MojAndroid

Vlajkové lode medzi smartfónmi už ich majú, teraz prichádza doba OLED displejov aj pre notebooky. Aké sú ich výhody? A prečo sa jedná o dobrú voľbu vzhľadom k vášmu zdraviu a produktivite? Dozviete sa v tomto článku.

1) Vizuálna pastva pre oči s dokonale živými farbami

Panely OLED, ktoré nájdeme napríklad v notebookoch ASUS ZenBook, pokrývajú 100 % farebného priestoru DCI-P3 a 133 % sRGB. Vďaka tomu sú schopné zobraziť výrazne viac farieb ako displeje, ktoré takto vysokým pokrytím nedisponujú. Farby zobrazované OLED displejmi sú preto živšie, realistickejšie a hlbšie, čo je skvelé ako pri sledovaní filmov, tak pri práci s fotografiami či videom.

Zdroj: Alza.sk

2) Redukcia modrého svetla pre lepší spánok a povzbudenie mozgu

Podsvietenie LCD monitorov je výdatným zdrojom modrého svetla, ktoré môže narušovať náš denný (cirkadiánny) biologický rytmus. Zjednodušene povedané príliš veľa modrého svetla (obzvlášť vo večerných hodinách) spôsobuje náchylnosť k úzkostiam a znižuje kvalitu spánku. OLED displeje pracujú na posunutej vlnovej dĺžke, ktorá výrazne obmedzuje (až o 70 %) prísun modrého svetla. Toto prefiltrované svetlo navyše zvyšuje kognitívny výkon mozgu, čo oceníte predovšetkým behom práce cez deň. Svojimi slovami to potvrdzuje aj Hynek Medřický, bádateľ, ochranca prírody a vynálezca prokognitívneho osvetlenia Spectrasol a biodynamickej žiarovky Vitae.

3) Čierna, ktorá je skutočne čierna

Bežné displeje založené na technológii LCD spravidla nie sú schopné zobraziť pravú čiernu, pretože všetky, s výnimkou niektorých televízorov, využívajú podsvietenie, ktoré je neustále aktívne po celej ploche obrazovky. Výsledkom je, že čierna nie je čierna, ale skôr sivá. Čierna, akú zobrazujú OLED displeje, je oproti tomu dokonalá. Jednotlivé pixely sa totiž pri zobrazovaní čiernej prakticky zhasnú. To významným spôsobom zvyšuje kontrast displeja, a teda aj jeho dynamický rozsah čiže rozdiel medzi najtmavším a najsvetlejším zobraziteľným bodom.

4) Perfektný obraz aj pri nízkom jase

Vo večerných hodinách je vhodné znižovať intenzitu vnímaného svetla, čo znamená aj znižovanie jasu používaných displejov. LCD/LED obrazovky ale trpia zásadnou nedokonalosťou, a tou je menšie pokrytie farebného gamutu pri znižovaní intenzity podsvietenia. Jednoducho to znamená, že čím nižší je ich jas, tým menej farieb sú schopné zobraziť. Obraz potom nie je tak kvalitný ani presný. OLED ničím takým netrpí a pokrytie farebného priestoru zostáva rovnako nezávislé na úrovni jasu. Aj pri zníženom jase vo večerných hodinách tak môžete pracovať na displeji, ktorého farby sú bohaté, živé a presné.

5) Ultra plynulý obraz s minimálnou odozvou

Ďalšou z výhod, ktorými sa OLED technológia môže pochváliť, je veľmi nízka odozva. Priemerná odozva LCD obrazovky bežného notebooku činí asi 10 milisekúnd. Pri OLED displejoch v notebookoch ASUS je 50-krát rýchlejšia a dosahuje hodnotu 0,2 ms. Vďaka minimálnej odozve je obraz ostrý aj pri veľmi rýchlych pohyboch. Nehrozí tak, že je rýchle pohybujúci sa obraz rozmazaný a nie je možné v ňom rozlíšiť detail. Nízku odozvu obvykle vyžadujú hráči rýchlych počítačových hier, ale výborne sa hodí aj pri sledovaní akčných filmových scén alebo športe.

Notebooky ASUS s OLED displejom kúpite na Alza.sk

OLED displeje notebookov ASUS jednoducho musíte vidieť. Hĺbka a živosť ich farieb je niečo, čo vám iný displej neposkytne. Redukcia modrého svetla zase prispeje k zdravšiemu vyzneniu stoviek hodín strávených pri počítači.

Zdroj: Alza.sk

Najlacnejší ASUS ZenBook s OLED displejom je navyše dostupný za veľmi príjemnú cenu, takže už nezostáva veľa dôvodov, prečo sa vracať k LCD.

Tu sa pozrite na ponuku týchto moderných notebookov.

30.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+