MojAndroid

Rok 2014 bol pre mobilný svet naozaj významným. Najnovšie štatistiky od appFigures dokazujú, že práve v roku 2014 patril obchod Play medzi najobľúbenejší zdroj aplikácií a hier, pričom donedávna neporazený AppStore od Applu skončil pri koncoročnom porovnaní na druhom mieste. Vo všetkých meraných oblastiach. Tretie miesto patrí nenápadnému Amazon Appstore, ktorý však predstavuje len zlomok dvoch už spomínaných obchodov s aplikáciami a hrami.

celkovy-pocet-aplikacii

Google kraľoval mobilnému svetu v počte aplikácií po prvýkrát vo svojej histórii. V obchode Play sa na konci roka 2014 nachádzalo až 1,43 milióna titulov, zatiaľ čo Apple v obchode pre iPhone a iPad ponúkal 1,21 milióna aplikácií a hier. Amazon skončil samozrejme na treťom mieste s počtom aplikácií 293 000. Rovnaké umiestnenie zaujali jednotlivé obchody aj v otázke počtu developerov. Zatiaľ čo pre Android zariadenia publikuje aplikácie už viac ako 388 000 developerov, pre Apple ide o 282 000 vývojárov. Amazon prilákal iba 48 000 vývojárskych skupín či jednotlivcov.

celkovy-pocet-developerov

Veľmi zaujímavými sú štatistiky o populárnych aplikáciách v obchode Play a Apple AppStore. Zatiaľ čo pre Android ľudia najčastejšie sťahovali hry a fotografické aplikácie, Apple používatelia uprednostnili biznis tituly a aplikácie týkajúce sa jedla a pitia. Porovnanie ďalších kategórií nájdete na nižšie priloženom grafe.

rast-android-kategorie rast-ios-kategorie

Google v roku 2014 dominoval trhu najmä vďaka obrovskému podielu na trhu. Ten samozrejme prilákal aj viac developerov a spôsobil, že si ľudia častejšie sťahovali aplikácie a hry. Apple a jeho AppStore jednoducho nestihli narásť natoľko, aby konkurovali Googlu, no s pomerom Android zariadení k iPhonom (3,5:1) ide aj tak o obdivuhodné čísla. Uvidíme, ako sa budú tieto štatistiky vyvíjať a ako do nich zasiahne Microsoft so svojim Windowsom pre smartfóny. Odkiaľ najčastejšie sťahujete aplikácie vy?

rast-developerov-porovnane rast-obchodov

Zdroj: AppFigures

14.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+