MojAndroid

Americký olympijských a paraolympijských tím dostal pred blížiacimi Zimnými olympijskými hrami 2022 v Pekingu odporúčanie nepoužívať vlastné mobilné telefóny. Informáciu priniesol portál TheVerge.

Holanďania uvažujú aj o zničení smartfónov po návrate z olympiády

Toto upozornenie bolo údajne zaslané až dvakrát už minulý rok, aby varovalo športovcov pred možnosťou sledovania zo strany čínskych úradov. Tie by mohli monitorovať každé zariadenie, komunikáciu, transakciu a online aktivitu. Mobilné zariadenia by mohli byť tiež napadnuté škodlivým softvérom, ktorý by slúžil k ukradnutiu osobných údajov.

Rovnaké varovanie mali svojím športovcom zaslať aj Veľká Británia, Kanada a Holandsko. Ich obavy nie sú neopodstatnené. V roku 2019 bola Čína prichytená, ako tajne inštaluje spyware na smartfóny turistov, ktorí vstúpili do regiónu Sin-ťiang. Túto oblasť obývajú Ujguri, prevažne moslimská etnická menšina, ktorej práva Čína dlhodobo potláča.

Navyše bolo zistené, že čínska aplikácia My2022 Olympic, ktorú si musia všetci účastníci nainštalovať, je plná bezpečnostných dier. To by mohli zneužiť nielen čínske úrady ale aj iní útočníci. Holanďania dokonca kvôli tejto aplikácii uvažujú o zničení smartfónov po svojom návrate domov. Väčšina expertov tiež odporúča športovcom kúpu lacného Android smartfónu namiesto vlastného mobilného zariadenia. .

Športovci budú mať pravdepodobne obmedzený prístup na internet

Americké ministerstvo vydalo podobné odporúčanie už v roku 2008 počas letných olympijských hier v Pekingu. A to dokonca  pre všetkých cestujúcich smerujúcich do Číny, Tentoraz je však situácia iná, keďže Čína zakázala prístup všetkým zahraničným divákov kvôli obavám z koronavírusu COVID-19.

Športovci sa však budú chcieť určite spojiť so svojimi rodinami, čo by mohol byť problém vzhľadom k obmedzeniam internetu v Číne. Počas olympijských hier v roku 2008 pritom Čína sľúbila, že divákom, novinárom a športovcom ponúkne neobmedzený prístup na web. Zdá sa však, že svoj sľub nedodržala, keďže stále blokuje internetové stránky ako Google, YouTube, Twitter, Facebook, Netflix alebo Amnesty International.

Náš tip
Obľúbeného výrobcu smartfónov kupuje veľká automobilka

26.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+