MojAndroid

Na veľtrhu MWC množstvo technologických gigantov predstavilo verejnosti nové modely smartfónov. Za konkurenciou nezaostala ani čínska spoločnosť OnePlus, ktorá ukázala svoj nový koncept smartfónu OnePlus 11. Naši redaktori mali možnosť vidieť koncept naživo priamo v Barcelone. Video so samostatným testom zverejnil YouTuber Linus Tech Tips.

Ako funguje nový typ vodného chladenia?

Aj napriek tomu, že obyčajný OnePlus 11 je už dostupný na globálnom trhu, sa spoločnosť rozhodla predstaviť koncept tohto modelu so štýlovým vodným chladením. Vodné chladenie v nových smartfónoch nie je síce žiadnou novinkou, no v tomto prípade spoločnosť chladenie upravila.

Čínsky výrobca prišiel s nápadom, ktorý funguje na princípe chladenia celej zadnej konštrukcie telefónu pomocou kvapaliny. Tá sa nachádza v zabudovanej doske pod ochranným zadným krytom. Kvapalina dokonca prúdi aj okolo okrúhleho výrezu s fotoaparátmi. V tomto prípade ide o skutočnú chladiacu kvapalinu. Jej plynulé prúdenie zabezpečujú až dve vodné pumpy.

OnePlus 11 concept
OnePlus 11 Concept | Zdroj: Marques Brownlee

Pumpy fungujú na úplne inom princípe, ako tie v počítačoch. Vodné chladenie v počítačoch funguje na princípe vrtule, ktorá ženie kvapalinu do celého systému. Tento princíp sa však v smartfónoch nedá použiť kvôli príliš veľkým rozmerom. Aj preto OnePlus prišiel s novým vynálezom, ktorý spočíva na kmitaní piezoelektrických kryštálov.

MWC2023 OnePlus
MWC2023 – OnePlus 11 5G | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Po privedení elektrického prúdu sa membrána s kryštálom rozťahuje a sťahuje. Podtlak vytvorený membránou nasáva a následne vypúšťa kvapalinu do chladiacich trubiek. Tieto špeciálne vodné pumpy sa bez najmenších problémov zmestia do zariadenia. Svojimi rozmermi každá z nich zaberie len 0,2 cm³ priestoru. Celková hrúbka smartfónu sa vďaka šikovnej technológií skoro vôbec nezmení.

Ako sme už spomenuli, chladenie sa nachádza pod zadným krytom, kde kvapalina prúdi v úzkych trubkách. Priesvitná časť krytu umožňuje používateľovi doslova vidieť prúdenie kvapaliny. Na platforme YouTube nový koncept otestoval aj známy influencer Marqus Brownlee.

OnePlus 10 Pro
OnePlus 10 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Podľa výsledkov je vodné chladenie funkčné, no oproti bežnému modelu bola teplota pri dlhšom používaní nižšia len o 1° C. Treba však brať do úvahy, že ide o koncept. To, či nám spoločnosť vôbec plánuje predstaviť oficiálny a upravený smartfón OnePlus 11 s vodným chladením sa pravdepodobne dozvieme počas najbližších mesiacov.

Náš tip
Skvelý projektor Samsung The Freestyle výrazne zlacnel. Predáva sa za menej ako polovicu!

1.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+