MojAndroid

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon a pamäť – jedno z najvýkonnejších zariadení na trhu

Je to tak – OnePlus 3 dominuje rebríčkom benchmarkovej aplikácie AnTuTu. Vďačí za to procesoru Snapdragon 820, ktorý aktuálne na trhu nemá konkurenciu a najmä 6 GB RAM. Takú pamäť nájdeme iba v hŕstke aktuálnych modelov, no OnePlus 3 ich predčí aj skvelou optimalizáciou systému. Zoznam špecifikácií uzatvára vnútorná pamäť s kapacitou 64 GB, čo je skutočne skvelé. Nebudete sa musieť vôbec obmedzovať a väčšina používateľov ani nepocíti neprítomnosť slotu na microSD karty.

S radosťou tiež môžeme skonštatovať, že výkon telefónu sa nepreniesol iba do výsledkov v benchmarkoch, ale aj do každodenného používania. Mať k dispozícii 6 GB RAM je skutočne skvelé a úplne zabudnete na vymazávanie aplikácií z menu s multitaskingom. To síce nerobíme na žiadnom zariadení, no tuto naberá prepínanie medzi aplikáciami úplne nový rozmer.

Z dostupných 6 GB sme mali priemerne využitých 2,7 GB RAM. To ale nie je tak dôležité, oveľa viac sme ocenili množstvo otvorených aplikácií na pozadí. V niektorých momentoch sme našli otvorených 15 – 20 posledných aplikácií, ak sa jednalo o jednoduchšie tituly. Telefón ale bez problémov zvládne aj 3 – 4 náročnejšie aplikácie. Prepínanie medzi prehliadačom, mapami, hrou a nástrojom na úpravu videa bolo úplne jednoduché.

Kým kapacita RAM sa postará o množstvo otvorených aplikácií na pozadí, jej rýchlosť a rýchlosť procesora zasa pomohli pri skutočne rýchlom prepínaní. Ocenili sme aj šikovnú funkciu, vďaka ktorej je možné softvérovým tlačidlám priradiť sekundárnu možnosť, ktorá sa aktivuje pri dlhom stlačení alebo dvojitom ťuknutí. Jednou z týchto možností je aj otvorenie poslednej spustenej aplikácie, vďaka čomu je multitasking medzi dvomi aplikáciami skutočne jednoduchý a rýchly.

Nebudeme hovoriť o tom, čo všetko ešte telefón zvládne – nezapotí sa pri žiadnej súčasnej aplikácii ani hre. Tiež sme nespozorovali žiadne prehrievanie a ani nadmerné zahrievanie. Po niekoľkých desiatkach minút hrania bol telefón teplejší ako obyčajne, ale bez problémov sme ho mohli držať v rukách a nijako nás táto teplota neobmedzovala.

Systém – čistý Android s fantastickými vylepšeniami

Systém Oxygen OS na OnePlus 3 patrí medzi najobľúbenejšie nadstavby, aké nám kedy prešli rukou. V podstate mu nemáme ani čo vytknúť, pretože zmeny a novinky, ktoré sem výrobca pridal, sú naozaj extrémne užitočné a mnohé z nich sme pravidelne a s radosťou využívali.

Zmeny nenájdete na uzamykacej obrazovke, ktorá je jednoduchá a ponúka základné možnosti systému Android Marshmallow. Po odblokovaní sa naskytne pohľad na mierne upravený Google Launcher. Trochu odlišná je ikona pre menu s aplikáciami, no inak by ste tu rozdiely hľadali ťažko. Stačí ale prejsť na celkom ľavú domovskú obrazovku Shelf. Tu nájdete hneď niekoľko šikovných funkcií. Hore si môžete nechať zobraziť počasie, o riadok nižšie si rýchlo môžete pridať poznámku alebo úlohu do vášho kalendára. Nižšie nájdete najčastejšie používané aplikácie a o riadok nižšie zasa najobľúbenejšie kontakty. Okrem toho si sem môžete pridať vlastné widgety a dotvoriť tak obrazovku podľa svojich predstáv.

My sme aktívne využívali každú jednu z týchto funkcií, čo nemôžeme povedať o špeciálnych domovských obrazovkách žiadneho iného výrobcu. Pridané funkcie sú skutočne praktické a uľahčujú prácu s telefónom. Okrem toho tiež sprehľadňujú ďalšie časti systému – napríklad v menu s aplikáciami už neuvidíte duplicitne zobrazené najpoužívanejšie aplikácie celkom hore tak, ako je to v klasickom Google Launcheri. Aj takéto drobné inteligentné prvky nás pri používaní veľmi tešili a celkovo výrazne spríjemňovali testovanie telefónu.

Domovské obrazovky si pritom môžete prispôsobiť aj ďalšími šikovnými nastaveniami. Obrazovku Shelf môžete v prípade potreby jednoducho skryť. K dispozícii sú aj špeciálne gestá na domovskej obrazovke. Potiahnutím kdekoľvek na domovskej obrazovke smerom dolu stiahnete notifikačnú lištu, takže sa nemusíte načahovať až na horný okraj displeja. Potiahnutím hore zasa spustíte vyhľadávanie v aplikácii Google. Prispôsobiť alebo úplne skryť môžete aj permanentnú lištu vyhľadávania. Nastaviť si môžete ešte aj veľkosť ikon a aj balíček ikon a rozloženie mriežky v menu s aplikáciami.

Menšími zmenami prešla aj notifikačná lišta, kde pribudol napríklad už spomínaný nočný režim. Nenájdete tu ale ikonu pre ovládanie zvukového profilu. Na to slúži výlučne hardvérové tlačidlo, ktorým môžete prepínať medzi spomínanými tromi profilmi. Tu oceníte možnosti dokonalého prispôsobenia týchto režimov, vďaka čomu sa nebudete musieť báť, že pri ďalšom použití tohto hardvérového tlačidla nastavíte režim, ktorý by vám nevyhovoval.

V nastaveniach toho ale nájdete ešte oveľa viac. K dispozícii je aj funkcia Ambient display, ktorá zobrazuje notifikácie na zamknutom displeji. Aktivovať toto zobrazenie môžete aj prejdením rukou nad displejom, čo je veľmi praktické. Okrem toho si v nastaveniach displeja môžete dodatočne prispôsobiť farebné podanie, ak by vám nevyhovovali nastavenia od výrobcu.

Ďalšie skvelé nastavenia nájdete v časti Customization. Tu môžete aktivovať Tmavý mód, ktorý patril medzi naše najobľúbenejšie funkcie v celom systéme. Tmavý mód zmení sivé odtiene v systéme na úplne čierne, čo si na AMOLED displeji určite užijete. Okrem toho si môžete nastaviť aj farbu akcentu, takže si takto môžete dokonale prispôsobiť vzhľad nastavení, notifikačnej lišty a ďalších systémových častí. Okrem toho nechýba nastavenie pre farby LED diódy pre jednotlivé upozornenia a vybrať si môžete aj ikony, ktoré chcete zobrazovať v stavovom riadku.

Ako sme už spomínali, nastaviť je možné aj jednotlivé funkcie tlačidiel. Ako v minulosti, aj teraz je možné používať softvérové tlačidlá na obrazovke alebo hardvérové tlačidlá pod ňou. My sme preferovali druhú možnosť, vďaka čomu sme mohli používať celý displej na zobrazovanie obsahu. Všetkým trom hardvérovým tlačidlám môžete priradiť funkciu pre dvojité stlačenie alebo dlhé podržanie. Nám vyhovovalo nastavenie, kedy tlačidlá Späť a Multitasking pri dlhom stlačení otvorili poslednú aplikáciu, dlhé stlačenie tlačidla Domov aktivovalo Google Now on Tap a dvojité ťuknutie na tlačidlo Domov otvorilo aplikáciu fotoaparátu. Tú je možné otvoriť rýchlo aj dvojitým stlačením tlačidla napájania v prípade, že telefón je zablokovaný a displej vypnutý.

Poslednými zaujímavými nastaveniami sú gestá. Tu je k dispozícii možnosť dvojitým ťuknutím na zamknutú obrazovku prebudiť zariadenie, otvoriť aplikáciu fotoaparátu napísaním písmena O, spustiť baterku napísaním písmena V či ovládanie hudby napísaním znakov ‘<‘ a ‘>’.

Čo sa týka predinštalovaných aplikácií, výrobca bol veľmi skromný a nenájdete tu žiadne zbytočné tituly. Samozrejmý je balíček aplikácií od Google, ale aj ten je pomerne okresaný na tie najzákladnejšie aplikácie. Nechýba jednoduchá galéria či správca súborov, ako aj prehrávač hudby. Inak tu ale nájdete iba tie najštandardnejšie tituly, a tak si sem môžete nainštalovať všetko potrebné z obchodu Play bez obáv z toho, že by ste v zariadení mali zbytočne duplicitné aplikácie.

Celkovo tak systém hodnotíme na jednotku s hviezdičkou. Nie len, že vyzerá a funguje skvelo, je aj dokonale prispôsobiteľný a ponúka oveľa viac užitočných funkcií ako čistý Android. To je v dnešnej dobe veľmi dôležité. Výrobcovia sa totiž predbiehajú v tom, kto ponúkne výraznejšiu nadstavbu, no extra funkcie sú zväčša ťažkopádne a celkovú hodnotu takmer vôbec nezvyšujú. Exekúcia zo strany OnePlus je ale skvelá – systém skutočne vyzerá ako čistý Android, no sú tu dodatočné funkcie, ktoré skutočne oceníte. Presne takto si predstavujeme vylepšenia od výrobcu vlajkovej lode v roku 2016.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
12.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+