MojAndroid

Pokiaľ ste nespokojní so vzhľadom vašej notifikačnej lišty, aplikácia Omega Status Bar môže byť riešením. Ide o jednoduchú Android aplikáciu, ktorá prináša všetkým náhradu za status bar vo vrchnej časti obrazovky. Medzi funkciami tejto aplikácie nájdete možnosť plného nastavovania vzhľadu aj funkcií, preto si môžete svoju notifikačnú lištu upraviť kompletne podľa seba.

Omega Status Bar je prvá aplikácia svojho druhu, ktorá podporuje témy. A tém pre túto aplikáciu je niekoľko stoviek, nakoľko si ich môžu vytvoriť aj používatelia sami. Nie je však všetko o vzhľade a preto vás určite poteší, že táto aplikácia ponúka aj niekoľko výborných funkcií. Medzi tie najzaujímavejšie určite patrí systém upozornení, ktorý dokonca dokáže zobraziť aj počet neprečítaných správ či e-mailov! Omega Status Bar je aplikácia vyladená do úplných detailov, o čom svedčí napríklad aj to, že sa sama zapne po tom, ako ju “zabije” task killer. Funkcií, ktoré táto aplikácia ponúka je niekoľko, preto si ich vypíšeme do prehľadného zoznamu:

  • možnosť zmeny témy status baru,
  • možnosť vytvorenia si vlastnej témy pomocou jednoduchých krokov,
  • automatická detekcia funkcie miznúceho status baru,
  • podpora polohy zariadenia na výšku aj na šírku,
  • automatické obnovenie aplikácie po zabití task killerom,
  • možnosť zapnutia aplikácie pri zapnutí samotného zariadenia,
  • prítomnosť systémových senzorov, ktoré upozornia na chyby a nedostatky systému,
  • podpora senzorov vysokej teploty a teploty batérie,
  • možnosť správy upozornení, aby ste mohli vypnúť upozornenia od nežiadúcich aplikácií,
  • počítadlo zmeškaných udalostí, pokiaľ sa opakujú (správy, e-mail, …),
  • animácia pre nabíjanie batérie,
  • efektívnejšie a rýchlejšie otváranie notifikačnej lišty,
  • animované pozadie status baru,
  • manažér tém,
  • upozornenie na nízku hodnotu voľnej pamäte RAM,
  • 2 verzie aplikácie – platená ponúka viac funkcií a skoršie update-y.
        

Omega Status Bar a ROOT

Aplikácia Omega Status Bar funguje na princípe prekrytia pôvodnej notifikačnej lišty. To môže robiť problém hlavne používateľom s alternatívnymi ROM-kami, ktorí si radi upravujú všetky súčasti systému, vrátane notifikačnej lišty. Autori aplikácie tvrdia, že by Omega Status Bar mal fungovať na niektorých alternatívnych ROM, určite nie však na MIUI, ktorej táto aplikácia robí veľké problémy. Pokiaľ by ste si túto aplikáciu napriek všetkému chceli vyskúšať s vašou alternatívnou ROM a niečo by vám v nej nefungovalo, môžete napísať autorom aplikácie, ktorí prisľúbili, že spravia všetko, čo je v ich silách, aby aplikáciu spojazdnili aj pre vaše Android zariadenie.

Ako správne nastaviť Omega Status Bar?

Ak chcete, aby vám aplikácia Omega Status Bar fungovala tak, ako by mala, budete jej musieť sprístupniť povolenia v sekcii Accessibility Control. Navštívte Menu -> Nastavenia -> Uľahčenie prístupu -> Služby a pri Omega Status Bar zvoľte Zapnuté. Potom budete môcť využívať všetky funkcie tejto aplikácie, vrátane počítadla zmeškaných udalostí.

Ako si vytvoriť vlastnú tému pre Omega Status Bar?

Je to jednoduché a zvládnuť by to mal naozaj každý. Tu je postup:

  1. Stiahnite si kompletnú sadu na vytváranie tém TU.
  2. Rozbaľte stiahnutú zložku a otvorte zložku res.
  3. Zvoľte položku Values a v nej otvorte súbor Strings.xml pomocou hociktorého textového editoru.
  4. V súbore Strings.xml si nastavte všetky vaše údaje – meno, priezvisko, číslo verzie, názov témy, atď.
  5. Uložte si svoje zmeny a choďte späť do zložky Values.
  6. Otvorte súbor config_values.xml a pozorne si prečítate všetky kroky, ako môžete zmeniť dizajn vašej notifikačnej lišty.
  7. Akonáhle zmeníte dizajn a umiestnenie jednotlivých prvkov, uložte súbor a zo zložky Values otvorte súbor colors.xml.
  8. V tomto súbore môžete zmeniť všetky farby vo vašej novej téme. Výborným pomocníkom je stránka http://html-color-codes.info/ 

  9. Keď skončíte s farbami, uložte svoje zmeny a môžete pokračovať ďalej.
  10. Ak sa vám nepáčia obrázky v Omega Status Bare, môžete ich vymeniť za vlastné. Výmenu môžete uskutočniť vo všetkých zložkách Drawable…, dbajte však na to, aby ste obrázky pomenovali správne a aby mali správne rozmery (ako pôvodné obrázky)!
  11. Zložka Drawable obsahuje veľké množstvo .xml súborov, vás by však mal zaujať hlavne jeden – The Background Animation. Otvorte statusbar_background_animation.xml, ktorý obsahuje jednotlivé obrázky animácie, ich meno a časovanie. Všetko môžete zmeniť, čím väčší čas pri časovaní zvolíte, tým dlhšie sa obrázok v animácii “udrží na mieste”. Táto sekcia je zrejme najnáročnejšia, pretože neobsahuje skoro nič, nakoľko samotná aplikácia animáciu nemá. Kto si na animáciu netrúfa, nech ju jednoducho vynechá.
  12. Všetko si uložte a otestujte. Ak je vaša téma pripravená na použitie, môžete ju zverejniť. Ak chcete zarobiť aj nejaké peniaze, môžete ju uverejniť na Google Play Store ako platenú. Dobre si to však rozmyslite, nie je to také jednoduché, ako si myslíte :-)

Poznámka: Platená verzia aplikácie je dostupná pomocou in-app nákupu za 1,05€.

Zdroj: XDA fórum

16.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+