MojAndroid

Spoločnosť O2 si za posledné 2 roky poriadne švihla so zvyšovaním pokrytia 4G LTE siete. Z pôvodných 25 % v roku 2015 sa dostala k decembru 2016 na 70 % a dnes ohlásila veľký míľnik. Sieťou 4G LTE pokrýva momentálne 90,6 % populácie Slovenska. Vďaka tomu sa O2 môže pochváliť najširšou sieťou. 2G sieť sa pomocou rozšírenia národného roamingu dostane na vyše 99,8%-né pokrytie.

Takmer 2-ročné investície do výstavby a rozvoja sietí

Pred necelými dvoma rokmi O2 ohlásilo výrazné investície do výstavby a rozvoja sietí. Odvtedy pracuje na rozširovaní a neplánuje poľaviť.

„Tempo výstavby vlastnej 4G LTE siete nám umožnilo dostať sa v pomerne krátkodobom časovom horizonte na operátorskú špičku a som nesmierne rád, že v tomto momente môžem skonštatovať, že percento pokrytia 90,6 %, znamená skutočne najširšiu 4G LTE sieť na trhu. Ešte lepšou správou pre našich zákazníkov je však to, že výstavba pokračuje aj naďalej, pretože celá snaha s budovaním našich sietí mieri práve na čo najlepšiu zákaznícku skúsenosť s O2 v každej oblasti,“  uviedol Peter Gažík, generálny riaditeľ O2.

Najširšou bude aj 2G sieť

O2 však nezostáva len pri výstavbe 4G LTE. Zlepšovať chce aj pokrytie obyvateľov vlastnou 2G sieťou. V uplynulých dvoch rokoch O2 zvýšilo pokrytie obyvateľstva na aktuálnych 97,9 %. Od októbra sa ale zákazníci majú tešiť na ešte vyšší komfort.

„V rámci plynulého prechodu na poskytovanie služieb výlučne vo vlastnej sieti a na dosiahnutie čo najväčšieho komfortu sprístupňujeme od októbra pre zákazníkov nachádzajúcich sa mimo pokrytia O2 siete aj sieť Orange Slovensko,“ doplnil Peter Gažík.

Reč je o poskytovaní 2G hlasových a dátových služieb v režime národného roamingu, pričom stále platí aj dohoda o poskytovaní národného roamingu so Slovak Telekom. Vďaka týmto ťahom môže O2 poskytnúť najširšiu 2G sieť.

O2 zvyšuje aj pokrytie domácim internetom

O2 nezabudlo ani na pokrytie bezdrôtového pripojenia na internet na báze technológie LTE TDD na frekvenciách 3,5 GHz a 3,7 GHz určeného pre domácnosti a firmy. Tiež ho rozširuje. V tejto chvíli pokrýva viac ako 300 tisíc domácností v 580 obciach vo všetkých 79 okresoch Slovenska. Technológia LTE TDD spolu so službou O2 Internet na doma ponúka prenosovú rýchlosť až do 128 Mbps, šírenie vzduchom a viacero ďalších výhod, preto je podľa O2 ideálnym riešením aj pre obce, ktoré sú dnes bez rýchleho internetu, tzv. biele miesta.

Kompatibilita zariadení a SIM kariet v 4G LTE sieti

S výstavbou siete a jej dostupnosťou súvisia aj zariadenia a SIMky pre pripojenie sa do siete. Koncom augusta 2017 dosiahol podiel smartfónov v sieti O2 až 60 % a podiel LTE telefónov sa vyšplhal na 42 %. Podiel LTE SIM kariet je 75,4 %, pričom prioritou O2 je výmena všetkých SIM kariet nepodporujúcich technológiu LTE.

Významné momenty pre O2 v rozširovaní siete:

  • Za necelé dva roky zvýšilo pokrytie 4G LTE z 25% na viac ako 90%
  • Hranicu 90% pokrytia 4G LTE O2 dosiahlo ako prvý operátor
  • Vďaka masívnym investíciám a výstavbe v uplynulých dvoch rokoch pribudlo takmer 1400 novopokrytých lokalít
  • V apríli spustilo prevádzku bezdrôtového pevného internetu na doma na báze technológie LTE TDD pre viac ako 300 tisíc domácností v prevažne ťažko dostupných lokalitách
  • Od októbra zákazníci O2 pocítia komfort aj najširšej 2G siete vďaka pridaniu nového partnera v národnom roamingu.

Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+