MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Keď sa skvelá optimalizácia stretne s funkčnosťou

Tak ako väčšina svetových výrobcov, aj spoločnosť OnePlus prekrýva systém Android svojou vlastnou používateľskou nadstavbou. Tá nesie názov OxygenOS, pričom OnePlus 6 obsahuje jej najnovšiu verziu 5.1.8. Tá spolupracuje s doposiaľ najnovšou oficiálne vydanou verziou systému Android 8.1 Oreo. Samotná nadstavba OxygenOS je pomerne jednoduchá, pričom sa v mnohom podobá čistému Androidu.

Systém smartfónu OnePlus 6 je teda v mnohom podobný tomu, ktorý sa nachádza v zariadeniach Pixel od spoločnosti Google. V prvom rade ich spája skvelá optimalizácia, ktorá vo svete Android telefónov doslova nemá obdoby. Pri používaní najnovšieho zabijaka vlajkových lodí tak nezaregistrujete žiadne záseky a nebudete musieť na nič zbytočne dlho čakať. Okrem toho sa používatelia smartfónu OnePlus 6 môžu tešiť na rýchle a časté aktualizácie systému. Toto zariadenie je totiž zapojené do programu Google Treble, ktorý má zrýchliť príchod nových verzií Androidu do telefónov.

Už teraz je tak pre najnovšieho zabijaka vlajkových lodí k dispozícii beta verzia systému Android P, ktorú si môžete s trochou technického skillu otestovať aj vy. Okrem toho nám nedá nespomenúť skvelú komunitu vývojárov, ktorí smartfóny od spoločnosti OnePlus pravidelne zásobujú rôznymi custom ROM-kami a šikovnými módmi. Ak teda patríte medzi ľudí, ktorí radi využívajú otvorenosť systému Android, OnePlus 6 vám bude po tejto stránke vyhovovať.

Funkcie a dizajn

Drvivá väčšina jeho používateľov však bude nadmieru spokojná so systémom, ktorý je v zariadení predinštalovaný. Ten totiž ponúka prívetivý dizajn prostredia a množstvo pridaných funkcií. Vstavaný launcher je jednoduchý na použitie a taktiež ho možno prispôsobiť vášmu vkusu vďaka možnosti inštalácie vlastných balíčkov ikon, úpravy mriežky či možnosti pridávania widgetov. Launcher od OnePlus je tiež špecifický v tom, že po potiahnutí prstom doprava z domovskej obrazovky sa nedostanete k Asistentovi od Googlu, ale do špeciálnej karty s názvom Shelf.

Do nej si môžete pridávať nielen ľubovoľný počet widgetov, ale aj poznámok či upozornení, ku ktorým sa tak dostanete extrémne rýchlo. Notifikačná oblasť nedoznala oproti čistému Androidu takmer žiadnych zmien. Poradie rýchlych prepínačov, ako aj ich počet, môžete jednoducho meniť a prispôsobiť si môžete aj navigačný panel. Ten navyše môžete v nastaveniach aj úplne vypnúť, pričom ho následne nahradia intuitívne gestá. Krátko po ich zapnutí zrejme budete miestami pri orientácii v systéme tápať, no dá sa na ne veľmi rýchlo zvyknúť. A ak si na ne teda už raz zvyknete, s veľkou pravdepodobnosťou si nebudete vedieť návrat ku klasickej navigačnej lište predstaviť.

Nastavenia tiež skrývajú možnosť prispôsobenia rozhrania prostredníctvom farebných motívov. Tu si dokonca môžete zapnúť čierne rozhranie, ktoré nechá vyniknúť prednosti AMOLED displeja a ušetrí vám batériu. Ďalej stojí za zmienku možnosť naklonovania komunikačných aplikácií, ako aj režim Hra, ktorý vám popri hraní zablokuje príchod upozornení. No a osobitú zmienku si zaslúžia gestá na vypnutej obrazovke, ktorými môžete spustiť vami zvolené funkcie. Nakreslením písmena V na vypnutý displej telefónu tak môžete napríklad zapnúť baterku a nakreslením písmena O zase spustiť appku fotoaparátu.

Dostupná je aj možnosť rozsvietenia displeja dvojitým poklepaním, ktorú sme však krátko po jej zapnutí hneď vypli. Pri manipulácií so smartfónom sa totiž vďaka nej často displej bez nášho zámeru rozsvietil. Na druhú stranu nás ale potešil Ambientný displej, ktorý vám pri zodvihnutí zariadenia zobrazí stručné informácie podobne, ako to robí AOD (Always On Display) na konkurenčných telefónoch. Keď už sme pri tom, OnePlus 6 v predchádzajúcej verzii systému AOD obsahoval, no spôsoboval rapídne vybíjanie batérie. Najnovšia aktualizácia teda túto mnohými vyhľadávanú funkciu odstránila, avšak s veľkou pravdepodobnosťou bude do tohto telefónu v budúcnosti opäť pridaná.

Alert slider a predinštalované appky

Ako sme už naznačili pri konštrukcii, OnePlus 6 ponúka na svojom ráme Alert slider. Ten je už ikonickou súčasťou smartfónov od tejto spoločnosti a v tom najnovšom je implementovaný vo svojej doposiaľ najlepšej forme. Jednoduchým posúvaním tohto tlačidla môžete zmeniť vyzváňací režim telefónu. V dolnej polohe je zapnuté klasické vyzváňanie, v strednej polohe sa smartfón prepne do režimu vibrácií a v tej vrchnej zase bude aktívny režim tichý. Ide o skvelého pomocníka, ktorého oceníte vždy vtedy, keď nebudete chcieť byť rušení.

No a poslednou vecou, pri ktorej sa v systéme pozastavíme sú predinštalované aplikácie. Tých je pomerne veľa, pričom sú v nich obsiahnuté appky od spoločnosti OnePlus, ako aj od spoločnosti Google. Tie od výrobcu, menovite poznámky, počasie, správca súborov, záznamník a OnePlus Community, možno všetky jednoducho odinštalovať. Rozhodne však stoja za vyskúšanie. Naopak, tie od spoločnosti Google odinštalovať možné nie je, avšak služby, ktoré nechcete využívať môžete zakázať.

Multimédiá: Skvelý na pozeranie, strašný na počúvanie

Prekrásny displej smartfónu OnePlus 6 sme počas testovania využívali najmä pri prezeraní všakovakého multimediálneho obsahu. Ten vyzeral na 6,28-palcovej FullHD obrazovke doslova parádne. Či už teda budete na tomto zariadení sledovať YouTube videá, filmy alebo fotografie, zaručene vás nesklame. Respektíve vás nesklame do momentu, kým si nezapnete zvuk. OnePlus 6 totiž obsahuje úplne priemerný mono reproduktor, ktorý nehrá vôbec tak, ako sa od vlajkových modelov z roku 2018 očakáva.

No a ako by toho nebolo málo, kvôli umiestneniu reproduktora na spodnej hrane konštrukcie sa nám často stávalo, že sme pri prehrávaní multimédií už tak priemerný zvuk stlmili našou dlaňou. Odporúčame vám teda radšej na prehrávanie zvuku využívať slúchadlá. Je pritom iba na vás, či sa rozhodnete pre bezdrôtový alebo naopak drôtový headset, avšak treba mať na pamäti, že zvuk vychádzajúci z toho drôtového si môžete prispôsobiť podľa vášho vkusu.

>>Kúpiť OnePlus 6 z e-shopu GeekBuying.com!<<

Za zapožičanie telefónu ďakujeme e-shopu GeekBuying.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
17.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+