MojAndroid

Odpočúvanie mobilov občanov je mimoriadne citlivá téma, ktorá sa priamo dotýka ich súkromia. Štát preto k tomu pristupuje s rozvahou. Aktuálna situácia je taká, že bez povolenia súdu polícia občanov odpočúvať nemôže. Téme sa venoval portál Teraz.sk.

Mohlo by vás zaujímať:

V poslednom čase mocnejú hlasy, ktoré hovoria o tom, že by toto pravidlo malo byť zrušené a polícia by mala mať v tomto smere voľnejšie ruky. Na stole je nový návrh od špeciálneho prokurátora, Daniela Lipšica. V ňom sa uvádza, že policajti by mohli v prípade bezpečnostného incidentu začať s odpočúvaním telefónu aj bez príkazu sudcu. Príkladom takéhoto incidentu môže byť streľ a na Zámockej ulici, ktorá si vyžiadala dve nevinné obete.

Nový návrh je súčasťou pripravovanej novely Trestného poriadku, uviedla pre TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru, Denisa Bárdyová.

“Ak má polícia včasne a účinne zasiahnuť proti páchateľom podozrivým z tresnej činnosti, je takáto zmena nevyhnutná.”

Policajný zbor Ministerstvu spravodlivosti SR už takýto návrh predostrel v marci tohto roka. Pripomíname, že týkať sa to má len bezodkladných prípadov, v žiadnom prípade nejde o odpočúvanie všetkých občanov SR. Návrh z marca obsahoval nielen odpočúvanie telefónov, ale aj sledovanie lokalizácia potenciálne nebezpečných osôb.

Najväčším problémom v aktuálnom nastavení je zdĺhavosť procesu, ktorý bežne trvá nieoľko hodín. A v niektorých prípadoch rozhodujú nie hodiny, ale sekundy.

Aký je váš názor na tento návrh?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

21.10.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+