MojAndroid

Dnes sa v našom pravidelnom seriáli o Android hrách s názvom Obedná prestávka budeme venovať veľmi vydarenému hernému titulu od profesionálneho herného štúdia Electronic Arts. Reč je o najnovšej hre FIFA 2012, ktorá na Google Play Store prišla ako 3. pokračovanie veľmi vydareného spracovania futbalu. Čo všetko táto hra ponúka a na aké výhody a nevýhody sme počas hrania natrafili, si prečítajte v článku nižšie.

Začneme číslami. Tretie pokračovanie obľúbeného multi-platformového titulu, viac ako 100,000 zakúpení, 22 oficiálne licencovaných profesionálnych futbalových líg, spolu viac ako 500 licencovaných futbalových tímov z celého sveta a v nich viac ako 15,000 hráčov hrajúcich na 32 autentických štadiónoch. 6 herných módov, 5 obtiažností, množstvo ocenení hráčov aj klubov, 3 tlačidlá, jeden joystick a nespočítateľné množstvo zábavy. A v neposlednom rade aj vyššia cena – až 5,36€, ak ste nemali šťastie a nekúpili ste si tento titul vo výpredaji.

Gameplay

Teraz však prejdime k samotnej hre. Oproti predošlým verziám sme pocítili hneď niekoľko zmien. Vyladenejší gameplay, jednoznačne krajšia grafika a zvuky a potešilo nás aj nespočetné množstvo možností, ako si v tejto hre zahrať kvalitne futbal. Zahrať si môžete profesionálnu ligu s mužstvom, ktoré si zvolíte a ak vás liga omrzí, môžete skúsiť niektoré z pohárových stretnutí, “jedenástky”, dennú výzvu alebo len náhodný zápas, ktorým na krátku chvíľu zaženiete nudu. Nech si však vyberiete čokoľvek, stretnete sa s vyladeným ovládaním a naozaj prepracovaným herným engine-om. Ten nás tešil každú sekundu, čo sme túto hru hrali.

 

      

Autorov musíme naozaj pochváliť, celkovo na nás táto hra urobila veľmi dobrý dojem. Za menšie nevýhody môžme označiť len nedotiahnuté komentovanie zápasov, ktoré je nelogicky trhané a často si ho radšej vypnete (spolu so zvukmi) a nepotešia ani niektoré herné obmedzenia, ako napríklad chýbajúce “dobiezdanie” do brankára. Naopak, príjemne nás prekvapili rôzne finty, ktoré hráči počas zápasov využívajú, či spomalené zábery, ktoré sú naozaj detailné. Ak sa vám gólové momenty páčia natoľko, že by ste si ich chceli v budúcnosti pripomenúť, môžete si ich pokojne nahrať na video. Škoda však, že to hra nerobí automaticky a na konci vás len neupozorní na to, či záznam chcete ponechať alebo zahodiť. V hre potešia aj pekné soundtracky a sprievodné skladby pri pohybe v menu.

Nastavenia a náročnosť

Hra ponúka široké možnosti hrania nielen po stránke rôznych typov hry, ale aj po stránke náročnosti. Zahrať si plnohodnotne môže tak začiatočník, ktorý podobnú hru nikdy nehral, ako aj profesionálny futbalista, ktorý na tituloch FIFA vyrastal. Hru si môžete zjednodušiť, prípadne sťažiť, aj rôznymi ďalšími nastaveniami hry, ako napríklad vypnutím automatického prepínania hráčov, či obmedzením niekoľkých automatických procesov. Tieto a aj ďalšie nastavenia nájdete v položke My FIFA 2012 v základnom menu.

  

Okrem toho si môžete nastaviť aj ďalšie položky týkajúce sa priamo zápasu. Okrem farby dresov vášho a súperovho tímu si pred zápasom môžete zvoliť aj typ lopty, či napríklad počasie na štadióne, na ktorom sa zápas hrá. Celkovo si hru môžete upraviť takmer celú podľa seba, za čo má u nás EA opäť plusový bod.

Ovládanie

Ovládanie je, ako sme už spomínali, zabezpečené pomocou troch tlačidiel a joysticku. Tlačidlá slúžia na šprint, prípadne automatické dobiedzanie do hráčov (Sprint/Tackle), prihrávku (Pass) a strelu (Shoot). Posledné dva tlačidlá sa zmenia v prípade, že súper drží loptu, na prepínanie medzi hráčmi (Switch) a na “šmyknutie” (Slide). Voľba tlačidiel je geniálna a pri hre nám maximálne vyhovovali. Joystickom hráča ovládate pri behu a pri vedení lopty. Rovnako ním určujete aj smer nahrávky alebo strely. Smerovanie je však o sekundu-dve spomalené, takže vlastne volíte, aký ťah spraví hráč v najbližšom kroku. Dotykom však dokážete ovládať aj ostatných hráčov vo vašej blízkosti, ktorým viete prikázať, ktorým smerom majú bežať, aby ste im mohli nasmerovať prihrávku.

 

Tipy a triky

Ak ste FIFA futbal ešte nehrali, odporúčame vám na začiatok skúsiť len niekoľko náhodných zápasov. Pochopíte na nich, ako celá hra funguje, ako sa ovládajú hráči a strieľajú góly. Takisto vám odporúčame sledovať obrazovku počas načítavania pred/po zápase, na ktorej sa často zobrazujú dobré tipy od autorov, ako napríklad tipy pre prihrávku vrchom, centrovanie z kraja ihriska či ďalšie akcie potrebné v hre. Stačí, aby ste si zahrali 3-4 zápasy a potom sa môžete pustiť napríklad do niektorej z líg. V konkrétnej lige si vyberte svoj tím a hrajte zaň riadne naplánované zápasy. Pred zápasom môžete zmeniť postavenie hráčov na ihrisku, vymeniť hráčov z lavičky alebo zmeniť hráčov, ktorí majú kopať priame kopy, rohy, hádzať auty a tak ďalej.

Na začiatku to netreba preháňať ani s úrovňou. Pre začiatočníkov odporúčame najnižšiu úroveň – Beginner, kde si môžu vyskúšať základné úkony v hre a dokážu ľahko vyhrať aj zápas. To ich namotivuje k ďalšej hre a po čase ich to začne aj baviť. Keď budete nad niektorým zo súperov vyhrávať aspoň o 5 gólov, hra vás sama vyzve, aby ste si zvýšili úroveň. Verte nám, ak vyhráte niektorí zo zápasov o 5 gólov, máte na viac :-). V nastaveniach prejdite o úroveň vyššie a pokojne pokračujte v ďalších zápasoch s vašim klubom v lige, ktorú ste si zvolili. Je ich naozaj dosť a je z čoho vyberať.

Záver

Hoci sme v hre natrafili na malé detaily, ktoré sa nám nepáčili, celkovo ju musíme zhodnotiť na výbornú. Naozaj kvalitné spracovanie futbalu odporúčame aj náročnejším hráčom, no rozhodne by ním nemali pohrdnúť ani začiatočníci, ktorí sú priaznivcami tohto športu. Odvahu by ste nemali strácať ani pri pohľade na cenovku tohto titulu, ktorá je trochu vyššia. FIFA 2012 stojí naozaj za tých pár eur, tak neváhajte a kupujte. Viac už v hre platiť nebudete. Čím viac ľudí si túto hru kúpi, tým skôr sa dočkáme novej verzie, tak klikajte na odkaz nižšie a zakúpte si hru FIFA 2012 priamo z Google Play Store. Ak ste tak už spravili, podeľte sa s nami o váš názor na tento titul v komentároch pod týmto článkom. Nižšie nájdete aj videorecenziu na túto hru.

11.1.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+