MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon a pamäť – boduje aj v roku 2017

OnePlus 3 prišiel na trh ako ďalší zabijak vlajkových lodí. Aj keď v niektorých smeroch nie je absolútne najlepší na trhu, na otázku výkonu dáva jasnú odpoveď. Ide o jedno z najvýkonnejších zariadení minulého roku, pričom telefón opakovane atakoval popredné priečky v rebríčkoch benchmarkových aplikácií. Po predstavení OnePlus 3T ho na týchto miestach vystriedal mladší brat s trochu lepším procesorom Snapdragon 821.

Výbava v podobe Snapdragon 820, 6 GB RAM a 64/128 GB vnútornej pamäte je ale fantastická a bez problémov bude stačiť aj tento rok. OnePlus 3 ponúka jeden z najrýchlejších a najplynulejších zážitkov pri používaní spomedzi všetkých zariadení na trhu. Prvých niekoľko mesiacov išlo podľa môjho názoru o úplne najrýchlejšie zariadenie, ktoré je ako stvorené na multitasking. 6 GB RAM je niečo, čo skutočne pocítite, aj keď nový Android 7.0 Nougat je pri vypínaní aplikácií na pozadí o niečo agresívnejší.

Čo sa týka vnútornej pamäte, tu si musí každý spraviť svoj názor. Objektívne musíme pochváliť výrobcu za to, že už v základnej verzii ponúkol 64 GB vnútornej pamäte. Možno je to kompenzácia za chýbajúci slot na micro SD karty, no ja vezmem väčšiu vnútornú pamäť na úkor microSD kariet v desiatich prípadoch z desiatich. Ste extrémne náročný používateľ? Siahnite po 128GB verzii. Iste, nájdu sa prípady používateľov, ktorí za všetkých okolností uprednostňujú vlastnú microSD kartu. Tá má svoje výhody, no s dnešnou dostupnosťou a rýchlosťami internetu tieto výhody nie sú (aspoň pre mňa) natoľko užitočné, že by prevýšili výhody na pevno nainštalovanej vnútornej pamäte.

Aby bolo hodnotenie kompletné, musím sa vyjadriť aj ku kauze podvádzania v benchmarkoch. OnePlus bol z týchto nekalých praktík usvedčený spolu s ďalšími čínskymi výrobcami. Takéto správanie je určite neetické a neférové voči výrobcom, ktorí v benchmarkoch nepodvádzajú.

Tu ale moja kritika končí a všetky ďalšie pocity, ktoré voči tejto kauze mám, sú ľútosť a hnev. Ľútosť preto, lebo takáto kauza výrazne poškvrní meno výrobcu, ktorý neinvestuje veľa do marketingu a buduje si lojálnu fanúšikovskú základňu. Tá sa teraz bude rozrastať možno trochu pomalšie, teda aspoň kým neutíchne ruch okolo kauzy.

Hnev preto, lebo na internete vidím komentáre ľudí, ktorí túto kauzu používajú ako najpádnejší z argumentov, prečo si nekúpiť OnePlus a odhovárajú od toho aj iných používateľov. Vo väčšine prípadov je to bez toho, že by títo používatelia skutočne telefón vlastnili a dlhodobejšie používali.

A tento môj hnev je aj odôvodnený. Ako som povedal, podvádzanie je určite neetické a OnePlus neobhajujem. Viete ale čo? OnePlus 3 je aj napriek tomu jeden z najrýchlejších smartfónov na trhu s najplynulejšími reakciami a spúšťaním aplikácií. A tu výrobca nepodvádzal. Jednoducho ponúkol špičkový hardvér a vynikajúco odladený softvér, čím získal vražednú kombináciu. Ak ste telefón aspoň chvíľu používali, viete o čom hovorím. Inštalovanie a odinštalovanie aplikácií je také rýchle, že sa ani neobjaví animácia s priebehom inštalácie/odinštalovania. Je to jednoducho šampión.

Displej a skener odtlačkov – stále nadpriemerné

Displej telefónu OnePlus 3 nikdy nebol tým, čo by malo na papieri zaujať potenciálnych zákazníkov. 5,5“ Full HD AMOLED panel je dnes štandardnou výbavou aj lacnejších zariadení. To ale neznamená, že nie je výborný. Ponúka vynikajúce farby, ktoré sa výrobca snažil ešte zdokonaliť a čo najviac ich zreálniť. To sa mu aj podarilo a výsledok je veľmi pekný priemer reality a typickej AMOLED sýtosti. Na obrázky sa tak pozerá veľmi dobre bez toho, aby boli farby ďaleko od reality.

Samozrejmosťou sú dokonalé pozorovacie uhly a v prípade OnePlus 3 aj vynikajúci jas. Bez problémov môžete s telefónom pracovať aj na priamom slnku. Poteší aj veľmi slušný minimálny jas, ktorý v kombinácii s výborným nočným režimom nebude takmer vôbec namáhať vaše oči ani v úplnej tme.

Skener odtlačkov sme v recenzii vychválili a nemáme najmenší dôvod meniť názor. Stále ide o jeden z najrýchlejších skenerov na trhu. Konkurovať mu môžu iba vlajkové lode od Apple, Xiaomi či Huawei. Nekamaráti sa s mokrými prstami, čo je jeho najväčší nedostatok, no vo väčšine prípadov je to tak aj pri ostatných smartfónoch na trhu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
1.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+