MojAndroid

Letné olympijské hry v Riu sa skončili a pozornosť sa momentálne upriamuje na ich pokračovanie, ktoré zavíta do Japonska. Hoci ďalší ročník slávnych hier sa uskutoční až o 4 roky, už teraz nás zaujali nielen tým, že by mali byť po prvykrát vysielané v 8K rozlíšení, ale aj spôsobom, akým majú vzniknúť olympijské medaily. Tie majú byť vyrobené z recyklovaného elektronického odpadu. Týmto spôsobom chcú organizátori hier upozorniť na neustále narastujúci problém s nebezpečným odpadom, ktorý sa hromadí a zaťažuje životné prostredie.

Náš tip
Európa má problém, recyklujeme iba tretinu elektro-odpadu

Japonsko nie je bohaté na nerastné suroviny, za to však má vlastný program recyklácie elektronického odpadu, ktorý by mal bohato postačovať k výrobe olympijských medailí. Len v roku 2014 totižto Japonsko dokázalo obnoviť až 143 kg zlata, 1566kg striebra a 1112 ton medi. To všetko z nepotrebných a vyhodených zariadení, vrátane smartfónov a inej elektroniky. Na výrobu medailí sa pritom spotrebuje približne 10 kg zlata, 1210 kg striebra a 700 kg medi.

V roku 2012 bolo v Európe správne zrecyklovaných iba 3,2 milióna ton elektro-odpadu, zatiaľ čo až 6,1 milióna ton bolo buď vyvezených mimo Európu, alebo nebolo zrecyklovaných podľa noriem.

Problém elektronického odpadu je znepokojujúci. Len do roku 2017 sa jeho produkcia má zvýšiť o závratných 33%, čím sa zvyšuje aj riziko prenikania toxických materiálov do zeme a do zdrojov pitnej vody. Ani Japonsko však nie je s recykláciou odpadu úplne spokojné. Zo 650-tisíc ton e-odpadu sa totižto skolektizuje a spracuje približne len 100-tisíc ton.  Japonský minister životného prostredia dúfa, že olympijské hry by mohli povzbudiť spoločnosti a obyvateľov k dôslednejšej recyklácii. Či sa im to podarí, uvidíme už v najbližších rokoch.

 

 

Zdroj: theverge

25.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+