MojAndroid

Hľadanie chýb a hlavne bezpečnostných dier v operačných systémoch môže byť často finančne zaujímavosť činnosť. Veľa bezpečnostných expertov sa snaží odhaliť potenciálne diery nielen v desktopových systémoch ako Windows alebo Mac OS, ale aj mobilných ako je Android. V minulosti už bolo niekoľko takýchto “opravárov” chýb odmenených samotnou spoločnosťou, ktorá za systémom stojí. Často sa odmena vyšplhá k desiatkam tisícom vyplatených dolárov. A práve teraz sa o rekordnú sumu postaral prípad bezpečnostného experta Alpha Teamu s menom Guang Gong, ktorému sa podarilo objaviť zraniteľnosť smartfónov Pixel.

Náš tip
Určujú hackerské súťaže reálnu hranicu bezpečnosti našich telefónov?
Odmena za odhalenie snahy sa vyšplhala na rekordnú sumu.

Rekordná odmena v rámci ASR

Google pred rokmi spustil program Android Security Rewards (ASR), ktorý hľadačov bugov a iných bezpečnostných chýb odmeňuje skutočne peknými sumami peňazí. Gong si prišiel narekordných 105 000 dolárov z programu ASR a o ďalších 7 500 dolárov z programu Chrome Rewards. Celkovo tak získal 112 500 dolárov. V prepočte sa jedná o približne 90 tisíc EUR!

Čoho sa chyby týkajú?

Odhalené chyby majú označenie  CVE-2017-5116 a CVE-2017-14904. Prvá menovaná umožňuje vzdialene spustenie ľubovolného kódu v sandboxe prehliadača Chrome. Ten je síce v systéme Android dobre izolovaný, ale druhá objavená chyba CVE-2017-14904 je dierou práve v tejto izolácii a umožňuje extrakciu kódu zo sandboxu. Pokiaľ sa obe chyby skombinujú, môže útočník na Android smartfóne na diaľku spúšťať ľubovolný kód. K útoku stačí navštíviť infikovaný web pomocou prehliadača Chrome. Chyba by mala byť opravená v decembrovej bezpečnostnej aktualizácii.

Zdroj: digit

24.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+