MojAndroid

Aj keď sa kybernetická bezpečnosť stáva dôležitou témou nielen vo veľkých podnikoch, ale aj bežných domácnostiach, štát sa stále tvári, že žiaci si dostatočne rozširujú svoje vedomosti na hodinách Informatiky.

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

V reálnom živote však neraz naletia podvodníkom, nerozpoznajú falošné webové adresy, sťahujú si škodlivé aplikácie a zásady bezpečného pohybu v online prostredí im veľa nehovoria. Aj z tohto dôvodu Občianske združenie Preventista začalo v roku 2021 vydávať Učebnicu informačnej bezpečnosti pre stredné odborné školy a gymnáziá.

Učebnica IT bezpečnosti - autori
Učebnica IT bezpečnosti krst | Zdroj: Lenka Ivančíková

Prvý diel učebnice bol zameraný na témy ako osobná bezpečnosť či práca žiakov s mobilným telefónom a počítačom. Druhá časť, ktorá vyšla v roku 2023, rozoberala bezpečnostné normy v organizácii a implementáciu normy ISO 27002. Nedávno bola v priestoroch spoločnosti ESET za účasti tímu autorov zloženého z popredných odborníkov na digitálnu bezpečnosť, pokrstená tretia časť.

Knihu symbolicky pokrstila Lucia Marková, správkyňa Nadácie ESET, ktorá podporila vydanie novej učebnice. Jej súčasťou je aj Metodická príručka pre školy. Kniha vznikla s cieľom poskytnúť stredoškolákom kvalitný študijný materiál, z ktorého môžu čerpať počas vyučovania o témach IT bezpečnosti aj v rámci medzipredmetovej výuky.

Učebnica IT bezpečnosti - obsah
Učebnica IT bezpečnosti – obsah | Zdroj: Preventista.sk

Nosnými témami tretej časti učebnice sú otázky riadenia rizík, problematika cloudových technológií so zreteľom na bezpečnosť, OWASP (Open Web Application Security Project) top 10 s využitím na penetračné testovanie a sociálne inžinierstvo. Autori sa venovali aj nástrahám, ktoré so sebou prináša umelá inteligencia. Na záver si žiaci svoje vedomosti môžu overiť v niekoľkých testoch.

Učebnicu môžu aktuálne slovenské školy získať bezplatne a čoskoro túto možnosť dostanú aj v prípade metodickej príručky. Tlačená verzia učebnice je širšej verejnosti z oblasti školstva dostupná za cenu výrobných nákladov.

Náš tip
Európska komisia si posvietila na Temu. Prísnejšie pravidlá začínajú platiť aj pre nich

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+