MojAndroid

Zdá sa, že pre mobilného operátora Telefónica O2 nie je problém vyjsť na trh s akoukoľvek novinkou medzi prvými, ak nie rovno ako prvý operátor na jednotlivých trhoch a posunúť tak vývoj o kus dopredu.

V Českej republike spoločnosť Telefónica O2 pripravila všetkým používateľom, zatiaľ len smartfónov ako sú Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy Mini II a Samsung Galaxy Ace II malé prekvapenie v podobe komerčnej prevádzky NFC platieb prostredníctvom mobilných telefónov.

Aj keď bezkontaktné platby sú v Českej republike dostupné už od sklonku leta 2011, mobilné, bezkontaktné platby s NFC v smatfónoch prináša O2 v Českej republike ako novinku.

Na plnohodnotnú prevádzku bude záujemca a vlastník jedného z troch menovaných smartfónov, ktoré by sa mali do konca roku 2012 rozšíriť až na 18,  potrebovať špeciálne upravenú SIM kartu s podporou NFC platieb – UICC SIM so šifrovaným úložiskom a certifikáciou Visa a MasterCard. Ďalej je potrebný podporovaný smartfón s technológiou NFC a platobná aplikácia (wallet), ktorá bude dostupná prostreedníctvom Google Play Store.

Ak však majitelia smartfónov očakávajú rázny nárast platieb pomocou mobilov s technológiou NFC, tak ich asi sklameme, lebo zatiaľ je zazmluvnených 38 partnerov s 987 predajňami po celej Českej republike, prevažne obchodných reťazcov, a dostupných je len prvých 2000 NFC UICC SIM kariet, ktoré budú pridelené na predaj od 27. augusta 2012 s kreditom 250 Kč.

Jednotlivé plaby sú obmedzené na hodnotu 500 Kč, čo je približne 20 €, podobne, ako pri platobných kartách bánk s bezkontaktným čipom aj u nás. Ak budete chcieť zaplatiť vyššiu sumu, budete musieť zadať PIN kód v aplikácii.

Odhady hovoria, že v Európe sa počas nasledujúcich šiestich rokov NFC platby mobilom natoľko rozmôžu, že v roku 2018 by objem platieb mohol dosiahnuť 72 miliárd EUR. Tvrdí to analytik spoločnosti Frost & Sullivan, Mario Fernandez.

Zdroj, foto: Internet Standard, Karta v mobilu

24.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+