MojAndroid

Tento týždeň sme vás informovali o novom systéme oDoprave.info, ktorý stál 14,2 milióna EUR (takmer 428 miliónov bývalých slovenských korún!). Ide o štátnu zákazku, ktorej sme vyčítali viacero nedostatkov, no zdá sa, že prvotná analýza bola veľmi plytká.

Náš tip
Štát vytvoril systém oDoprave.info. Stál 14,2 mil. EUR a jeho aplikácia je horšia ako bezplatný Waze

Zdrojový kód, ktorý odhalil vývojárov

Chyby treba hľadať hlbšie, priamo v kóde. Ten je totižto napísaný cez Xamarine a niektoré jeho súčasti sú dokonca po slovensky, čo je pri zákazke za 14,2 mil. EUR zo strany developera dosť veľký prešľap. A ako to vieme? Zdrojové kódy nie sú totižto zabezpečené a získať ich môže každý.

“Pozeral som si Android aplikáciu oDoprave.info – štátna zákazka za viac ako 14 miliónov EUR. Zaujímavé je, že je vytvorená cez Xamarine (nie ideálne natívne riešenie). Navyše, zdrojové súbory sa dajú získať (nie sú obfuscované), ale v živote som nevidel, aby niekto mal zdrojáky po slovensky. Ešte aj get-tery sú pomenované ako “daj”, napr. dajZoznamZastavok(). alebo názov triedy (!) dajDetailSpojaResponse. Možno to robil nejaký študent, ktorý vyšiel čerstvo zo školy?” – znie kritika na nový systém na súkromnom profile vývojára Daniela z lokálnej spoločnosti, ktorá programuje nadnárodné projekty pre klientov z celého sveta.

Problémom nie je len kód so slovenskými časťami, ale aj to, kto ho napísal. Časť kódu totižto odkazuje na meno vývojára, ktorý pracoval aj pre spoločnosti, ktoré boli zapojené do kauzy palivových kariet spojených s mýtnym systémom, za ktorý chceli odvolať bývalého ministra Jána Počiatka. Zdá sa, že aj tentokrát majú vo vývoji tohto systému prsty spoločnosti Fleetpay, Paywell a Kedros, čo naznačujú viaceré články na portáloch SME, DennikN a Topky, ktoré píšu dokonca o “oklamaní Európskej komisie”. Tieto informácie ale nie sú oficiálne potvrdené, a tak si názor na celú situáciu musíte vytvoriť sami.

Aplikácia má veľmi zlé hodnotenie

Aplikácia oDoprave.info má podľa informácií z Obchodu Play za prvých pár dní už skoro 300 recenzií. Celkové hodnotenie je na úrovni 1,4 hviezdičky z 5, čo je pri projekte s týmto rozpočtom naozaj veľmi slabé hodnotenie. Na aplikáciu sa v recenziách sťažujú aj samotní používatelia, ktorým chýbajú rôzne funkcie a aplikácia im dokonca na zariadeniach aj častokrát padá. Akú skúsenosť máte s touto aplikáciou vy? Napíšte nám, čo si o celom tomto systéme myslíte.

Verzia: 1.0.6
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0.6
Aktuálna cena: Zdarma

14.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+