MojAndroid

Snom každého ochrnutého je, aby sa mohol znova postaviť na nohy a chodiť. Dnes niečo nemysliteľné, by sa však v budúcnosti mohlo stať realitou. Doktori totižto snívajú o tom, že ľuďom s poškodením miechy budú môcť raz voperovať implantáty, ktoré budú stimulovať nervové spojenia. Doteraz však nebolo takýmto ľuďom pomoci, a keďže umelé nervové spojenia boli kvôli ich nevhodným vlastnostiam nepoužiteľné, museli prísť vedci s novým riešením. To prichádza v podobe flexibilným implantátov e-Dura s elektródami vyrobenými z platiny a kremíku, ktoré sa dokážu prispôsobiť pohybom a vyhnúť sa tak prípadnému poškodeniu. V laboratóriach mohli paralyzované potkany vďaka novým implantátom znova chodiť už po dvoch týždňoch, a nosili ich aj dlhšie ako dva mesiace.

Samozrejme, na to, aby sa začala nová technológia testovať na ľuďoch, si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Vedci však veria, že by mohla pomôcť práve pri zraneniach miechy a pri liečbe epilepsie a Parkinsonovej choroby. Samozrejme, nejde doslova o liek. Nová technológia by však mohla pomôcť mnohým ľuďom znovu získať mobilitu bez komplikácií či potreby spoliehať sa na zariadenia ako exoskeletony.

Zdroj: engadget

12.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+