MojAndroid

Ak sa trochu zaujímate o technológie, máte doma herného nadšenca, alebo si jednoducho radi užívate rôzne druhy multimédií vo vašej obývačke či spálni, je veľmi pravdepodobné, že k vašej televízii máte pripojených hneď niekoľko “krabičiek”. Tie môžu plniť úlohu satelitného dekóderu, káblovej televízie, nástroja pre prácu s internetovými službami, hernej konzoly či kombináciu týchto činností. Skvelým príkladom takejto multifunkčnej škatuľky je Nvidia SHIELD 2017. Druhá generácia multimediálneho TV Boxu s hernými možnosťami prináša naozaj zaujímavú kombináciu výkonu, funkcií a softvéru, no zároveň sa na trhu stavia do veľmi chúlostivej pozície.

Odteraz vždy s ovládačom

Pre Nvidia SHIELD je k dispozícii základné príslušenstvo, ktoré pozostáva z jednoduchého ovládača a gamepadu. Ovládač pritom dostanete v každom balení a nemusíte si ho zvlášť dokupovať, gamepad nájdete v špeciálnom balení alebo si ho môžete dokúpiť. Ak to so zariadením myslíte vážne, určite vám odporúčame kúpu gamepadu. Potenciál tejto konzoly je obrovský a hoci sa v mnohých smeroch nerovná veľkým hráčom na trhu, v mnohých smeroch vás dokáže pozitívne prekvapiť.

My sme teda v balení okrem konzoly, ktorá je inak o 40 % menšia ako v prvej generácii, našli ovládač, gamepad a napájací adaptér. Už pri pohľade na veľkosť škatule je zrejmé, že vo vnútri nenájdete hernú konzolu štandardných rozmerov, no keď sa pozriete bližšie a zistíte, že gamepad je v skutočnosti väčší ako samotná konzola, možno budete prekvapení.

Všetko, čo potrebujete

Najlepšie na tom je, že konzola nerobí veľa kompromisov po funkčnej stránke. Iste, niekomu môže chýbať slot na SD kartu, ktorý obsahovala prvá generácia, no teraz nájdeme vo vnútri 16 GB úložného priestoru. Výbava portov pozostáva z ethernetu, HDMI 2.0 a dvoch USB portov. Vďaka tým môžete k zariadeniu pripojiť USB flash disk či externý disk, a tak viete kapacitu pamäte značne navýšiť.

Dizajn konzoly je skutočne atraktívny. Nvidia nezvolila žiaden minimalistický prístup, ale výrazné a agresívne krivky, na aké sme v podaní tejto spoločnosti zvyknutí. Vystupujúce hrany a nerovnomerný povrch čiernej škatuľky je doplnený o diskrétny zelený pásik, ktorý sa ale po zapnutí zariadenia rozsvieti a celému zážitku z používania dodá šmrnc.

Nechýbajú ani vetracie šachty vpredu dole, kde ju ani nevidíte a menšiu nájdete vzadu vedľa portov. Nemusíte sa ale báť, konzola nevydáva prakticky žiaden zvuk a počas nášho testovania sa ani nijako výrazne neprehrievala. Rozmery zariadenia sú pritom iba 159 x 98 x 25,9 mm a hmotnosť je rovných 250 gramov. Akékoľvek prípadné prenášanie tak bude neporovnateľne jednoduchšie ako v prípade Xboxu či PS4.

Inovatívne a praktické príslušenstvo

Ak si predsa len poviete, že k TV Boxu herný gamepad nepotrebujete a vystačíte si s ovládačom, určite nebudete sklamaní. Na druhej strane, ak patríte do tejto kategórie používateľov, veľmi pravdepodobne na trhu nájdete oveľa lacnejšie riešenie pre vaše potreby. Nič to ale nemení na tom, že pribalený ovládač je veľmi šikovný a navigácia v systéme je vďaka nemu jednoduchá. Okrem dvoch tlačidiel (menu a späť) a smerového štvortlačidla s výberovým tlačidlom v strede skutočne nič viac nepotrebujete. Napriek tomu tu nájdete veľké tlačidlo pre spustenie hlasového asistenta, ktorým je v tomto prípade Google Asistent.

Na prvý pohľad nenápadná spodná časť ovládača ukrýva dotykovú plochu, pomocou ktorej ovládate hlasitosť. Spolu s elegantným spracovaním a množstvom kovových prvkov tak ide o podarený, jednoduchý, no napriek tomu praktický ovládač, s ktorým využijete všetky multimediálne funkcie Nvidia SHIELD 2017, okrem hier.

Na tie už budete potrebovať gamepad. Ten od Nvidie prešiel generačnou zmenou. Je o čosi atraktívnejší, menej zavalitý a pri používaní veľmi pohodlný. Napriek tomu ho nemôžeme zrovnávať so špičkou na hernom trhu. V niektorých situáciách mu chýba presnosť či pohodlnosť alebo zmysel pre detail. Napríklad smerové tlačidlo naľavo vyzerá ako z čias prvého Game Boya.

Používanie ovládača je však veľmi pohodlné. Na jeho rozmery a rozloženie prvkov sme si zvykli ihneď, aj keď dlhodobo používame ovládač k Xboxu One, ktorý je značne odlišný. Tlačidlá reagujú okamžite, no joysticky dokážu byť veľmi nepresné. Navigácia v menu s nimi často znamenala preskočenie položky, ktorú sme chceli vybrať či posun slidera tam, kde sme ho mať nechceli.

Multimediálny obsah pre každého

Ako sme už spomínali, Nvidia SHIELD 2017 ponúka extrémne bohatú ponuku pre sledovanie multimediálneho obsahu. Kombinácia platformy Android TV, na ktorej zariadenie funguje s dodatočným obsahom od Nvidie a tretích strán vytvára naozaj jednu z najflexibilnejších TV platforiem na trhu. Po technickej stránke sa môžete tešiť na 4K HDR prenos videa, čo stále nepodporuje množstvo podobných zariadení na trhu. Ak si potrpíte na kvalitný zvuk, Nvidia SHIELD 2017 vás poteší podporou Dolby Digital (AC3), Dolby Digital Plus (E-AC3), DTS-HD, DTS-HD MA, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-X a DTS Core Audio Streams.

Samotný výkon konzoly tiež nie je zanedbateľný. Nájdeme tu čip Nvidia Tegra X1, 3 GB RAM a 16 GB vnútornej pamäte. Aj vďaka tomu je pohyb v menu výnimočne plynulý a reakcie sú okamžité – iba ťažko by sme na trhu hľadali TV Box, ktorý by poskytol takúto vynikajúcu úroveň zážitku. Okrem toho, tento výkon využijete pri hraní natívnych Android hier, ktoré budú aj vo vysokom rozlíšení bežať bez zaváhania.

Po softvérovej stránke je výbava TV Boxu ešte bohatšia. Samozrejmosťou sú aplikácie ako YouTube, Twitch TV, Netflix, HBO GO, Filmy Google a dokonca nechýba ani podpora Amazon Videa či služby Plex. Vy si tak môžete z pohodlia jednej konzoly vychutnávať obsah z obrovského množstva zdrojov. K dispozícii je vám obchod Play, a tak sem môžete pridávať ďalšie siete a zdroje podľa vašej potreby. Samozrejme, zariadenie podporuje aj prenos videa cez DLNA, takže cezeň môžete bez problémov streamovať video z iného zariadenia pripojeného k tej istej sieti. Využiť pre to môžete aj tento náš návod.

Nvidia SHIELD 2017

SledovanieTV.sk: Zabudnite na klasickú káblovku

Okrem toho viete cez Nvidia SHIELD 2017 sledovať aj televíziu prostredníctvom IPTV. My sme mali možnosť otestovať službu sledovanietv.sk, ktorá fungovala veľmi dobre a bez akýchkoľvek zaváhaní. Výhod takejto služby je hneď niekoľko – prepínanie medzi kanálmi je prakticky okamžité, bez problémov si môžete pozrieť predchádzajúce vysielania či zvlášť uložiť niektoré vysielania na neskoršie pozeranie. Skrátka, všetko môžete sledovať vtedy, keď sa vám to hodí bez zdĺhavých nastavení či navigácie neprehľadným menu. V prípade Nvidia SHIELD TV vám na všetko stačí jeden šikovný ovládač.

Ak sa ale rozhodnete, službu môžete pokojne používať aj z ďalších zariadení, či už prostredníctvom prehliadača alebo aplikácií. K dispozícii je hneď niekoľko balíčkov programov, pričom ich cena začína už na úrovni 5,99 €/mesiac. Takto jednoducho môžete nahradiť vašu káblovú či satelitnú televíziu riešením, ktoré bude dostupné skutočne z každého vášho zariadenia.

Okrem toho, ak si kúpite zariadenie Nvidia SHIELD TV 2017 v obchode Alza.sk do 31. marca, dostanete zadarmo dvojmesačné predplatné služby SledovanieTV.sk v hodnote takmer 30 EUR celkom zadarmo. Ide tak o skvelú príležitosť vyskúšať dodatočnú službu pre SHIELD TV, vďaka ktorej si budete môcť cez konzolu púšťať aj tradičné televízne kanály.

4K + HDR = <3

Zariadenie si tak najlepšie užijete so 4K televíziou, ideálne s podporou HDR a čerešničkou na torte by bolo nejaké domáce kino, ktoré využije podporu širokej škály zvukových štandardov pre domáce audio systémy. Filmy či seriály v 4K rozlíšení s podporou HDR a skvelým zvukom tak dodajú sedeniu v obývačke úplne nový rozmer.

Nvidia SHIELD 2017

Nezáleží na tom, či si chcete pozrieť celovečerný film alebo rýchly video-návod, Nvidia SHIELD 2017 vám ponúka všetko, čo potrebujete. Okrem filmových a seriálových služieb nechýba podpora všetkých hlavných hudobných služieb, takže neprídete o nič ani v tejto kategórii. Nvidia SHIELD 2017 je aj vďaka tomu ideálne multimediálne centrum do väčšiny domácností.

Novinkou v zariadení je podpora Google Asistenta. Vďaka tomu môžete s konzolou komunikovať tak ako s vašim telefónom či inteligentným reproduktorom. To znamená, že môžete ovládať aj zariadenia inteligentnej domácnosti s podporou Google Asistenta hlasom cez konzolu. Využijete k tomu mikrofón v pribalenom ovládači, vďaka ktorému nemusíte na konzolu kričať, ale príkazy môžete zadávať úplne jednoducho. Asistenta viete aktivovať aj stlačením veľkého tlačidla v strede na gamepade a môžete s ním viesť konverzáciu tak, ako ste zvyknutí.

Prekvapivo schopná herná konzola

Hoci herné schopnosti zariadenia Nvidia SHIELD 2017 nás skutočne potešili, predsa len sa nemôže zrovnávať s najväčšími hráčmi na trhu. Má ale svoje vlastné výhody, pričom tou najväčšou je, že si na nej skutočne zahráte najrôznejšie hry. K dispozícii máte tituly pre Android TV z obchodu Play vrátane mnohých, ktoré sú optimalizované práve pre Nvidia SHIELD. Obrovským lákadlom je však služba GeForce NOW. Tá prináša hry v konzolovej grafike, ktoré sú k vám streamované cez internet.

Nvidia SHIELD 2017

Podmienkou je teda spoľahlivé pripojenie k internetu. Minimálne s rýchlosťou 25 Mbps, no odporúčame viac. Aj pri 150 Mbps pripojení sa nám niekedy kvalita streamu nečakane zhoršila, no v absolútnej väčšine času bol herný zážitok skvelý. A čo si za 7,99 USD mesačne zahráte? Knižnica hier je skutočne rozmanitá a nájdete tu všetko od menej známych titulov po skutočné herné pecky ako No Man’s Sky, rôzne vydania Batmanov, Deus Ex: Human Revolution či dokonca The Witcher 3: Wild Hunt. Nechýbajú hry rôznych ďalších žánrov, no iba niektoré z nich sú k službe zadarmo, iné si musíte kúpiť jednorazovým poplatkom.

Nvidia SHIELD 2017

Výsledok ale je, že aj na tejto miniatúrnej mašinke si zahráte niektoré skutočne vynikajúce hry. Napríklad spomínaný Witcher patrí medzi najlepšie hry posledného roku a bez problémov si ho vychutnáte aj bez nejakého náročného hardvéru. Odozva pri hraní je pritom skutočne minimálna a pri offline hre si ju poriadne ani nevšimnete. My sme si bez problémov zahrali niekoľko FPS, RPG a pretekárskych hier a zážitok z hrania bol na 98 % taký ako na klasických herných konzolách. Ako sme už spomínali, trochu zo zážitku ukrajoval niekedy nepresný gamepad a občasné zaváhanie platformy GeForce NOW, ktorá stále nie je úplne bezchybná. Ani raz sme však nespozorovali odpojenie počas hrania, nanajvýš pokles kvality streamovanej hry.

Nvidia SHIELD 2017

Okrem toho je obrovskou výhodou fakt, že takto streamované hry nemusíte vôbec inštalovať. Jednoducho kliknete na hru a do niekoľkých sekúnd ju máte spustenú. Žiadne čakanie, žiadne zaberanie miesta na hard disku. 16 GB vám tak na väčšinu multimediálneho obsahu bohato postačí. Stále totiž platí, že si môžete stiahnuť aj hry z obchodu Play a vychutnať si ich na veľkej obrazovke televízie alebo monitoru, pričom ovládať ich budete pohodlne gamepadom. Nájdete tu aj zbierku hier s lokálnym multiplayerom, a tak môže Nvidai SHIELD 2017 pobaviť celú vašu rodinu či skupinu priateľov.

Nvidia SHIELD 2017: Záverečné hodnotenie

Niet pochýb o tom, že Nvidia SHIELD 2017 je jedným z najlepších multimediálnych zariadení pre vašu televízie. SHIELD je doslova nabitý funkciami. Naplní všetky vaše požiadavky pri práci s multimediálnym obsahom. Okrem podpory najrozšírenejších streamovacích služieb máte k dispozícii aj obchod Play pre prípadne doinštalovanie akejkoľvek ďalšej multimediálnej aplikácie.

Nvidia SHIELD 2017 je zároveň veľmi zaujímavou konzolou. Už len fakt, že si tu zahráte niektoré prémiové tituly je skutočne pôsobivý a pridáva konzole obrovskú hodnotu. Kombinácia multimediálnych funkcií, platformy Android TV a herných schopností tohto zariadenia vyzerá veľmi pôsobivo. Je tu však jedno veľké “ALE”. A tým je cena, ktorá je na úrovni 230 EUR v balení s gamepadom. Za túto cenu si dnes už viete kúpiť aj plnohodnotnú hernú konzolu Xbox One S či PS4 s plnou podporou najnovších hier. A napríklad taký Xbox One ponúka množstvo multimediálnych funkcií, ktoré má aj Nvidia SHIELD.

Nvidia SHIELD 2017

Aj preto je odporúčanie na kúpu tohto zariadenia naozaj problematické. Absolútna väčšina používateľov bude spokojnejšia buď s plnohodnotnou konzolou alebo lacnejším streamovacím zariadením, napríklad Google Chromecast. Je naozaj malá časť používateľov, ktorí by podľa nás mali uprednostniť riešenie od Nvidie. Všetko by sa zmenilo vtedy, keď by bol SHIELD o nejakých 60-70 EUR lacnejší. Tu sa ale dostávame k ďalšiemu problému, keďže v tejto cenovej relácii nájdeme iné zariadenia pre pripojenie k TV, ktoré ponúkajú oveľa menej funkcií ako Nvidia SHIELD, a tak je zrejmé, že Nvidia potrebuje svoj produkt odlíšiť a adekvátne ohodnotiť.

V každom prípade, Nvidia SHIELD 2017 je vynikajúce zariadenie. Ak ste fanúšikom nových technológií, určite nebudete sklamaní. Je tiež možné, že si vďaka SHIELD-u uvedomíte, že plnohodnotnú konzolu ani nepotrebujete. Okrem toho, zariadenia od Nvidie sa dlhodobo tešia podpore vývojárov, ktorí softvérovými aktualizáciami vylepšujú aj svoje súčasné konzoly. Aj preto stojí za zváženie kúpa predchádzajúcej generácie konzoly, ktorú na trhu nájdete v niektorých prípadoch aj o 100 eur lacnejšie.

Plusy

+ Podpora množstva multimediálnych formátov

+ Podpora Android TV a Google Asistenta

+ Výborný herný zážitok vďaka GeForce NOW

+ Podpora 4K HDR a množstva zvukových formátov pre domáce kino

+ Kompaktné rozmery

Mínusy

– Cena

– Gamepad stále nie je na úrovni plnohodnotných konzol

25.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+