MojAndroid

Obchody s mobilnými aplikáciami majú za sebou ďalší vydarený rok. Obe najväčšie mobilné platformy – Android a iOS – zaznamenali v roku 2018 vyše 20% nárast obratu z predaja aplikácií, mikrotransakcií a predplatného. Obchod Play však rástol výrazne rýchlejšie.

Za aplikácie platíme čoraz viac

Kým App Store zaznamenal nárast obratu o 20,4 % oproti roku 2017, v prípade obchodu Play to bolo až 27,3 %. Celkové čísla však stále hovoria výrazne v prospech obchodu App Store, ktorý utŕžil až 46,6 miliardy dolárov oproti 24,8 miliardám v obchode Play. Tento trend tak naďalej pokračuje, no Android pomaly ale isto sťahuje náskok svojho majetnejšieho konkurenta.

Hoci graf vyššie porovnáva tržby dvoch konkrétnych obchodov, nejde o priame porovnanie platformy Android a iOS. V Číne totiž nie sú dostupné Google služby a ani obchod Play. Android tu má ale stovky miliónov používateľov, ktorí si aplikácie nakupujú v rôznych iných obchodoch. Ak by do grafu boli zahrnuté aj obraty z týchto alternatívnych tržníc, graf by vyzeral určite inak.

App Store celkovo stále dominuje

Stále ale platí, že oveľa väčšou mierou na celkovom zárobku obchodov sa podieľal App Store. Dva najväčšie obchody s aplikáciami utŕžili spolu 71,3 miliardy dolárov. Celkovo z nich bolo stiahnutých viac ako 105,3 miliardy aplikácií, čo je slušný 11,1% nárast oproti roku 2017.

Obrovskou mierou na počte stiahnutí a aj minutých prostriedkoch sa podpísali mobilné hry. Tých bolo stiahnutých takmer 40 miliárd a priniesli tržby v hodnote 54,7 miliardy, čo je takmer 77 % tržieb zo všetkých aplikácií spolu.

Zaujímavé ale je, že toto číslo kleslo oproti roku 2017, kedy bolo na úrovni 82 %. Stále tak platí, že ľudia sú čoraz ochotnejší platiť aj za obsah aplikácií, ktoré nie sú hrami.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+