MojAndroid

Odomknutie zariadenia prostredníctvom biometrických údajov sa stalo veľmi populárne a doslova súčasťou našich každodenných životov. Pre odomknutie zariadenia však stále musíte spraviť určitý krok. Či už sa jedná o priloženie prstu na čítačku, prípadne namierenie smartfónu na vašu tvár alebo oči v prípade skenovania očnej dúhovky.

Nová technológia by umožňovala biometrické odomykanie zariadenia bez týchto krokov, len vašou prítomnosťou. Bezpečnostným prvkom by bolo vaše srdce. Áno, priamo jadro vášho organizmu, konkrétne veľkosť vášho srdca by bola vyhodnocovaná v prípade odomykania zariadenia. Stačilo by sa priblížiť k zariadeniu.

Bezpečnosť na prvom mieste

Náš tip
Kaspersky Lab: Útok na Equifax potvrdzuje potrebu regulácie kyberbezpečnosti firiem

Technológia používa Doppler radar s nízkou úrovňou, ktorý nepretržite skenuje “srdcia v okolí” a na základe vašej veľkosti srdca vyhodnocuje či udelí alebo neudelí prístup. Keďže vaše srdce veľkosť za štandardných okolností (mimo srdcových chorôb a pod.) v dospelosti nezmení veľkosť, ide o pomerne istý spôsob biometrickej identifikácie. Taktiež je neoddeliteľnou súčasťou života organizmu (na rozdiel od očí alebo prstov).

Novinka funguje pasívne, avšak aj na väčšie vzdialenosti. Vývojársky tím tvrdí, že sila radaru, ktorý skenuje na letiskách dosiahne vzdialenosť približne 98 stôp (30 metrov). Podobne by mohla fungovať aj technológia odomknutia zariadenia, avšak pochopiteľne s určitými limitmi prítomnosti pred zariadením prípadne v jeho blízkom okolí. Nemenej dôležitým aspektom je aj dopad na zdravie organizmu. Signál radaru je oveľa slabší ako napríklad Wi-Fi pripojenie a vy tak nebudete nútený “týrať” vaše srdce v prípade, že chcete odomknúť zariadenie.

Možnosť zneužitia?

Náš tip
Ďalšia bezpečnostná hrozba. Malware CopyCat má na konte už 14 miliónov napadnutých Androidov

Vývojársky tím dúfa, že novú technológiu dokáže implementovať do klávesnice vašich počítačov a užitočná by mohla byť aj v prípade smartfónov. Ide o podarenú predstavu, avšak sú tu isté bezpečnostné riziká. Niektoré svetové úrady vás môžu požiadať o odomknutie telefónu odtlačkom prsta, ak ste vyšetrovaný alebo podozrivý z určitej udalosti. V tomto prípade by stačilo sedieť blízko zariadenia a na vašom zariadení by si mohli práve pri takýchto situáciách kompetentní pracovníci prezerať informácie, ktoré potrebujú.

Zdroj: engadget

27.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+