MojAndroid

Operátor O2 dnes na tlačovej konferencii predstavil svoje plány ohľadom výstavby vysokorýchlostnej siete 4G/LTE. Komerčnú prevádzku plánuje spustiť v decembri v dvoch najväčších mestách, do konca r. 2015 chce mať pokrytých 50% populácie SR.

Operátor v porovnaní s dvomi konkurenčnými operátormi s LTE sieťou mešká, vzniknutý sklz jeho predstavitelia odôvodňujú hlavne prevzatím spoločnosti skupinou PPF, nakoľko nový vlastník sa musel oboznámiť so stavom firmy a jej ďalším smerovaním. Ďalším dôvodom má byť dôkladný výber dodávateľa technológie, ktorým sa stala spoločnosť Nokia Solutions and Network.

O2 LTE Bratislava Košice

Komerčné spustenie 4G/LTE siete O2 plánuje v decembri tohto roka, pričom v prvej fáze bude sieť dostupná v častiach Bratislavy a Košíc, celkovo pre približne 165 000 zákazníkov operátora. Druhá výrazná vlna rozširovania LTE siete je v O2 naplánovaná v r. 2015 na obdobie okolo Veľkej Noci. Ambíciou O2 je pokryť 70% populácie čo najrýchlejšie, ešte pred povinným termínom, ktorý je pre pridelené frekvencie určený na koniec roka 2018. Výstavba 4G/ LTE siete je v O2 naplánovaná na roky 2014 – 2019, jej fungovanie má zabezpečovať 610 základňových staníc. Celkovým cieľom operátora je pokryť vysokorýchlostnými sieťami 3G a 4G 95% populácie Slovenska, pričom dôraz má byť kladený predovšetkým na 4G.

O2 pokrytie LTE 2015 O2 pokrytie LTE 2019

Súčasne s budovaním 4G siete však operátor plánuje modernizovať aj technológiu 2G siete, čo umožní väčšiu kapacitu služieb. Rozšíri aj 3G sieť, tá bola tohto roku posilnená v 180 lokalitách a rozšírená o 20 nových, do apríla 2015 má byť rozšírená do ďalších 90 lokalít. 3G sieť od O2 pokrýva k dnešnému dňu 61,1% populácie SR, po spomínaných rozširovaniach bude predstavovať 65%.

Zároveň stále prebiehajú aj rokovania s Orangeom o prípadnom zdieľaní sietí, O2 však medzitým mieni postupovať podľa svojho plánu a koncepcie. Na tlačovke sa predstavitelia operátora k rokovaniam s Orangeom bližšie nevyjadrovali.

Podmienky využívania 4G/LTE siete O2

Zákazník, ktorý bude chcieť využívať 4G sieť O2, musí splniť nasledujúce 4 podmienky:

  • musí mať 4G SIM kartu (50% zákazníkov O2 ju už má, výmena starších kariet bude bezplatná)
  • musí mať zariadenie podporujúce 4G pripojenie
  • musí mať aktivovaný balíček dát, alebo produkt s dátami
  • musí byť v pokrytí 4G siete

4G/LTE sieť O2 bude dostupná bez príplatkov a bez viazanosti, v čase spustenia komerčnej prevádzky v decembri 2014 ju budú môcť okrem zákazníkov s paušálmi pravdepodobne ihneď využívať aj používatelia predplatených kariet. Reálne rýchlosti sa podľa vyjadrenia O2 majú pohybovať na úrovni 15-25 Mbps pri downloade a 10-15 pri uploade. Operátor zdôrazňuje, že ide o očakávané reálne rýchlosti počas bežnej prevádzky a nechce svojich zákazníkov zavádzať nadhodnotenými číslami, ktoré by v praxi nemohli dosiahnuť.

Tlačovka O2 LTE

O2 má momentálne vo svojom portfóliu 40% zariadení s podporou 4G, v roku 2015 má ich podiel stúpnuť až na 75%. Momentálne je v O2 asi 4,6% zákazníkov, ktorí majú zariadenie schopné pracovať v 4G sieti.

Zdroj: O2

25.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+