MojAndroid

Zaujímalo vás niekedy, ako počíta Google odhadovaný čas prepravy v Google Mapách? Využíva na to používateľov navigácie, pokročilú AI, ale aj silné algoritmy.

Každý deň ľudia prejdú viac než 1 miliardu kilometrov s Google Mapami v 220 rôznych krajinách po celom svete. Preto je presnosť a kvalita údajov na prvom mieste. Keď sadnete do auta a nastavíte si cieľovú destináciu navigácia vám ukáže niekoľko vecí: trasu jazdy, hustotu dopravy, odhadovaný čas strávený na ceste a odhadovaný čas príchodu. Tieto veci sa môžu zdať jednoduché na vypočítanie, ale skutočnosť je zložitejšia.

Google Mapy s pokročilým AI pre plánovanie trás
Zaujímalo vás niekedy, ako Google predpovedá trasu?

Živá hustota dopravy, poháňaná údajmi vodičov

Keď ľudia pri šoférovaní používajú Google Mapy, zaznamenávajú sa ich údaje o plynulosti. To sú momentálne údaje o hustote dopravy, ale tie vám nepomôžu, ak na miesto so zápchou dorazíte o pol hodinu. Preto tu prichádza do hry AI, teda umelá inteligencia. Samozrejme, takáto zápcha sa dá vytvoriť aj falošne. Stačí vám vozík a niekoľko desiatok mobilov.

AI spolu s historickými dátami predpovedá plynulosť dopravy

Google Mapy majú viac než 13 ročnú databázu s údajmi o plynulosti dopravy. Tieto kombinuje spolu s údajmi zbieranými v reálnom čase a umožňuje predpovedať hustotu a plynulosť prepravy v konkrétnych časoch. Na svojom blogu uvádza Google príklad s diaľnicou v Severnej Karolíne. Po tej jazdia vozidlá ráno medzi 6. a 7. hodinou priemerne 100 km/h, ale len 30-40 km/h neskoro poobede. Tieto historické údaje Google skombinuje s aktuálnymi údajmi a vytvorí predpoveď. Presnosť týchto predpovedí je až neuveriteľných 97 %.

AI predsalen dokáže zlyhať

Tých 13 rokov to Google celkom spoľahlivo vychádzalo, až do roku 2020. Čo sa zrazu stalo, že pravidelné historické dáta zrazu nedokázali predpovedať skutočnosť? COVID-19. Áno, presne tak, koronavírus zmenil správanie používateľov po celom svete a tak zrazu neboli zápchy a vo veľkomestách bolo prázdno.

Platilo to aj na naše mestá ako Košice a Bratislava. Zrazu viac než 10 ročné údaje o zápchach nesedeli, a tak Google musel konať. Presnosť jeho predpovedí totiž klesla pod 50 %. Preto  zmenil algoritmy, aby fungovali len na základe posledných dvoch týždňov a nie niekoľkých rokov.

Ako Google Mapy volia trasu?

Google Mapy vám taktiež v reálnom čase vyhľadajú lepšiu alternatívu, ak na nejakom úseku pred vami vznikne zápcha. Pri tom sa Google Mapy dívajú aj na rôzne iné faktory, napríklad kvalita ciest. Google zváži, či je alternatívna trasa spevnená, nespevnená, štrková alebo bahenná. Taktiež berú do úvahy smer a šírku cesty – radšej zvolia diaľnicu, ako úzke cesty alebo pomalšie trasy.

Pre tieto odporúčania má Google dve dôležité zdroje dát: miestne vládne zdroje a spätnú väzbu od používateľov. Vládne zdroje slúžia Google Mapám pre zisťovanie rýchlostných limitov, uzávierok ciest, mýtnych alebo diaľničných poplatkov a iné. Vodiči poskytujú Google Mapám údaje o nehodách, uzávierkach pruhu, prácach na ceste, objektoch na ceste.

Google to nakoniec celé spojí dokopy, aby ste mali bezstarostnú jazdu a boli vo vašom cieli načas.

Náš tip
Google Mapy budú zobrazovať počty pozitívnych prípadov koronavírusu
12.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+