MojAndroid

V poslednej dobe sme v našej redakcii otestovali dve veľmi zaujímavé zariadenia s podobnou cenou. Najskôr sme si posvietili na nedávno predstavený Honor 8. V rovnakom čase sa k nám do redakcie konečne dostal aj OnePlus 3, a tak teraz vieme posúdiť, ako telefóny obstoja v priamom súboji.

Náš tip
Honor 8: Voľba z rozumu | RECENZIA

OnePlus 3

Android 6.0.1 Marshmallow5,5"
Snapdragon 8201920 x 1080 pixelov
6 GB16 MP
64 GB2160p@30fps, 720p@120fps

Náš tip
OnePlus 3: Keď najlepšie nemusí byť aj najdrahšie | RECENZIA

Honor 8

Android 6.0 Marshmallow5,2"
HiSilicon Kirin 950, 8-jadrový1080 x 1920 pixelov
4 GB12 Mpix,
32 GB1080p@60fps

Konštrukcia a dizajn – otázka vkusu

OnePlus 3 aj Honor 8 patria medzi zariadenia s veľmi atraktívnym dizajnom a precízne spracovanou konštrukciou. Kým Honor 8 zaujme oblými hranami a kombináciou skla a kovu, OnePlus 3 ponúkne to pravé pre fanúšikov kovovej unibody konštrukcie. Dôležité rozdiely ale nájdeme vo veľkosti telefónov. Honor s 5,2″ displejom je o 7 mm nižší, o 3 mm užší, no iba o 5 gramov menší. Pomer displeja k prednej strane majú telefóny približne rovnaký, a tak si každý používateľ musí nájsť svojho favorita sám.

Honor 8-1 Honor 8-2

oneplus-3_vysledok oneplus-3-13_vysledok

Skener odtlačkov – Honor 8 zaujme funkciami

Oba telefóny disponujú aj skenerom odtlačkov prstov a v oboch prípadoch ide o excelentné skenery, ktoré fungujú takmer dokonale. V tomto smere má ale navrch Honor, ktorý zo skeneru spraví poľahky aj špeciálne tlačidlo s extra funkciami. Hoci aj čítačka na OnePlus 3 funguje ako tlačidlo Domov, ktorému je možné pri dvojitom alebo dlhom stlačení pridať extra funkciu, Honor 8 skenerom dopĺňa trojicu softvérových tlačidiel a ponúka tak viacej možností. Skeneru môžete pridať rôzne funkcie od zdvihnutia hovoru po zastavenie budíka, čo sú určite užitočné funkcie, ktoré by sme privítali aj na iných zariadeniach so skenerom odtlačkov.

Honor 8-recenzias-3

Displej – Optic AMOLED má miernu prevahu

Oba telefóny disponujú displejom s Full HD rozlíšením, no tu sa zoznam podobností končí. OnePlus 3 ponúka 5,5″ Optic AMOLED displej. V podstate ide o klasický Super AMOLED displej, ktorý bol dodatočne upravený pre korektnejšie zobrazovanie farieb. Výsledok je veľmi príjemný – farby sú optimálne sýte a dobre reprodukujú realitu. Zároveň sa môžete tešiť na skutočnú čiernu, vysoký maximálny jas, skvelé pozorovacie uhly a výbornú čitateľnosť na priamom slnku.

oneplus-3-14_vysledok

Honor 8 má 5,2″ IPS displej, ktorý ale nijako nevytŕča z radu. Má ale vyššiu hustotu pixelov (423 vs 401 ppi) a tiež veľmi dobré pozorovacie uhly. S priemernou čitateľnosťou na slnku a farebným podaním ale nezaujme tak, ako veľmi pekný Optic AMOLED panel na OnePlus 3. V tejto kategórii tak o vlas víťazí nový OnePlus, no Honor za ním výrazne nezaostáva. Fanúšikovia IPS panelov, resp. menších displejov určite nespravia chybu, ak v tejto kategórii uprednostnia Honor 8.

Honor 8-4

Výkon a pamäť – OnePlus 3 vyhráva na papieri, v reáli je súboj vyrovnanejší

Vzhľadom na to, že OnePlus 3 je jedným z najvýkonnejších zariadení na trhu, je ťažké porovnať ho s “iba” nadpriemerným modelom Honor 8. V skutočnosti ale papierové výsledky nemusia nič znamenať a dôležité sú reálne reakcie telefónu a spôsob, akým si poradí s každodennými úlohami. V tomto smere už ide o vyrovnanejší súboj.

oneplus-3-6_vysledok

OnePlus 3 ponúka to najlepšie, čo na trhu aktuálne nájdeme – procesor Snapdragon 820, 6 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte. Vďaka tomu dosahuje v benchmarkoch tie najvyššie výsledky. Hoci Honor 8 sa nám v benchmarku AnTuTu nepodarilo otestovať, zahraničné testy avizujú výsledok na úrovni približne 90 000 bodov. OnePlus 3 ale bez problémov pokorí aj hranicu 140 000 bodov a v tomto konkrétnom benchmarku aktuálne kraľuje.

Honor 8 tiež nie je žiaden slimák. Procesor Kirin 950 je doplnený o 4 GB RAM a 32/64 GB vnútornej pamäte. Výhodou je v tomto prípade prítomnosť slotu na microSD karty, ktorý pri OnePlus 3 chýba. Vďaka nemu je možné vnútornú pamäť rozšíriť o ďalších 256 GB, čím získa Honor 8 v tomto smere výraznú prevahu. Ako sme už spomínali, pri reálnom používaní rozdiely vo výkone nie sú až také dramatické a spozorujete ich iba pri priamom porovnaní v reálnom čase. Navrch má ale určite OnePlus, ktorý otvára aplikácie rýchlejšie a najmä ich dlhšie udrží v pamäti RAM, ktorej má na rozdávanie. Aj používanie Honor 8 je ale dostatočne komfortné a ak prechádzate zo staršieho či menej výkonného zariadenia, určite zbadáte výrazné zrýchlenie reakcií. Oba telefóny si ale bez problémov poradia aj s najnovšími aplikáciami a hrami, takže tuto veľa rozdielov nenájdeme.

Systém – OnePlus pre fajnšmekrov, Honor pre štýlových ľudí

Porovnávať systémy v oboch telefónoch nie je práve najjednoduchšie. Oba majú svoje prednosti a zaujmú inú skupinu ľudí. Ak patríte medzi geekov a fanúšikov čistého Androidu, Oxygen OS je jasnou voľbou. Ak máte radi jednoduchosť, farebnosť a množstvo funkcií, zrejme vám bude imponovať nadstavba EMUI v Honor 8.

Oxygen OS nie je ani tak nadstavbou, ako rozšírením čistého Androidu. To znamená základný systém s extra funkciami a možnosťami, ktoré sú ale skutočne užitočné. Či už ide o rozšírené možnosti pre domovské obrazovky, lištu s rýchlymi nastaveniami alebo extra nastavenia systému, ako napríklad skutočne čierne menu a nastavenie farebného akcentu, OnePlus toho ponúka skutočne veľa a všetko sú to veľmi užitočné nastavenia. Ďalším bonusom je prakticky nulový bloatware, vďaka čomu máte zo 64GB vnútornej pamäte k dispozícii viac miesta.

Honor 8 disponuje tradičnou nadstavbou EMUI 4.1. To znamená neprítomnosť menu s aplikáciami, farebnosť a obrovské množstvo funkcií. Viac rôznych nastavení dnes nájdeme zrejme iba v zariadeniach LG. Aj tu ich je ale poriadna kopa a toto množstvo by mohlo niekomu prekážať. Väčšina z nich je ale dobre ukrytá a nebije vám do očí. Mnohé z nich sú pritom veľmi užitočné a dovoľujú si lepšie prispôsobiť systém, čo nie je nikdy na škodu.

Osobne ale určite preferujeme Oxygen OS. Otázne ešte bude, ako sa v budúcnosti podarí výrobcom aktualizovať zariadenia na nový Android. OnePlus by v tom mal mať navrch, no množstvo zmien v minulosti sa podpísalo pod to, že ani zariadenia OnePlus nedostávajú aktualizácie tak rýchlo, ako by sme si mohli myslieť.

Fotoaparát – duálna novinka vs osvedčená jednoduchosť

OnePlus 3 aj Honor 8 patria medzi telefóny, s ktorými je radosť fotografovať. V oboch prípadoch to platí najmä o fotografiách zhotovených cez deň, pričom ani v noci nedostanete najhoršie výsledky. Poďme na to ale pekne poporiadku.

Honor 8-8

Honor 8 ponúka duálny 12 MP fotoaparát. Klasický snímač je doplnený o ďalší monochromatický. Ten má odstránený RGB filter, dokáže zachytiť viac svetla a v kombinácii s klasickým snímačom tak vytvoriť kontrastnejšie snímky. Výsledky sú veľmi dobré, a to najmä v dobrých svetelných podmienkach. V noci či v zlom osvetlení je to už trochu horšie. Telefón tiež zvláda natáčanie videa maximálne vo Full HD rozlíšení, pričom video je priemerné.

OnePlus 3 stavil na jednoduchosť a ponúka 16 MP fotoaparát. Ten má ale aj optickú stabilizáciu obrazu, ktorá funguje výborne a ktorá Honoru chýba. Vďaka tomu sú krajšie aj nočné fotografie a aj video vyzerá oveľa lepšie. To je tiež možné natáčať v 4K rozlíšení, za čo zrejme vďačíme výkonnejšiemu čipu. Fotografie zhotovené počas dňa sú kvalitou porovnateľné s Honor 8. Nechýba tu možnosť fotografovať v RAW formáte a tak, ako v prípade Honoru 8, aj tu nájdeme manuálny režim pre skúsenejších fotografov. OnePlus 3 ale vyhráva snímkami v horšom osvetlení a aj kvalitou videa.

Batéria – Honor víťazí vo výdrži, OnePlus v rýchlosti nabíjania

V kategórii výdrže batérie je víťaz jasný, no to neznamená, že by porazený disponoval podpriemernou výdržou. Zaujímavé ale je, že oba telefóny ponúkajú batériu s rovnakou kapacitou 3000 mAh, no Honor 8 je schopný z nej vyťažiť aj o dve hodiny zapnutého displeja viac. Vďaka tomu je možné používať ho po dobu až 6 hodín v priebehu dvoch dní, čo je dosť aj pre skutočne náročných používateľov.

OnePlus 3 sme v priemere mohli používať po dobu 4 hodín v priebehu 1 a pol dňa, alebo 4 – 5 hodín v priebehu jedného, extrémne aktívneho dňa. Aj to je ale veľmi slušná hodnota, ktorá sa radí k nadpriemerným. OnePlus ale exceluje v rýchlosti nabíjania. Dash Charge technológia je jednoducho jednou z najlepších na trhu. Za pol hodinu nabije telefón na 60 % a do plnej kapacity iba za hodinu a štvrť. Aj Honor 8 ponúka technológiu rýchleho nabíjania, ktorá nabije telefón na 50 % za prvú pol hodinu. Zvyšok nabíjania trvá ale takmer ďalšiu hodinu a pol. OnePlus si tak kompenzuje kratšiu výdrž skutočne rýchlym nabíjaním, ktorým nepredčí iba svojho súpera v tomto dueli, ale aj drvivú väčšinu ostatných smartfónov na trhu.

Záver – výber je na vás

Sme radi, že súčasná konkurencia na trhu so smartfónmi sa prejavila aj v tomto dueli. Nemôžeme totiž jednoznačne deklarovať víťaza, pretože pre každého používateľa je dôležité niečo iné. Ak potrebujete lepšiu výdrž batérie, slot na microSD karty, preferujete menší displej a máte radi konštrukciu zo skla, určite by ste si z tejto dvojice nevybrali OnePlus 3. Ako ste mohli z duelu vycítiť, OnePlus 3 je náš osobný favorit, ale určite sa nájdu ľudia, ktorým by sme aj z tejto dvojice odporučili Honor 8. Výhodou tiež je, že telefóny stoja približne rovnako. Kým OnePlus 3 kúpite v oficiálnom obchode za 399 EUR, Honor 8 sa u nás bude predávať za 409 EUR. Skrátka, oba telefóny majú niečo do seba a sme radi, že vo väčšine oblastí ide o porovnateľné zariadenia. My sme sa vám v tomto dueli snažili vylíčiť najmä tie najväčšie rozdiely, aby ste vedeli, čo daným modelom získate a na druhej strane aj to, čo obetujete. Ktorý z dvojice by ste si vybrali vy? Dajte nám vedieť v ankete a v diskusii sa môžete podeliť aj o dôvody, ktoré vás viedli k danému rozhodnutiu.

Ktorý z dvojice smartfónov by ste si vybrali, ak by ste mali na nový telefón 400 EUR?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

14.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+