MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém – naďalej jeden z najlepších

Iste, hodnotenie systému v telefóne je z časti subjektívna záležitosť. Každý používateľ preferuje iný vzhľad a funkcie, no ak máte radi čistý Android, tu si prídete na svoje. Skutočne môžem povedať, že Oxygen OS je lepší ako čistý Android. Ponúka niekoľko funkcií navyše, z ktorých drvivú väčšinu s obľubou používam a na iných zariadeniach mi chýbajú.

Systém si ale stále zachováva vzhľad čistého Androidu. Prechody, animácie, grafika a textúry sú presne tie, ktoré poznáte a ktoré mnohí z vás obľubujú. Vylepšenia sú pritom na tých správnych miestach. Notifikačná lišta je prepracovaná s prispôsobiteľnými skratkami a so všetkými užitočnými funkciami zo systému Android 7.0 Nougat.

Domovské obrazovky si môžete nastaviť podľa vlastných predstáv. Celkom naľavo sa nachádza tzv. Shelf, kde máte k dispozícii rôzne widgety a užitočné informácie. Po celú dobu používania mám túto obrazovku v systéme zapnutú, no často ju nepoužívam. Je ale jednoduché si na ňu zvyknúť, no pri mojom štýle používania smartfónov som si osvojil prístup k navigácii telefónu, ktorý je aplikovateľný na takmer každé zariadenie a je dostatočne rýchly aj bez tejto obrazovky.

Poteší ale možnosť nastaviť si napríklad hustejšiu mriežku domovskej obrazovky a uložiť si tak až 5 ikon aplikácii do jedného radu. Na domovskej obrazovke vás tiež potešia rýchle gestá – potiahnutie zhora nadol kdekoľvek na obrazovke pre zobrazenie notifikačnej lišty, čím je vykompenzovaný pre niekoho väčší displej a potiahnutie zdola nahor pre rýchle vyhľadávanie v Google. Šikovné.

Systém je ale možné prispôsobiť si aj ďalšími spôsobmi. My sme po niekoľkých mesiacoch používania zmenili zobrazenie, resp. DPI. OnePlus 3 to umožňuje bez akýchkoľvek komplikácií a od základného zobrazenia sme prešli na o jeden stupeň menšie, vďaka čomu sa na displej zmestí viac informácií. Zmenšili sme aj font na malý, vďaka čomu vidíme viac textu napríklad v komunikačných aplikáciách.

Ďalšou veľkou zmenou je možnosť nastaviť si tmavé alebo čierne pozadie nastavení a väčšiny častí systému a farebný akcent. Vzhľadom na výhody AMOLED displeja sme zvolili úplne čierne pozadie, ktoré vyzerá skutočne skvele. Ešte počas používania telefónu so systémom Android 6.0 Marshmallow sme si obľúbili sýte červené akcenty, ktoré ale v novej verzii zmizli. Za toto má u mňa OnePlus červený bodík, no neprekážajú nám ani nové možnosti. Aktuálne používame svetlo modré akcenty, ktoré v kombinácii s čiernou vyzerajú tiež veľmi dobre.

Systém Oxygen OS je známy aj tým, že ponúka také funkcie a nastavenia, ktoré inokedy nájdete iba v alternatívnych ROM. Stavový riadok si môžete upraviť presne podľa vašich predstáv a môžete skryť/zobraziť presne tie údaje, ktoré chcete. Ja som si napríklad zobrazili sekundy v časovom údaji a skryl názov operátora pre šetrenie miesta.

Okrem toho telefón umožňuje pokročilé mapovanie tlačidiel. Základným nastavením je, či chcete tlačidlá na displeji alebo budete využívať tie hardvérové pod displejom. Ja som používal hardvérové tlačidlá, vďaka čomu som využíval celý priestor displeja. Funkcie tlačidiel pri jednom stlačení, dvojitom stlačení alebo podržaní si môžete prispôsobiť presne vašim predstavám, čo je úroveň voľnosti, na ktorú si rýchlo zvyknete.

Okrem toho ale OnePlus používa aj jedno hardvérové tlačidlo navyše. Je ním prepínač režimov upozornení v ľavej stene. Ten funguje veľmi dobre a jednoducho vám umožní prepínať medzi zvukovými profilmi. Šaškovanie Google ale spôsobilo, že od aktualizácie na Android 7.0 Nougat tu už nenájdete tradičný tichý režim bez vibrovania. S trochou predstavivosti môžete takýto režim imitovať v jednej z dostupných možností, no už to nie je to, čo to bývalo. Ďalší červený bodík.

Okrem toho ponúka OnePlus ešte množstvo gest a nastavení, ktoré nevyužívam. Nijako mi ale tieto nastavenia neprekážajú a nestoja v ceste pri používaní telefónu. Zároveň je dobré ich mať k dispozícii pre prípad, že by som zmenil názor, alebo že by telefón používal niekto iný. Jednoducho, každý si tu príde na svoje a v tom spočíva čaro množstva možností personalizácie.

Pre vás možno nebude systém v telefóne OnePlus 3 najlepší, no pre mňa určite je. Žiadna iná nadstavba mi neponúkla takú skvelú rovnováhu dizajnu a funkcií, ako práve Oxygen OS. Úplne čistý Android má tiež niečo do seba a som vždy rád, keď používam také zariadenie. Väčšina funkcií z OnePlus 3 mi v takom prípade nechýba, no nájdu sa okamihy, kedy podvedome siahnem po nejakom tlačidle, ktoré tam nie je. Vždy je to ale lepšie ako preplnené nadstavby mnohých výrobcov s obrovskými zmenami a funkciami, ktoré v živote nevyužijem a iba mi prekážajú a špatia celý systém, ako aj používateľský zážitok.

Multimédiá – multimediálne centrum ako sa patrí

Dnes už každá vlajková loď musí ponúknuť multimediálny zážitok na vysokej úrovni. Práve práca s multimédiami tvorí pre väčšinu používateľov základ toho, čo robia so smartfónom. A ak do telefónu investujú často stovky eur, očakávajú v tomto smere nekompromisnú kvalitu. Presne to ponúka OnePlus 3.

Telefón síce nie je najlepším multimediálnym zariadením na trhu, no ponúka v tomto smere dostatok výkonu. Základom je, ako obyčajne, skvelý displej. Ten je svojou veľkosťou vhodný prakticky na akékoľvek multimédiá, či už je to pozeranie videí, alebo práca s dokumentmi. Na úpravu fotografií nie je najlepší, keďže neponúka úplne verné farby, no na prezeranie fotografií laickým okom je priam stvorený.

Použitý reproduktor patrí v tejto triede medzi nadpriemerné. Je dostatočne hlasný a ponúka slušný zvukový výstup. Jeho umiestnenie je však nešťastné. Hoci na reproduktory v spodnej stene sme si už zvykli, v tomto konkrétnom prípade je reproduktor umiestnený dole vľavo. To znamená, že keď si telefón otočíte do horizontálnej polohy, napríklad pri pozeraní videí, s tým, že reproduktor máte napravo, veľmi ľahko ho zakryjete dlaňou. S tým som sa pasoval počas celého používania telefónu a hoci som si na to už zvykol, určite by som privítal reproduktory vpredu.

OnePlus 3 tiež ponúka základnú softvérovú multimediálnu výbavu, no v tomto smere si určite poradíte vašimi obľúbenými titulmi z obchodu Play. Celkovo tak ide o skvelé multimediálne zariadenie, ktoré vás určite nesklame. Trochu mrzí, že v balení nie sú žiadne slúchadlá, no tie si môžete doobjednať priamo od výrobcu za pomerne slušnú sumu, prípadne môžete použiť vaše obľúbené, ktoré už máte doma.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
1.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+