 9 novinky
Novinky OnePlus 9 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samozrejmosťou je 5G čip, konkrétne Snapdragon X60, ktorý prináša najnižšie oneskorenie a vysoké rýchlosti použitím agregácie technológií FDD a TDD. Tento modem znižuje zahrievanie mobilu a spotrebu energie, vďaka čomu vylepšuje výkon a výdrž OnePlusu 9 Pro.

OnePlus 9 Pro prichádza s najnovšou technológiou pamäte LPDDR5 a úložiskom UFS 3.1. Pomáhajú procesoru dosiahnuť najvyššie možné rýchlosti a plynulosť systému.

Warp Charge

OnePlus 9 Pro ponúka Warp Charge 65T, čo je vlastné označenie pre rýchle nabíjanie s výkonom 65 W. To zaručuje plné nabitie len za 29 minút. Takýto výkon je možný len vďaka použitiu dvojitej 4500 mAh batérie. To taktiež znížilo teplo, produkované pri nabíjaní a umožnilo smartfónu nabíjať sa pri takomto výkone dlhodobo.

Ďalej tu nájdeme aj Warp Charge 50 Wireless, čo je opäť vlastné označenie pre bezdrôtové nabíjanie s výkonom 50 W. OnePlus po dlhých rokoch odmietania tejto technológie dokázal nie len dobehnúť, ale v mnohých prípadoch aj obehnúť konkurenciu. Obe časti batérie sa tak nabíjajú 25 W výkonom. Vďaka tomu nabijete smartfón bezdrôtovo už za 43 minút. Nová bezdrôtová nabíjačka pre tento model je navrhnutá s dvomi nabíjacími cievkami, takže môžete zariadenie nabíjať vertikálne i horizontálne.

Adaptér, ktorý je zahrnutý v balení dokáže nabíjať i iné zariadenia výkonom až 45 W pomocou protokolu USB-PD alebo PPS.

Dizajn

OnePlus 9 Pro pokračuje vo vízii OnePlusu, ktorá hovorí o ponúkaní bez záťažového dizajnu, ktorý ponúka integrovaný a jednotný štýlový vzhľad a pocit. Zariadenie má len 2,2 mm hrubý hliníkový rám, zariadenie je dobre vyvážené a pohodlné na držanie. V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi OnePlus, bolo zahnutie displeja 9 Pro opatrne optimalizované, aby sa predošlo zvláštnemu sfarbeniu a náhodným dotykom po okrajoch.

OnePlus 9 Pro ponúkne tri farby – Morning Mist, Pine Green a Stellar Black. Konštrukcia modelu ponúka vodoodolnosť IP68.

OnePlus 9

OnePlus 9 vám ponúkne podobný zážitok, ale za menej peňazí. Taktiež tu nájdete 120 Hz AMOLED, Snapdragon 888, Warp Charge 65T a snímače upravené v spolupráci s Hasselblad.

Snímače

Keď príde na farby, OnePlus 9 ponúka rovnaký zážitok ako OnePlus 9 Pro, práve vďaka spolupráci s firmou Hasselblad. Tento model vám ponúka tri snímače, ktoré vám umožnia vytvárať ohromujúce fotky. Tie navyše budú mať najprirodzenejšie farby zo všetkých mobilných zariadení a profesionálnu úroveň fotografie.

OnePlus 9
OnePlus 9 | | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Hlavný snímač je v tomto prípade 48 MP Sony IMX689, ktorý ponúka 2×2 OCL, 12-bitový RAW formát, duálne natívne ISO a 3-HDR. Aj tu nájdete 2 MP hĺbkový snímač.

Širokouhlý snímač je rovnaký, ako v prípade OnePlus 9 Pro – Sony IMX766 s 50 MP rozlíšením.

120 Hz Fluid Displej

Ide o rovnaký displej, aký používa aj OnePlus 8T. Ten bol označený hodnotením A+ od DisplayMate a patrí medzi najlepšie na trhu so smartfónmi. Sám som spomínaný model recenzoval a môžem to len potvrdiť. Ide o 6,55″ AMOLED s prvotriednou úpravou automatického jasu. Ten totiž podporuje až 8192 stupňov a tak si ani veľmi nevšimnete, ako plynulo sa znižuje jas.

Displej má FullHD+ rozlíšenie, 120 Hz a podporu HDR10+ obsahu. Maximálny jas je 1100 nitov.

Warp Charge

Aj OnePlus 9 má dvojitú 4500 mAh batériu, ktorá podporuje 65 W nabíjanie káblom. Pri tomto modeli tlačovka vyslovene nespomína prítomnosť adaptéru v krabici, ale dúfajme, že sa tam bude nachádzať.

Zaujímavosťou je 15 W bezdrôtové Qi nabíjanie. OnePlus donedávna nedával bezdrôtové nabíjanie slabším modelom.

Dizajn

Aj OnePlus 9 zdieľa známu dizajnovú víziu, ktorá sa snaží nebyť záťažou pre používateľov. Zariadenie má na zadnej strane príjemné zahnutie a celkovo má nízku váhu. Prichádza v troch prírodných farbách – Winter Mist, Arctic Sky a Astral Black.

OxygenOS 11

V spolupráci s komunitou OnePlus vznikla nadstavba OxygenOS 11. Tá prináša rýchlosť, plynulosť a prispôsobenie. Nie je to celkom novinka, nakoľko ste už mohli vidieť OxygenOS 11 s Androidom 11 pri zariadení OnePlus 8T.

Prináša novú optimalizáciu pamäte s názvom Turbo Boost 3.0, ktorá vám umožní mať súčasne otvorených až o 25 % viac aplikácií v pozadí. OnePlus to dosiahol vďaka kompresii aplikácií v pamäti. Tým znížil záťaž jednotlivými aplikáciami a tak ich môžete spustiť viacero naraz. Navyše umožňuje vytvorenie virtuálnej RAM pomocou úložiska.

OnePlus 9, OnePlus 9 Pro
Oneplus novinky | Zdroj: Miroslav Schwamberg

OnePlus spomína, že ich zariadenia sú optimalizované pre podporu hier s vysokým rozlíšením (OnePlus 8T však hry spúšťal v 60 snímkoch za sekundu). Režim Pro Gaming Mode zablokuje všetky upozornenia, ktoré by vás mohli pri hrách rušiť, aby ste sa mohli plne ponoriť do hrania hier. Nakoniec sa spomína ešte vylepšený 5-stupňový systém chladenia – OnePlus Cool Play. Ten by mal pomôcť s odvádzaním tepla.

Na Slovensku budú zariadenia OnePlus 9 dostupné vo voľnom predaji od 6. apríla a postupne u všetkých operátorov. Ich ceny budú: OnePlus 9 – 729 eur (8/128), 829 eur (12/256)
OP 9 Pro – 929 eur (8/128), 999 eur (12/256).

OnePlus 8T

Technické špecifikácie:

OnePlus 9 OnePlus 9 Pro
Rozmery 160 x 74,2 x 8,7 mm 163.2 x 73,6 x 8,7 mm
Hmotnosť 192 gramov 197 gramov
Displej Fluid AMOLED, 6,55″, 2400 x 1080p, 120 Hz, HDR10+ Fluid Display 2.0, 6,7″ LTPO OLED, QHD+, 120 Hz, HDR10+, 1 miliarda farieb
Procesor Qualcomm Snapdragon 888 (5 nm) Qualcomm Snapdragon 888 (5 nm)
RAM 8 / 12 GB, LPDDR5 8 / 12 GB, LPDDR5
Úložisko 128 / 256 GB, UFS 3.1 128 / 256 GB, UFS 3.1
Fotoaparát 48 MP – hlavný, Sony IMX689
50 MP – širokouhlý, Sony IMX766
2 MP – hĺbkový
16 MP – selfie
48 MP – hlavný, OIS, Sony IMX789
50 MP – širokouhlý, Sony IMX766
8 MP – teleobjektív, OIS, 3.3x optický zoom
2 MP – hĺbkový
16 MP – selfie
Batéria 4500 mAh + 65 W nabíjanie (nabíjačka v krabici?), 15 W Qi bezdrôtové nabíjanie 4500 mAh + 65 W nabíjanie (nabíjačka v krabici), 50 W bezdrôtové nabíjanie
Vodoodolnosť X IP68
Cena 729 / 829 € 929 / 999 €

Konkurencia

Konkurencia už stihla predstaviť svoje vlajkové modely na rok 2021 o niečo skôr. Xiaomi sa veľmi poponáhľalo a predstavilo svoju vlajkovú loď Xiaomi Mi 11 ešte koncom minulého roka. Aj tá ponúka veľmi lákavé špecifikácie – Snapdragon 888, 6,81″ 120 Hz AMOLED s 1 miliardou farieb a QHD+ rozlíšením, 108 MP snímač, 4600 mAh batériu s 55 W nabíjaním a 50 W bezdrôtovým nabíjaním.

Ďalej si môžeme spomenúť Samsung Galaxy S21+ ako stredného člena rodiny S21. Ten ponúka 6,7″ Dynamic AMOLED 2X s FullHD+ rozlíšením a 120 Hz frekvenciou, Exynos 2100, 12 MP hlavný snímač, pri ktorom je aj 64 MP teleobjektív a 4800 mAh batéria s 25 W nabíjaním.

23.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+