MojAndroid

Nemeckým občanom by ešte pred koncom tohto roka malo byť umožnené používanie elektronických občianskych preukazov v smartfónoch. Namiesto klasickej plastovej kartičky by im tak v praxi poslúžil ich mobilný telefón. Informuje o tom portál samsungmania.mobilmania.cz.

Na vytvorení potrebného technologického zázemia sa spoločnými silami podieľali Nemecký Spolkový úrad pre bezpečnosť informačnej techniky (BSI), štátna tlačiareň Bundesdruckerei, Deutsche Telekom Security a Samsung.

Práve na smartfónoch Samsung Galaxy S20 majú elektronické občianske preukazy v mobilnej podobe zažiť svoj oficiálny debut. Hárdverovo zabezpečené úložisko, v ktorom sa ukladajú potrebné informácie, je úzko prepojené na eSE (embedded Secure Element) čip S3K250AF prítomný v modeloch radu Galaxy S20.

Občianske preukazy pritom môžu byť len začiatkom. Spomína sa možnosť, že v takejto elektronickej podobe by občania Nemecka mohli časom skladovať aj vodičský preukaz či kartičku poistenca. Potenciálne by si do ochrannej aplikácie mohli pridať aj rôzne prístupové karty.

Aplikácia opierajúca sa o spomínaný čip S3K250AF informácie ukladá lokálne v zašifrovanej podobe. Celé to má navyše chrániť ešte niekoľko dodatočných prvkov, vrátane PIN kódu. Pridanie elektronického občianskeho do špecializovanej aplikácie prebieha vďaka NFC veľmi jednoducho. Stačí ho priložiť, nechať načítať a potvrdiť.

Vybraní Nemci si už tento rok budú môcť vyskúšať aké to je, keď smartfón nahradí občiansky preukaz. Využívať ho budú môcť napríklad pri prístupe k službám eGovernment, no rovnako tak pochodia aj v banke.

Náš tip
Občiansky preukaz v smartfóne? S novými procesormi Qualcomm to bude možné
24.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+