MojAndroid

Niektorí používatelia Android zariadení sa po vydaní novej verzie systému nevedia dočkať, kým si ju vyskúšajú aj na svojom smartfóne. Nedočkavosť a neznalosť niektorých používateľov však môže byť zneužitá: skúste vložiť do vyhľadávania v Obchode Google Play kľúčové spojenie “update to Android” a možno budete prekvapení, čo nájdete (nič, samozrejme, neinštalujte! :-) )

Obchod Play vyhľadá množstvo aplikácií, ktoré používateľom sľubujú rýchly update na vyššiu verziu Androidu. Čo je vtipné, takéto záludné aplikácie sľubujú aktualizáciu na Android O alebo P (o Android Q zjavne ešte nepočuli). Takéto aplikácie sa zrejme zameriavajú na ľudí, ktorí nie sú v technologickom svete až tak zdatní (alebo skôr v oblasti bezpečnosti).

Niektoré z takýchto podvodných aplikácií sú v Obchode Play dokonca označené ako “Early Access”. To má zrejme naviesť dôverčivých používateľov k tomu, aby si mysleli, že získavajú novú verziu systému ešte pred jej oficiálnym vydaním. Keby si však podrobnejšie prezreli recenzie aplikácie, zistili by, že “tam čosi nehrá”. Takéto aplikácie, samozrejme, netreba inštalovať. Najlepšia situácia, ktorá môže po nainštalovaní takejto aplikácie nastať, je ukážka niekoľkých reklám a následné zlyhanie aplikácie. V niektorých prípadoch môže aplikácia “infikovať” zariadenie škodlivým kódom, pretože aj do Obchodu Play stále môže prekĺznuť malware.

Aktualizácii systému Android obyčajne trvá mesiace, kým (a či vôbec) sa dostane na väčšinu zariadení s Androidom. Nie je možné ju získať nainštalovaním akejsi aplikácie, výrobca zariadenia je jediný, kto môže vydať aktualizáciu a tá sa preberá z nastavení zariadenia.

19.3.2019
Zdroj: androidpolice

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+