MojAndroid

Žijeme v dobe, v ktorej sa voľakedy nepredstaviteľné nápady stávajú realitou. Samozrejme, kým niektoré vynálezy nám život značne uľahčujú, iné predstavujú pre nás hrozbu. Mnohé firmy sa v súčasnosti svojimi výrobkami snažia uľahčiť životy znevýhodnených ľudí. Na trh prichádza výrobok, ktorý má potenciál značne vylepšiť možnosti ľudí so sluchovým postihnutím, taktiež ale ponúka aj iné vymoženosti. Sú to okuliare zobrazujúce titulky v reálnom čase. Tento produkt v rannom štádiu testovania vyskúšal Wired.

Okuliare zobrazujúce titulky môže využiť ktokoľvek

Ide o spoločný produkt dvoch firiem. Okuliare fungujú na báze aplikácie XRAI Glass. Tú si môžete aj vy zadarmo stiahnuť do svojho smartfónu, dostupná je momentálne iba na Androidoch. Na obrazovke mobilu sa vám budú zobrazovať titulky napr. počas konverzácie, alebo pri pozeraní filmu. Zatiaľ je služba schopná rozoznať 9 svetových jazykov. Následne máte možnosť prekladu hovoreného slova do jedného zo zabudovaných jazykov. Služba teda nie je limitovaná iba pre ľudí so sluchovým postihnutím, viete ju využiť aj ako prekladač.

XRAI Glass aplikácia
XRAI Glass aplikácia | Zdroj: XRAI

Po zakúpení okuliarov Nreal Air za 379 amerických dolárov si máte možnosť pripojiť výrobok k telefónu. Zatiaľ je to možné len fyzicky, pomocou kábla. Pohodlnejšia by samozrejme bola možnosť Bluetooth pripojenia, tej sa možno dočkáme v budúcnosti. Následne sa teda ale už nemusíte pozerať na obrazovku, titulky sa vám totiž budú zobrazovať priamo pred očami.

Dôležité je spomenúť, že aby ste mali možnosť si titulky konfigurovať podľa vlastných nastavení a vidieť ich viac v 3D priestore, musíte si zaplatiť navyše. Premium služba prináša aj ukladanie získaných informácií až po dobu 30 dní.

Potenciál tam je, ale ešte nie sú pripravené na svet

Nie je to prvýkrát, čo sa niekto pokúsil o podobnú vec. V minulosti to skúšal napr. aj Google a podľa niektorých informácií vývoj ich produktu ešte chvíľu potrvá. Najväčším problémom sa zatiaľ stáva rušivé prostredie. Pre program je ťažké sústrediť sa na jednu konverzáciu v prostredí napr. hlučnej kaviarne. Titulky taktiež naskakujú až po dokončení celej vety, čo môže chvíľu potrvať. Samozrejme, pri troške strpenia a kľudnej konverzácii je výrobok schopný plniť svoj účel.

Nreal Air okuliare
Nreal Air okuliare | Zdroj: XRAI

V porovnaní s normálnymi okuliarmi sú tieto o dosť ťažšie. Predstavuje to problém pri nosení počas celého dňa. Taktiež, ľuďom s načúvacími zariadeniami nevyhovuje nosiť akékoľvek okuliare, spôsobujú totiž značné nepohodlie, až bolesť. Cena nie je až taká kritická, hlavne keď si ju porovnáte s cenami ostatných pomôcok pre ľudí s podobným postihnutím. Pokiaľ by spoločnosť vyrábajúca okuliare bola schopná v budúcnosti spomínané problémy vyriešiť, stal by sa z nich určite výrobok hodný kúpy.

XRAI Glass
XRAI Glass
Developer: XRAI Glass (UK)
Price: Free
  • XRAI Glass Screenshot
  • XRAI Glass Screenshot
  • XRAI Glass Screenshot
  • XRAI Glass Screenshot
  • XRAI Glass Screenshot
  • XRAI Glass Screenshot
  • XRAI Glass Screenshot
  • XRAI Glass Screenshot
  • XRAI Glass Screenshot
  • XRAI Glass Screenshot
Náš tip
Hlasujte v ankete NAY Android Roka 2022 a vyhrajte Creative BT-W4
25.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+