Najnovší projekt Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky nesie názov oDoprave.info. Ide o informačný web, ktorý má pomôcť občanom pri cestovaní, a to nielen autom. Nájdete na ňom základné informácie o našich cestách, situácií na nich a o všetkých faktoroch, ktoré by mohli ovplyvniť vaše cestovanie. Web má dokonca aj pridruženú mobilnú aplikáciu pre Android a iOS zariadenia. Hoci celý systém funguje a aktuálne sa o jeho prevádzku stará približne 40 ľudí, má množstvo závažných nedostatkov a v mnohom ho predčia aj bezplatné služby, ktoré poznáme a používame už roky. A aby sme nezabudli, z našich daní sme za systém oDoprave.info zaplatili 14,2 milióna EUR a jeho údržba nás ročne bude stáť 1,5 milióna EUR.
„Dnes spúšťame systém, ktorý ľudom pomôže lepšie sa zorientovať v aktuálnej situácii v doprave, ušetrí im čas a verím, že aj zvýši bezpečnosť,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek. Zároveň upozornil na fakt, že systém je otvorený všetkým záujemcom o informácie. Dáta z neho môžu, okrem ľudí, bezplatne využívať aj médiá alebo prevádzkovatelia súkromných navigačných služieb. „Naším cieľom je poskytovať čo najpresnejšie a najaktuálnejšie informácie o doprave každému, kto o ne má záujem,“ zdôraznil minister.
Web, na ktorom nájdete len základné informácie
Začneme tou “lepšou” časťou štátneho systému oDoprave.info – jeho webstránkou. Tá je prehľadná a ponúka naozaj pekný a jednoduchý dizajn. Čo sa ale funkcionality týka, má viacero výrazných nedostatkov. Najväčším z nich je zrejme chýbajúca navigácia pre vodičov. Na webe si môžete zobraziť len trasu z bodu A do bodu B, no chýbajú akékoľvek pokyny pre navigovanie. Navyše, odporúčania pre najrýchlejšiu trasu sú nepresné a klamlivé. Napríklad pri ceste z našej redakcie (Na riviére, Bratislava IV) do Liptovského Mikuláša odporúča web severnú cestu cez Žilinu a popod Strečno, ktorá by aktuálne mala trvať 3 hodiny, 6 minút a dokonca aj 10 sekúnd (to je presnosť!).
Podľa Google máp, ktoré u nás fungujú už roky a dajú sa považovať za jeden z najpresnejších zdrojov informácií o doprave (nielen) na Slovensku, je však výhodnejšia južná cesta cez Banskú Bystricu a Donovaly, ktorá by mala trvať presne rovnaký čas – 3 hodiny a 9 minút, no je o 3 kilometre kratšia. Rovnako nezmyselne odkazuje web oDoprave.info na severnú cestu aj vodičov do Košíc, hoci každý vie, že rýchlejšia je práve cesta cez Zvolen. Kladne však musíme ohodnotiť ďalšie funkcie webu, napríklad jednoduché infografické ukazovatele o stave dopravy na hlavných ťahoch na Slovensku. Nefunguje však sekcia Aktuality, a to aj napriek tomu, že NDIC SR má pomerne dobrý Twitter účet, cez ktorý zdieľa aktuálne informácie o doprave.
Aplikácia, ktorú si radšej ani neinštalujte
Horšie ako web je na tom rovnomenná mobilná aplikácia. Tá síce ponúka väčšinu funkcií, ktoré nájdete aj na webe, no je veľmi pomalá a nepresná. Mapové podklady sa načítavajú naozaj veľmi dlho a navyše nie sú tak presné ako u konkurencie. Chýba tu tiež sociálny faktor, ktorý by systému dodal výhody, ktoré má napríklad Waze. Hoci je v aplikácii možnosť pre nahlásenie mimoriadnej udalosti na cestách, zatiaľ čo Waze ukazuje niekde čerstvú dopravnú nehodu a zdržanie, štátny systém ukazuje maximálne spomalenie na celom úseku trasy. Je však otázne, ako sa to zmení časom a či sa nájde dostatok ľudí, ktorí budú nahlasovať udalosti aj v aplikácii oDoprave.info.
Veľkou nevýhodou je absencia navigácie aj v mobilnej aplikácii tohto systému. Tu by sme očakávali aspoň základnú navigáciu, hoc aj bez hlasových povelov. Páči sa nám však aspoň to, že keď si používateľ vyberie nejakú trasu, tak ho aplikácia postupne (podľa polohy) upozorňuje na udalosti v jeho okolí na trase, ktorou ide. Okrem toho v aplikácii nájdete aj informácie o meteorologických výstrahách, no tie sa opäť zobrazujú len na mape a chýba nám hocijaká textová predpoveď pre mestá alebo aspoň okresy. Zaujímavou je aj funkcia zobrazenia cyklotrás, no mnohé z nich v tomto systéme chýbajú. Príde nám to ako iba testovacie dáta, “len aby v tých cyklotrasách niečo bolo”. Pochváliť ale treba sekciu Užitočné informácie, kde nájdete dôležité telefónne čísla, či odpovede na otázky typu Aká je minimálna hĺbka dezénu, Čo obsahuje povinná výbava, Aké sú maximálne povolené rýchlosti a podobne.
Verdikt
Celkovo na nás pôsobí systém oDoprave.info trochu amatérsky v porovnaní s tým, koľko zaň štát zaplatil. Vieme, že ide o začínajúci projekt a dáta budú so systému (dúfame) ešte postupne pridávané, no za viac ako 14 miliónov EUR sme čakali plne fungujúce riešenie s informáciami, ktoré nemá ani konkurencia z verejných radov. Čo sa mobilnej aplikácie týka, tá má viacero nedostatkov, ktoré sa síce snaží ukryť za pekný dizajn a niektoré “vyčačkané” funkcie, no v konečnom dôsledku nebude rozhodne aplikáciou, po ktorej siahnete v momente, keď sadnete do auta. Na to vám poslúži Waze alebo Google Mapy, ktoré ponúkajú komplexnejšie a aktuálnejšie informácie o doprave. Celkovo tak projekt hodnotíme ako akúsi beta verziu toho, čím bude v budúcnosti. Teraz sú ale na rade samotní používatelia, ktorí buď tento systém začnú využívať a pomôžu s jeho rozvojom, alebo bude do niekoľkých mesiacov až rokov úplne zatratený. A to sa mu v tak silnej konkurencii, akú aktuálne na trhu má, môže stať naozaj rýchlo.
Citácie: SITA