MojAndroid

Po dnešnom odhalení nového tabletu Asus Eee Pad Transformer Prime je už jasné, ktorým smerom sa bude vývoj tabletov uberať. Najočakávanejšou novinkou, ktorú v ňom nájdeme, je tiež nový štvorjadrový procesor NVIDIA Tegra 3, ktorý poznáme aj pod kódovým označením Kal-El. Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo nové tento procesor prináša.

NVIDIA Tegra 3 je označovaný ako čip, ktorý ma do sveta mobilných technológií, Android tabletov a smartfónov, priniesť výkon porovnateľný so stolovými počítačmi. Hoci je Tegra 3 označovaný ako štvorjadrový procesor, v skutočnosti má až päť jadier. Piate jadro funguje ako doplnkové, tzv. companion jadro, ktoré je použité pri menej náročných operáciach, akými sú napríklad synchronizácia alebo prehrávanie hudby. V takomto prípade sú ostatné štyri jadrá vypnuté a postupne sa aktivujú až vtedy, keď výkon doplnkového jadra nebude postačovať. To znamená, že pri “menej náročných” aktivitách (prehliadanie webu, pozeranie videa) môžu byť aktívne napríklad len jedno alebo dve jadrá a pri tých najnáročnejších (3D hry) sa potom do výpočtov, pre čo najlepší výsledok, zapoja aj zvyšné dve – Tegra 3 pôjde tak povediac na plný plyn :). Tento unikátny spôsob riadenia výkonu si NVIDIA dala dokonca patentovať.

Vďaka veľkému výkonu piatich jadier a grafickému čipu GeForce s 12 jadrami, ponúkne Tegra 3 v porovnaní s Tegra 2, až trojnásobný výkon pri renderovaní grafiky. Hry budú teda ešte viac detailnejšie a plynulejšie – jednoducho úžasné. Pozrite si nasledovné demo, aby ste mali predstavu o čom píšeme:

No herných nadšencov poteší aj to, že Tegra 3 natívne podporuje hracie joysticky PS3, XBOX 360, Wii, Logitech a ďalšie. To znamená, že z vášho Android tabletu alebo smartfónu s týmto procesorom, sa po pripojení k TV razom stane hracia konzola. Čo ak chcete prehrávať 3D videá alebo iný multimediálny obsah v 3D? S Tegra 3 to nebude problém, pretože podporuje najnovší štandard HDMI vo verzii 1.4, ktorý prenos takýchto médií umožňuje.

Celkovo teda nový procesor od NVIDIE prináša aj tieto vylepšenia:

  • CPU: štvorjadrový procesor s doplnkovým companion jadrom (takt 1,4GHz pri jednom jadre, 1,3GHz pri štyroch jadrách )
  • GPU: viac ako trikrát väčší výkon grafickej jednotky (12 jadier GeForce GPU)
  • Video: Blue-Ray kvalita 1080p High Profile 40Mbps
  • Spotreba: až o 61% menšia spotreba ako pri Tegra 2, vSMP (Variable Symetric Multiprocessing),
  • Pamäť: trikrát väčšia šírka pásma pamäte (DDR3L-1500, LPDDR2-1066)
  • Obraz: dvakrát rýchlejší signálový procesor ISP
  • Zvuk: HD zvuk, podpora 7.1 channel surround
  • Úložný priestor: 2-6x rýchlejší (e.MMC 4.41, SD 3.0, SATA-II)

A čo môžeme očakávať do budúcnosti? Už nasledovný rok to má byť nový procesor Wayne, ktorý sľubuje až desaťnásobne väčší výkon ako súčasná Tegra 2. Vo vzdialenej budúcnosti to potom bude  skoro až stonásobne viac.

Zdroj: phandroid.com, androidcentral.com

9.11.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+