MojAndroid

O2 spolu s kuriérskou spoločnosťou Slovak Parcel Service/InTime odštartovalo prevádzku systému vlastnoručného elektronického biometrického podpisovania zmlúv doručovaných zákazníkom až domov. Dodávateľom technológie je úspešný startup Axepto, s ktorým O2 už v minulosti spolupracovalo. Riešenie je založené na báze svetovo oceňovaného riešenia SIGNATUS od spoločnosti ANASOFT. Týmto krokom zvyšuje operátor komfort pre svojich zákazníkov a zároveň sa stáva plnohodnotnou „paperless“ spoločnosťou. V súčasnosti má kuriérska spoločnosť 100 kuriérov vybavených touto technológiou, počas nasledujúcich dvoch mesiacov rozšíri túto technológiu na všetkých svojich kuriérov po celom Slovensku.

“Zákazníci O2 Slovakia sú zvyknutí podpisovať potrebnú zmluvnú dokumentáciu elektronicky – takto vzniká prevažná väčšina zákazníckych dokumentov na predajných miestach O2. Teraz však bezpapierové zmluvy môžeme priniesť aj tým, ktorí si naše služby objednajú cez O2 eShop alebo cez telefonickú linku. Výhodou takto podpísaných zmlúv nie je len ich ekologická elektronická forma, ale hlavne rýchlosť ich spracovania. Služby, či telefón, ktorý si objednáte cez eShop O2 tak môžu byť doručené i aktívne do jedného dňa,” uviedla Tereza Molnár, hovorkyňa O2 Slovakia.

Elektronické podpisovanie zmlúv až do domu

Zákaznícka dokumentácia vzniká objednávkou na eShope alebo cez zákaznícku linku, pokračuje do logistického skladu, kde k nej O2 pribalí nový telefón a následne ju na podpis domov zákazníkovi  prinesie kuriér Slovak Parcel Service/InTime. „Dokumentáciu dostane zákazník e-mailom vopred, ale môže si ju skontrolovať a prečítať aj priamo u kuriéra na tablete, na ktorom ju aj stylusom, teda dotykovým perom, vlastnoručne podpíše. Podpísaný elektronický originál zmluvy dostane zákazník e-mailom a jeho žiadosť je okamžite spracovaná v systémoch O2,“ vysvetlil Juraj Masaryk, projektový manažér O2 Slovakia.

Jedným z prvých zákazníkov Wanda Adamik Hrycová

Jedným z prvých zákazníkov od spustenia služby sa stala producentka Wanda Adamik Hrycová, ktorej sa minulý týždeň narodilo jej tretie dieťa a službu využila tesne pred pôrodom. Efektivitu služby tak veľmi ocenila: “Je to super, že človek nemusí vypĺňať kvantum papierov, stačí jeden podpis na tablet a všetko je vybavené. Kuriér príde kdekoľvek za vami, podpísané dokumenty vám prídu rovno na email a celý tento proces trvá iba pár minúť, čo nejedna zaneprázdnená matka určite ocení.”

Biometrický podpis

O2 zaviedlo na svojich predajniach biometrický podpis ako prvý z operátorov ešte vo februári 2012. Biometrický podpis je forma elektronického podpisu, pričom jej hlavným rozdielom oproti štandardnému elektronickému podpisu je zber biometrických dát samotného podpisu. Hlavným úžitkom tejto technológie je ochrana samotného zákazníka a výrazné zníženie nákladov na kolobeh dokumentov pri prenesení z papierovej do elektronickej formy.

V porovnaní s ručným podpisom na papieri nastáva aj zvýšenie bezpečnosti procesu, pretože súčasťou každého elektronického dokumentu sú parametre podpisu, ktoré sú pre danú osobu jedinečné. Používané pero a podložka totiž snímajú až 12 iných vlastností podpisu, ako napríklad sklon, tlak a rýchlosť.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+