MojAndroid

Ohybné OLED displeje nie sú súčasťou len skladacích smartfónov, ale aj klasických modelov so zahnutými displejmi. Podľa portálu GizmoChina dodávky ohybných, respektíve flexibilných OLED displejov klesnú v tomto štvrťroku o viac ako tretinu, čo odzrkadľuje malú ponuku nových modelov v tomto období.

Trhu ohybných displejov naďalej dominuje spoločnosť Samsung

Portál vychádza zo správy analytickej spoločnosti Omdia, ktorá tvrdí, že v druhom štvrťroku bude dodaných 57 miliónov ohybných OLED displejov. Oproti minulému štvrťroku je to pokles až o 35 %. Oproti rovnakému štvrťroku v minulom roku však ide o nárast až o 54 %. Správa tiež tvrdí, že v tomto štvrťroku bude dodaných 53 miliónov pevných OLED displejov. Potvrdzuje to rastúci trend flexibilných displejov aj medzi lacnými modelmi.

Najväčším výrobcom je stále juhokórejská spoločnosť Samsung Display, ktorá má na trh dodať 39,1 miliónov ohybných displejov. Oproti minulému štvrťroku je to síce pokles o 42,8 %, ale medziročne ide o nárast až o 61,6 %. Druhým je LG Display s 10,6 miliónmi dodanými ohybnými displejmi, čo je pokles o 41,1% oproti prvému štvrťroku.

Medziročne však aj tejto juhokórejské spoločnosti vzrástli dodávky a to až o 55,9 %. Na ďalších miestach sú už u nás menej známi výrobcovia ohybných displejov. Čínsky výrobca BOE má dodať na trh 7,9 miliónov kusov, CSOT 3,1 miliónov kusov, Visionox 2,1 miliónov kusov a Tianma dodá iba 1,4 miliónov ohybných OLED displejov.

Dodávky by mali stúpnuť s uvedením nových smartfónov

Dôvodom poklesu oproti predošlému štvrťroku je hlavne to, že druhý štvrťrok býva výpredajovou sezónou, kedy je predstavených menej smartfónov než v iných obdobiach. Spoločnosti Samsung a Xiaomi uviedli svoje vlajkové lode ešte na začiatku roku a Huawei by mal svoju vlajkovú loď Huawei P50 predstaviť až koncom júna.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G
Samsung Galaxy S21 Ultra | Foto: Redakcia


Flexibilné OLED displeje vo svojich iPhonoch využíva už aj spoločnosť Apple. Tá ich uviedla na trh ešte v jeseni a v tom období sú ich predajné čísla tradične nižšie. Práve jej smartfóny patria k najpredávanejším a tým pádom sú od nich závislí aj výrobcovia OLED displejov. Ich dodávky sa tak budú zvyšovať až predstavením nových modelov. Už v auguste by mal Samsung predstaviť skladacie smartfóny Galaxy Z Fold3 a Z Flip3.

Náš tip
WhatsApp bude podporovať viac zariadení naraz. Má to však háčik

 

23.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+